Znów na podium

02-10-2013, 12:36 Sandra Hajduk

W minioną sobotę Diablice IGLOO RC Ruda Śląska rozegrały swój drugi turniej z cyklu Mistrzostw Polski w rugby kobiet w sezonie 2013/2014. Zajęły w nim trzecie miejsce, poprawiając się o jedną lokatę w porównaniu do pierwszego turnieju.

Do Warszawy Diablice pojechały nareszcie w najsilniejszym składzie, trener Świerczyński miał do dyspozycji następujące zawodniczki: Patrycję Bober, Stellę Klinner, Sylwię Łuksik, Wioletę Olejniczak, Angelikę Piekorz, Magdalenę Radzikowską, Mariam Sahakyan, Weronikę Staniczek, Annę Szkudlarek i Dominikę Żurek.

W swoim pierwszym grupowym potkaniu Diablicom przyszło się spotkać z debiutującymi w tegorocznych rozgrywkach Błyskawicami Wrocław. Mecz ten nasze zawodniczki szybko rozstrzygnęły – już po pierwszej połowie wysoko prowadziły i spokojnie mogły dograć to spotkanie do końca. Mecz z wrocławiankami rudzianki wygrały wysoko 38:5.

Kolejnym spotkaniem w grupie była rywalizacja z Black Roses Posnania, i można dzisiaj już stwierdzić, że do cyklu „wyrównanych spotkań, nieprzewidywalnych aż do ostatniego gwizdka”, do którego zaliczana była do tej pory rywalizacja z Tygrysicami Sochaczew, doszła również konfrontacja z dziewczynami z Poznania. Początek spotkania toczył się w strefie środkowej boiska i żadna z drużyn nie potrafiła stworzyć sobie przewagi. Dopiero tuż przed przerwą skrzydłowa z Wielkopolski wykorzystała złe ustawienie Diablic w obronie i otworzyła wynik meczu, który po podwyższeniu wynosił 7:0 dla BRP, i takim rezultatem zakończyła się pierwsza połowa. Po przerwie nasze zawodniczki przeszły do ataku, wreszcie znajdując pomysły na wykończenie zawiązywanych w ataku akcji. Świetnym, indywidualnym rajdem przez niemal całe boisko popisała się Patrycja Bober, Anna Szkudlarek celnie podwyższyła i w tym momencie był już remis! Nasze zawodniczki nadal parły jednak dalej do przodu, coraz bardziej rozbijając obronę rywalek, aż wreszcie świetnie parę razy piłką wymieniły się Sylwia Łuksik z Dominiką Żurek, która zdobyła kolejne przyłożenie, podwyższone chwilę później przez Szkudlarek. Jak się okazało, było to bardzo ważne podwyższenie, ponieważ w ostatniej akcji meczu, kiedy wydawało się, że rudzianki spokojnie dowiozą taki wynik do ostatniego gwizdka, ponownie zrobiły dużo miejsca skrzydłowej z Poznania która położyła piłkę między słupami. Jednak zawodniczka kopiąca podwyższenie minimalnie chybiła i dzięki temu Diablice zwyciężyły po bardzo emocjonującym meczu z Black Roses Poznań 14:12, zajmując dzięki temu pierwsze miejsce w grupie.

Po fazie rozgrywek grupowych nadszedł czas na półfinały, których układ wyglądał identycznie jak podczas pierwszego turnieju w Poznaniu: Ladies Lechia Gdańsk spotkały się z Black Roses Poznań, a Diablicom przyszło się zmierzyć z Tygrysicami Sochaczew. Niestety ten półfinałowy mecz z sochaczewiankami miał bardzo podobny przebieg do tego sprzed dwóch tygodni: nasze dziewczyny dzielnie walczyły ze wszystkich sił, jednak rywalki było poza ich zasięgiem. Tygrysice w pierwszej połowie zdobyły dwa przyłożenia, w pełni kontrolując wydarzenia na boisku. W drugiej połowie chwilę nadziei dało przyłożenie Bober, po którym podwyższyła Szkudlarek, jednak od stanu 7:10 ponownie na boisku panowały tylko Tygrysice, zdobywając jeszcze trzy przyłożenia w ciągu drugich siedmiu minut. Półfinał zakończył się porażką Diablic aż 7:29 i po raz kolejny mogły się one ostatecznie mierzyć jedynie w mecz o 3-cie miejsce.

