Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Wyścigi pełne emocji

28-05-2017, 15:03 Agnieszka Lewko

Emocji i szybkiej jazdy nie brakowało w miniony weekend na wireckim torze przy ul. Kolberga, gdzie kilkadziesiąt modeli elektrycznych i spalinowych wystartowało w Eliminacjach Mistrzostw Polski Modeli Zdalnie Sterowanych ON-ROAD.

- Największą popularnością cieszą się zawsze finały klas spalinowych. W trakcie biegów zawodnicy muszą wjeżdżać do alei serwisowej na uzupełnienie paliwa, regulację silnika lub pomiar temperatury - jak w F1. Najszybszą klasą startującą w EMP jest klasa IC-8. Modele te osiągają prędkość ponad 100 km/h. Przyspieszenie rzędu 2,5 s do 100 km/h – tłumaczył  Adrian Długokęcki z Modelarskiego Klubu Sportowego Gwarek.

Eliminacje Mistrzostw Polski Modeli Zdalnie Sterowanych ON-ROAD trwały dwa dni. W sobotę rozgrywane zostały eliminacyjne do rundy II, a w niedzielę  biegi finałowe. W ogólnej klasyfikacji mistrzostw za wywalczone miejsca przyznawane są punkty do klasyfikacji generalnej. Zawody rozegran w dwóch klasach: elektrycznej /E-10 Formuła, E-10 TC Spec 17.5T, E-10 TC Spec 13.5T, E-10 Modified, E-10 Kadet oraz E-10 GT/ i spalinowej /1. IC-10, IC-8, IC-8 40+/. –.

- Modele kupowane są głównie w wersjach KIT, czyli do własnoręcznego złożenia, a złożenie takiego modelu zajmuje kilka dni, co zależy od klasy modelu.  Najwięcej czasu zajmuje ustawienie modelu pod dany tor, na którym ma być używany.  Zaczynając od ustawienia pochylenia kół oraz ich zbieżności, pochylenia amortyzatorów, twardości sprężyn, gęstości oleju w amortyzatorach, gęstości oleju w dyferencjale, a kończąc na prześwicie podwozia i wysokości opadania wahaczy przełożenia modelu - zależnie od toru model musi być bardziej lub mniej podsterowny czy nadsterowny – dodał Adrian Długokęcki.


Komentarze