Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Walczyli dla Dworoka

25-11-2021, 13:17 AL

Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Bytomiu odbył się Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy im. Ryszarda Dworoka. W ten sposób sportowcy upamiętnili wielokrotnego reprezentanta i mistrza Polski w zapasach oraz trenera. Warto dodać, że tegoroczna edycja turnieju była szczególna, ponieważ sekcja zapaśnicza KS Pogoń Ruda Śląska  świętuje stulecie swojego istnienia.  

– Zapasy to sport bardzo kontaktowy, indywidualny i szalenie wymagający – mówi Piotr Topolski z KS Pogoń Ruda Śląska, organizator turnieju. - Trzeba być zdyscyplinowanym i wszechstronnym. Od zawodnika wymagana jest siła, technika, wytrzymałość, szybkość i zwinność – wymienia.

 Turniej zapaśniczy ku pamięci słynnego zapaśnika organizowany jest co roku po to, żeby promować ten sport, a także przypomnieć jego postać. Podczas sobotnich zawodów zapaśnicy walczyli w stylu klasycznym, czyli najstarszym ze stylów zapaśniczych, który charakteryzuje się głównie tym, że chwyty dozwolone są wyłącznie powyżej pasa.

– Zawody te organizowane są po to, żeby popularyzować zapasy, a także pokazać ich piękno. Jednak przede wszystkim pragniemy uczcić pamięć Ryszarda Dworoka, czyli zapaśnika, który osiągał wiele sukcesów – zaznacza Włodzimierz Koriakowski, sędzia turnieju. - Chciałbym, aby młodzi ludzie brali przykład z Ryszarda Dworoka i żeby w ślad za nim trenowali zapasy. Dlatego staramy się ich mobilizować, zachęcać i tłumaczyć, że to nie wyniki są najważniejsze, ale sama walka, bo zapasy to piękny sport – dodał Koriakowski.

Zapaśnicy KS Pogońzdobyli dwa medale. Drugie miejsce w grupie dzieci zdobył Dawid Bończuk, a na trzecim miejscu w grupie kadetów uplasował się Rafał Szkucik. Pozostałym zawodniikom z Pogoni nie udało się stanąć na podium. W turnieju oprócz zawodników z Polski startowali zawodnicy z Czech i Niemiec. Dawid Bończuk został także uznany najmłodszym i  najlepszym zawodnikiem sobotniego turnieju.

Organizatorem imprezy był Klub Sportowy „Pogoń” Ruda Śląska. Za datę jego powstania przyjmowany jest rok 1920. Obecnie w klubie działają dwie sekcje: zapasów i koszykówki.


Komentarze