Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rudzka karta z myślą o seniorach

26-07-2023, 10:35 Joanna Oreł

Od siedmiu lat w naszym mieście realizowany jest program ,,Rudzka Karta Seniora 60+”. Dotychczas wydano ich 8798. Karty upoważniają do zniżek w miejscach, świadczących usługi z zakresu m.in. ochrony zdrowia, kultury, rekreacji oraz edukacji. – Dobro naszych seniorów oraz ich aktywizacja i zdrowie od zawsze leżą nam na sercu. Dzięki karcie możemy o to jeszcze lepiej zadbać. Zachęcam wszystkich seniorów do jej założenia – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent miasta ds. społecznych.

,,Rudzka Karta Seniora 60+” wprowadzona została w czerwcu 2016 roku z inicjatywy Rady Seniorów. – Po tych kilku latach jej obowiązywania jestem tylko utwierdzony w tym, że był to dobry pomysł. Seniorzy chętnie korzystają z różnego rodzaju zniżek i cały czas kolejne osoby składają wnioski o przyznanie karty – mówi Józef Osmenda, przewodniczący rudzkiej Rady Seniorów.

Otrzymać ją może każdy, kto ukończył 60. rok życia i mieszka w naszym mieście. Aby wyrobić kartę, należy zgłosić się osobiście wraz z dokumentem tożsamości do Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta (plac Jana Pawła II 6, pok. 312). Karta zostanie wydana w dniu złożenia wniosku (po jego pozytywnej weryfikacji). Cała procedura jest bezpłatna, a karta wydawana jest na czas nieokreślony. Uprawnia ona do skorzystania ze zniżek i specjalnych usług przygotowanych przez partnerów programu w obszarze ochrony zdrowia, kultury, rekreacji, edukacji i wielu innych. – Partnerem programu ,,Rudzka Karta Seniora 60+” może zostać każdy, kto chce wesprzeć rudzkich seniorów poprzez zaoferowanie im specjalnych usług i zniżek. Program ma charakter otwarty i partner może do niego przystąpić w dowolnym czasie i na dowolny okres. Informacja o ofercie, dane teleadresowe są umieszczane na stronie internetowej miasta – informuje Agnieszka Piekorz-Hałczyńska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska. – Lokale i obiekty partnerów są oznakowane naklejką promocyjną, informującą o honorowaniu karty. Zniżki, które zaoferowano do tej pory, dotyczą rabatów m.in. na usługi w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich, uzdrowiskach, gabinetach stomatologicznych i optycznych oraz restauracjach – dodaje.

Jeżeli chodzi o liczbę partnerów, to sytuacja jest dynamiczna. – Niestety czasem zdarza się, że partnerzy którzy zakończyli swoją działalność lub nastąpiła zmiana właściciela, nie wywiązują się z obowiązku złożenia oświadczenia o rozwiązaniu porozumienia. Niezależnie od powyższego, pracownicy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych pozyskują informacje z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Jeżeli potwierdza się informacja o zakończeniu działalności, automatycznie partner jest usuwany z wykazu – wyjaśnia Agnieszka Piekorz-Hałczyńska.

Warto dodać, że oprócz rudzkiej karty osoby w wieku 60+ mogą korzystać z Ogólnopolskiej Karty Seniora, która daje możliwość korzystania ze zniżek w ponad 3000 punktach w całym kraju. Ich lista znajduje się na stronie internetowej www.glosseniora.pl, a posiadaczem karty jest ok. 550 tys. seniorów.

Pełen wykaz partnerów i zniżek dostępny jest tutaj: http://wiadomoscirudzkie.pl/upl.../files/gazeta/seniorzy.pdf


Komentarze