Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Zapaśnicy z brązu

04-06-2012, 13:13 Tadeusz Danisz

Trzy medale – wszystkie brązowe – zdobyli zapaśnicy Slavii w Świdwinie (woj. zachodniopomorskie) w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Kadetów w stylu wolnym. – Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, gdyż prócz krajowej czołówki na starcie pojawiły się także reprezentacje Niemiec, Czech, Litwy i Rosji – relacjonują przedstawiciele Slavii.
W kategorii do 46 kg brąz wywalczył Bartosz Szałowski. W pierwszym pojedynku wygrał on z zawodnikiem gospodarzy Konradem Wołoszynem,  a następnie uległ nieznacznie późniejszemu triumfatorowi tej kategorii Patrykowi Ołenczynowi z Dębu Brzeźnica. W walce o brąz zwyciężył reprezentanta Rosji, Artura Masayeva.

Kolejny medal – co jest dużą niespodzianką – wywalczył w kategorii do 69 kg Adrian Drobina, dla którego jest to pierwszy medal w zawodach tak wysokiej rangi. Drobina zmagania zaczął od porażki z zawodnikiem z Litwy Denisem Shirvaitisem, natomiast do drugiej walki z Adrianem z powodu kontuzji nie wyszedł Krzysztof Sadowik ze Śląska Milicz. W trzecim pojedynku nasz zawodnik pokonał Patryka Żymańczyka z Orła Namysłów, a w kolejnym Nikitę Gierasimovasa z Litwy i w końcu w walce decydującej o brązowym medalu Patryka Pachutę z Iskry Spiczyn.

Ostatni z medali dla Slavii wywalczył, po heroicznych bojach Arkadiusz Orłowski w kategorii do 76 kg. W pierwszej walce Orłowski nie bez  trudu wygrał z reprezentantem Litwy Laurynasem Davidavikiusem, w drugiej natomiast uległ Niemcowi Andre Flickovi. W kolejnym pojedynku rudzianin pokonał przedstawiciele Bizona Milicz Piotra Wolskiego. W dwóch decydujących starciach Orłowski pokonał kolejno faworyzowanego zawodnika gospodarzy Michała Dudę i w końcu w walce o brązowy medal Thomasa Passowa z Niemiec.

Bardzo dobrze spisał się również Jakub Rumas. Nie zdobył on co prawda medalu, ale zasłużył na ogromne słowa uznania. Kuba walczył bowiem w kategorii do 63 kg, a więc wyższej niż zwykle. Dotarł mimo to do strefy medalowej, ale z powodu urazu mięśni karku nie był w stanie powalczyć o brązowy medal. Szansę na rehabilitacje Rumas będzie miał podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, tym bardziej, że tam wystartuje w swojej „koronnej” kategorii – do 58 kilogramów.
Największym pechowcem w rudzkiej ekipie można jednak śmiało obwołać nie Rumasa, a Aleksandra Wojtachnio. Rudzianin był faworytem kategorii do 85 kilogramów. Wygrał bez żadnych problemów dwa pierwsze pojedynki, w walce półfinałowej prowadził zdecydowanie na punkty z zawodnikiem z Litwy Modestasem Jakubauskasem, jednak doznał bardzo bolesnej kontuzji żeber, co uniemożliwiło mu udział w dalszej rywalizacji.

Łącznie w klasyfikacji klubowej Slavia zajęła piąte miejsce, ustępując jedynie ekipom zagranicznym.
Jakub Rumas i Aleksander Wojtachnio pechowe występy w Świdwinie będą mogli sobie powetować na OOM. Znana jest już bowiem ostateczna kadra Slavii na te zawody. W stylu wolnym rudzianie będą reprezentowani przez czternastu zapaśników (m. in. przez medalistów ze Świdwina), w zapasach kobiet Slavia będzie miała siedem reprezentantek, a w stylu klasycznym czterech zawodników (tutaj nasze miasto będzie reprezentować również Pogoń Nowy Bytom). Tak więc Ruda Śląska będzie najliczniej reprezentowanym miastem podczas zapaśniczej OOM, której tegoroczne finały zostaną rozegrane w Gorlicach w dniach 29.06 – 2.07.


Komentarze