12 Lipca – Dziś świętują: Andrzej, Euzebiusz, Feliks.

Śląskie dla Przedsiębiorcy: Kluczowe instytucje rynku pracy w Stacji Biblioteka

jakubiec
14 czerwca, 2026

Współczesny rynek stawia przed sektorem mikro, małych i średnich przedsiębiorstw liczne wyzwania, ale też otwiera przed nimi szerokie perspektywy rozwoju dzięki nowej puli środków unijnych. Odpowiedzią na potrzeby lokalnego biznesu jest nadchodzące spotkanie z cyklu „Śląskie dla Przedsiębiorcy”, które odbędzie się 18 czerwca w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Wydarzenie organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ruda Śląska, to unikalna okazja do pozyskania skonsolidowanej wiedzy oraz nawiązania bezpośrednich relacji z instytucjami otoczenia biznesu. Współorganizatorem wydarzenia jest Śląski Inkubator Przedsiębiorczości.

Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie przestrzeni, w której przedsiębiorcy z województwa śląskiego mogą w trakcie jednego popołudnia zapoznać się z kompleksową ofertą wsparcia. Program spotkania koncentruje się wokół kluczowych obszarów naborów z Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021–2027. Eksperci szczegółowo omówią zasady ubiegania się o bezzwrotne dotacje na realizację innowacyjnych projektów, możliwości pozyskania niskooprocentowanych pożyczek rozwojowych oraz mechanizmy finansowania szkoleń i podnoszenia kwalifikacji kadr pracowniczych. Istotnym elementem prelekcji będą również zagadnienia związane z wprowadzaniem firm na rynki zagraniczne oraz efektywną komunikacją z Krajową Administracją Skarbową.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.30 w wyjątkowej przestrzeni Stacji Biblioteka przy ulicy Dworcowej 33 w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Udział w wydarzeniu, finansowanym ze środków Unii Europejskiej, jest całkowicie bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszej rejestracji. Formularze zgłoszeniowe przyjmowane są za pośrednictwem oficjalnego portalu Funduszy Europejskich dla Śląskiego do 16 czerwca br. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc oraz wysokie zainteresowanie, organizatorzy wprowadzili limit do dwóch reprezentantów z jednego podmiotu gospodarczego. Warto również dodać, że infrastruktura obiektu jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wydarzenie zostało podzielone na dwa bloki merytoryczne. W pierwszej części przedstawiciele kilkunastu kluczowych podmiotów zaprezentują aktualne narzędzia wsparcia i kryteria naborów. W gronie prelegentów znajdą się reprezentanci kluczowych podmiotów regionalnych: Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Sp. z o.o., Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (Departament Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz Departamentu Promocji, Gospodarki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego. Ofertę uzupełnią wystąpienia ekspertów ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, Funduszu Górnośląskiego S.A., Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Śląskiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o. oraz Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Południowo-Zachodnia. Sektor finansowy i ekologiczny reprezentować będą z kolei Bank Ochrony Środowiska S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Drugą część spotkania wypełni sesja networkingowa. W dedykowanej strefie konsultacyjnej uczestnicy będą mogli odbyć indywidualne rozmowy na stanowiskach wszystkich wymienionych instytucji, co pozwoli na bezpośrednie przeanalizowanie planów rozwojowych konkretnych przedsiębiorstw.

www.inkubatorsl.pl

Autor wpisu

REDAKCJA
REDAKCJA