Zapewniły sobie awans

29-03-2023, 13:16 Dawid Kosmalski

Zgoda Ruda Śląska wygrała z MKS-em Start Michałkowice 35:20 (13:6) w swoim dziesiątym meczu w ramach II ligi kobiet. Sobotnie (25.03) zwycięstwo oznacza, iż w przyszłym sezonie szczypiornistki Zgody zagrają w I lidze.

Bielszowiczanki były zdecydowanymi faworytkami w ostatnim w tym sezonie meczu we własnej hali. Do tej pory poniosły tylko jedną porażkę i pewnie prowadzą w tabeli. Jednak pierwsze podczas sobotniego spotkania na prowadzenie wyszły gościnie, które dzięki bramkom Emilii Szczepanik i Natalii Nowak prowadziły 2:0. Zgoda szybko odpowiedziała i już w 10. minucie prowadziła 5:3. Na następne trafienia publiczność zgromadzona w hali przy ul. Sportowców musiała czekać aż dziewięć minut. Duża w tym zasługa bramkarki Justyny Gontarek, która popisała się kilkoma ważnymi interwencjami. Z drugiej strony bielszowiczanki nie imponowały skutecznością. Zmieniło się to w okolicach 20 minuty meczu, gdy zdobyły pięć trafień z rzędu. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się siedmiobramkową przewagą Zgody.

Niżej notowane rywalki w drugich 30 minutach nie miały odpowiedzi na akcje Zgody, która pewnie zmierzała w stronę zwycięstwa i awansu do pierwszej ligi. Bielszowiczanki udanie kontrowały i egzekwowały rzuty karne, dzięki czemu wypracowały sobie ogromną przewagę i pewnie wygrały mecz.

Z uwagi na reformę rozgrywek, którą przeprowadza Związek Piłki Ręcznej w Polsce, nie jest do końca jasne, do jakiej grupy trafi Zgoda. Jedno jest jednak pewne – I liga w przyszłym sezonie będzie trzecim, a nie drugim poziomem rozgrywek. ZPRP wzorem męskich rozgrywek utworzy od sezonu 23/24 Ligę Centralną, która będzie bezpośrednim zapleczem PGNiG Superligi Kobiet.

Zgoda Ruda Śląska – MKS Start Michałkowice 35:20 (13:6)
Zgoda: Gontarek, Boruta – Nawrocka (4 bramki), Chruścińska (2), Kita, Zawada (1), Tukaj (8), Korbel, Szewczyk (5), Zalewska (3), Podsiadło, Dera (2), Krzysteczko (3), Kondas (1), Małek (2), Szydełko (4). Trenerzy: Marek Płatek, Józef Szmatłoch.
MKS: Czaplicka, Kwiatkowska – Szczepaniak (3), Kurasz (1), Nowak (1), S. Jerczyńska (1), Cypek (2), Schmidt (3), Szczepaniak (2), Olszowy (2), Durłak (2), M. Jerczyńska (2), Herrmann (1). Trener: Aleksander Folta.