W tak zwanym „małym finale” rywalkami Diablic ponownie były Black Roses Posnania, które z pewnością chciały się zrewanżować za porażkę w fazie grupowej. Z kolei Diablice pałały żądzą rewanżu za mecz o 3 miejsce sprzed dwóch tygodni, w którym to gospodynie z Poznania wygrały z rudziankami 7:5. Pierwsza połowa wyglądała tak jak pierwszy mecz: dużo walki w środkowej strefie boiska, długo żadna z drużyn nie zdominowała rywalek i dopiero po kolejnym naszym błędzie w obronie poznanianki zdobywają przyłożenie. Do przerwy wynik się już nie zmienił i bliżej trzeciego miejsca w tym turnieju były rywalki Diablic. Jednak druga część meczu należała do rudzianek: szybko przyłożyła Żurek, podwyższyła Szkudlarek, a chwilę później wynik podwyższyła Bober. Angelika Piekorz w końcówce zdobyła trzecie przyłożenie dla swojego zespołu, ostatecznie ustalając wynik meczu na 17:5 dla Diablic, które tym samym zajęły trzecie miejsce, za Tygrysicami Sochaczew i mistrzyniami (kolejny raz) Ladies Lechia Gdańsk.

Po czwartym miejscu w Poznaniu przyszło trzecie w Warszawie - na pewno jest to powód do zadowolenia i nadzieja na wzrost formy oraz progres wyników. Jednak w grze Diablic dostrzec można wiele mankamentów. Widać braki w przygotowaniu szybkościowym i wytrzymałościowym, popełniają dużo błędów w obronie. Od srebrnych medalistek Mistrzostw Polski z pewnością można wymagać lepszej gry. Zaangażowania i serca do walki im nie brak, ale to przestaje wystarczać w starciu z drużynami o podobnym potencjale, co widać było w zdecydowanie przegranych tej jesieni dwóch meczach z Tygrysicami z Sochaczewa. W poprzednim sezonie to Tygrysice obawiały się silnych i szybkich Diablic, a na razie jest na odwrót.

Zawody w Warszawie po raz kolejny wyraźnie wygrały Ladies Lechia Gdańsk i na razie nie widać dla nich konkurencji. Może po solidnie przepracowanej przerwie jesienno-zimowej będą to Diablice?

WYNIKI II TURNIEJU MISTRZOSTW POLSKI KOBIET, WARSZAWA 28.09.2013r.:
Atomówki Łódź – AWF Syrenki Warszawa 0:26
Legia Warszawa – Frogs Warszawa 21:0
IGLOO RC Diablice Ruda Śląska - Błyskawice Wrocław 38:5
Punktowały: Anna Szkudlarek 13 pkt. (1 x 5 pkt. + 4 x 2 pkt.), Angelika Piekorz 10 pkt. (2 x 5 pkt.), Patrycja Bober 10 pkt.
(2 x 5 pkt.), Dominika Żurek 5 pkt.
Lechia Gdańsk - Atomówki Łódź 36:0
Tygrysice Sochaczew - Legia Warszawa 24:5
Black Roses Posnania- IGLOO RC Diablice Ruda Śląska 12:14
Punktowały: Patrycja Bober 5 pkt., Dominika Żurek 5 pkt., Anna Szkudlarek 4 pkt. (2 x 2 pkt.)
AWF Syrenki Warszawa - Lechia Gdańsk 0:10
Frogs Warszawa – Tygrysice Sochaczew 0:19
Błyskawice Wrocław - Black Roses Posnania 0:43