Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Tour de Pologne przejedzie przez Rudę Śląską!

31-07-2018, 09:46 UM Ruda Śląska

Ruda Śląska dołączyła do miast, przez które przejedzie jeden z największych światowych wyścigów kolarskich - Tour de Pologne. Miasto 6 sierpnia br. /poniedziałek/ znajdzie się na trasie III etapu, wiodącego ze Stadionu Śląskiego do Zabrza. Kolarze podczas przejazdu przez Rudę Śląską rywalizować będą na lotnej premii, zlokalizowanej w rejonie parku wodnego Aquadrom w dzielnicy Halemba. Peleton przejedzie około godz. 15:50 ulicami Radoszowską, Oświęcimską, Kochłowicką, Kłodnicką i 1 Maja /w kierunku Mikołowa/. W związku z tym pomiędzy godz. 15:00 a 16:30 nastąpi czasowe zamknięcie tych ulic.

 Po raz pierwszy w Rudzie Śląskiej

Wyścig Tour de Pologne to bez wątpienia jedna z największych imprez sportowych w naszym kraju. W ubiegłym roku na żywo zmagania kolarzy wzdłuż trasy obserwowało ponad 3 mln kibiców. W tym roku do grona tych osób będą mogli dołączyć także mieszkańcy naszego miasta. To duży zaszczyt, że będziemy mogli gościć najlepsze ekipy kolarskie z całego świata – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Start ostry zostanie zlokalizowany w Kochłowicach, za stacją paliw, natomiast na wysokości Aquadromu w Halembie znajdować się będzie lotna premia LOTTO, gdzie odbędzie się walka sprinterów o punkty do klasyfikacji całego wyścigu. Rywalizacja będzie z pewnością bardzo widowiskowa – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer.

 Przebieg trasy III etapu

W ramach III etapu wyścigu kolarze wyruszą sprzed Stadionu Śląskiego w Chorzowie, następnie wjadą do Rudy Śląskiej od strony Chorzowa - Batorego ulicą Radoszowską. W rejonie kochłowickiego rynku wjadą w ul. Oświęcimską, następnie w Kochłowicką. Jadąc dalej poruszać się będą ul. Kłodnicką, na rondzie przy kościele wjadą w ul. 1 Maja, którą poruszać się będą w stronę Mikołowa. Po opuszczeniu Rudy Śląskiej, wyścig kierować się będzie przez Orzesze, Żory, Jastrzębie Zdrój, Rybnik i Knurów do Zabrza, gdzie kolarzy czekać będą trzy pętle o długości 6 km, kończące ten etap.

 Uwaga na utrudnienia! Ulice będą zamknięte!

Z przejazdem kolarzy i całej kolumny wyścigu przez Rudę Śląską wiązać się będą utrudnienia drogowe. Pomiędzy godz. 15:00 a 16:30 nastąpi zamknięcie dróg, po których będą przemieszczać się kolarze /ul. Radoszowska, Oświęcimska, Kochłowicka, Kłodnicka i część 1 Maja - od ronda przy kościele w kierunku Mikołowa/. Nastąpią utrudnienia w ruchu samochodowym oraz w funkcjonowaniu komunikacji publicznej. – Będziemy się starać, żeby uciążliwości były jak najmniejsze, ale bezpieczeństwo uczestników imprezy stawiamy na pierwszym miejscu, dlatego trasa musi zostać wyłączona z ruchu z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym –tłumaczy Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Udekorujmy miasto na biało-czerwono

Tegoroczny Tour de Pologne odbywa się wyjątkowych okolicznościach – Polska świętuje właśnie stulecie odzyskania niepodległości, a sam wyścig obchodzi 90. urodziny. Po raz kolejny wyścigowi towarzyszy konkurs „Najpiękniejsze Miasto Tour de Pologne”, skierowany do wszystkich ludzi kochających sport i kolarstwo i chcących z jak najpiękniejszej strony zaprezentować miasto, w którym mieszkają. - Pięknie udekorowane miasta i zaangażowanie lokalnych samorządów w tę inicjatywę to znakomite dopełnienie sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie. Wspaniali kibice od zawsze są znakiem rozpoznawczym Tour de Pologne, co podkreślają sami zawodnicy zauroczeni fantastyczną atmosferą na trasie wyścigu – zauważa  Ewa Rybarczyk z Lang Team.

- Mamy nadzieję, że mieszkańcy Rudy Śląskiej również włączą się w tę inicjatywę – podkreśla Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. - Liczymy nie tylko na gorące dopingowanie zawodników, ale także na przygotowanie dekoracji w barwach narodowych, związanych z tematyką rowerową. Zachęcamy, żeby przygotować je własnoręcznie lub wykorzystać do tego flagi, szaliki lub inne gadżety. Można nimi udekorować na przykład okna, balkony czy ogrodzenia lub po prostu ubrać się na biało-czerwono i wyjść kibicować – dodaje.

