Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Trzeci Bieg dla Zdrowia Psychicznego

19-09-2017, 14:31 Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej

Regularny wysiłek fizyczny, poza czysto biochemiczną reakcją organizmu w postaci uwolnienia endorfin, osławionych już "hormonów szczęścia", może pomóc nam w wypracowaniu samodyscypliny, wpłynąć korzystnie na poczucie własnej skuteczności, znacząco zwiększyć poziom energii i motywacji- podkreśla Marta Dudzińska psycholog z Oddziału Psychiatrii Dziennej Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

W tym roku już po raz trzeci rudzka lecznica organizuje „Bieg dla Zdrowia Psychicznego”. W ten sposób Szpital na sportowo włącza się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. To impreza, której przyświeca idea promowania zdrowia psychicznego i fizycznego jako dwóch wzajemnie uzupełniających się elementów pełnego dobrostanu człowieka. Patronat nad Biegiem objęła Prezydent Miasta Grażyna Dziedzic.

Ćwiczenia i aktywność fizyczna w sposób niewątpliwy korzystnie wpływają na naszą sprawność i samopoczucie fizyczne. Rzadko wspominamy jednak o profitach aktywnego stylu życia dla dobrostanu psychicznego. Rosnąca ilość badań wskazuje na niebagatelny korzystny wpływ systematycznych ćwiczeń pomocniczo w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Nie bez powodu mówimy zatem o tym, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Uprawianie sportu może być również okazją do nawiązania nowych kontaktów interpersonalnych czy spędzenia czasu wspólnie z bliskimi- dodaje Marta Dudzińska.

Na starcie Biegu co roku stają pacjenci, lekarze, terapeuci, bliscy osób chorujących psychicznie, a także ci biegacze i sportowcy, dla których inicjatywa promowania zdrowia psychicznego jest ważna a problemy osób chorujących psychicznie bliskie sercu.

Na trasie tak jak w życiu dopadają nas kryzysy. Kiedy podczas biegu organizm się buntuje, bo jest przecież przyzwyczajony do wygody, musimy tak go nastawić żeby słuchał głowy, a nie tego, że akurat boli. Takie przekonywanie psychiki pozwala przezwyciężyć ból i chwile zwątpienia. Po drugie, podczas biegu dochodzi element rywalizacji. Widzimy, że ktoś obok nas biegnie dalej, że nadal może i to nie pozwala nam się zatrzymać. Po takim biegu, w który zaangażowane są wszystkie siły, kryzysy życiowe nie są już takie straszne -  przekonuje August Jakubik.

Znany rudzki ultramaratończyk tradycyjnie prowadzi zapisy a TKKF Jastrząb odpowiada za biuro zawodów„III Biegu dla Zdrowia Psychicznego”. W tym roku dla wszystkich uczestników przygotowane zostały: pamiątkowe medale, dyplomy i koszulki. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają dodatkowo nagrody rzeczowe. W ostatnią sobotę września w Rudzie Śląskiej rywalizacja odbywać się będzie w biegu otwartym na 5 km, biegu towarzyszącym na dystansie o połowę krótszym oraz w Nordic Walking i wyścigu na wózkach.

Trzy lata temu zaszczepiliśmy u naszych pacjentów bakcyla biegania. Przygotowania do tegorocznego Biegu idą pełną parą. Spotykamy się regularnie dwa razy w tygodniu na zajęciach aktywizujących ich sportowo, ćwiczymy na Burloch Arenie i na innych obiektach rudzkiego MOSiR-u. 20 naszych pacjentów czynie będzie uczestniczyć we wrześniowej imprezie. Kilka osób pobiegnie na 5 km, kilka pójdzie z kijkami, reszta będzie służyć pozostałym biegaczom jako pomoc techniczna na trasie - mówi Natalia Lonser terapeutka Oddziału Dziennego Psychiatrii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Organizatorzy III Biegu dla Zdrowia Psychicznego podkreślają, że ich celem jest przeciwdziałanie stygmatyzacji osób chorujących psychicznie oraz popularyzacja idei higieny psychicznej poprzez aktywność fizyczną. Po raz pierwszy integralną częścią imprezy będzie Piknik Zdrowotny. Wszyscy uczestnicy Biegu będą mogli skorzystać m.in. z bezpłatnych badań i porad z zakresu: diabetologii, chorób układu krążenia oraz szeroko rozumianej profilaktyki udarowej i chorób narządu słuchu.


Komentarze