Konkurs jest nie tylko szansą na zaistnienie w polskich i światowych mediach najciekawszych pomysłów, ale także doskonałym polem do promocji miasta. Dekoracje miast, które zgłoszą się do konkursu będą prezentowane w relacjach medialnych z Tour de Pologne, a zwycięzca w każdej z trzech kategorii – najpiękniejsze miasto startowe, etapowe i premii otrzyma przechodni Puchar Tour de Pologne, który zostanie wręczony podczas specjalnej konferencji prasowej.

Ruda Śląska kocha rower

Przy okazji przejazdu przez miasto kolarzy Tour de Pologne w rejonie premii lotnej, czyli w okolicy Aquadromu, zostanie zorganizowany piknik rowerowy pod nazwą „Ruda Śląska kocha rower”. 
Od godz. 14:00 do 20:00 będzie można tam skorzystać z toru pumptrack, miasteczka ruchu drogowego, szkoleń czy darmowego serwisu rowerowego. Przygotowane zostaną też atrakcje dla dzieci, konkursy z nagrodami oraz specjalny rower z blenderem, tzw. fruit bike. Dodatkowo w godzinach 17:00 – 20:00 straż miejska będzie znakować rowery. O godz. 18:00 odbędzie się akcja „kręcenia kilometrów” dla Fundacji Iskierka.

Jubileuszowy wyścig

Tegoroczny 75. Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie. Trasa prowadzi przez południową Polskę. Na początek kolarze będą mieli do pokonania trzy płaskie etapy. Pierwszy Kraków – Kraków, drugi Tarnowskie Góry – Katowice oraz trzeci Stadion Śląski – Zabrze. Czwartego dnia na trasie pojawią się góry, a peleton przejedzie z Jaworzna do Szczyrku. Ta górska sceneria będzie towarzyszyć peletonowi do samego końca. Kolejne etapy będą obfitowały w trudne podjazdy. Piąty etap poprowadzi z Kopalni Soli „Wieliczka” do Bielska-Białej, szósty z Zakopanego do słowackiego Popradu, a finałowy królewski etap zostanie rozegrany na rundach wokół Bukowiny Tatrzańskiej. - Mija 25 lat od Tour de Pologne w nowej, zawodowej formule. Razem przeszliśmy długą drogę i możemy być dumni, bo Tour de Pologne należy do grona największych wyścigów świata, przyciąga najlepszych kolarzy i kreuje gwiazdy. Każdy dołożył cegiełkę do naszego narodowego wyścigu – zapowiadał Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

Najlepsi kolarze świata

W tegorocznym Tour de Pologne wystartuje 18 najlepszych zawodowych grup świata należących do UCI World Teams, a także cztery zespoły z dzikimi kartami, w tym Reprezentacja Polski oraz CCC Sprandi Polkowice. Swój udział w Tour de Pologne zadeklarowali między innymi zwycięzcy wyścigu z ostatnich lat – Dylan Teuns (BMC Racing Team, 2017) oraz Moreno Moser (Astana Pro Team, 2012). Na starcie mają się pojawić także między innymi Fabio Aru (UAE – Team Emirates), Thibaut Pinot (Groupama – FDJ), Davide Formolo (Bora – Hansgrohe) oraz Simon Yates i Matteo Trentin (Mitchelton-Scott).

Trochę historii

Tour de Pologne to wieloetapowy wyścig kolarski organizowany od 1928 r. Od 1. do 49. edycji, rozgrywanej w 1992 roku, posiadał status wyścigu amatorskiego. Od 1993 roku – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy. Od 2011 r. należy on do cyklu UCI World Tour, który zrzesza największe kolarskie wyścigi na świecie, w tym jedynie 17 wyścigów wieloetapowych.

Kolarska idea

Idea organizacji narodowego wyścigu kolarskiego pojawiła się niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Sport był niezwykle ważnym elementem kształtowania postaw w II Rzeczpospolitej, a kolarstwo było w tym procesie bardzo pomocne. Kolarski peleton sam wyjeżdża do ludzi, odwiedza ich miasta, miasteczka i wsie. Jest na wyciągnięcie ręki dla każdego, kto zechce wyjść na ulicę i obserwować zmagania zawodników. Kolarska idea nabrała realnych kształtów dzięki staraniom Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów oraz redakcji Przeglądu Sportowego. W 1928 roku, dokładnie ćwierć wieku po inauguracji słynnego Tour de France, rozegrano I Kolarski Bieg dookoła Polski. O randzie imprezy świadczy fakt, że patronem honorowym wyścigu został sam prezydent II Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki, a przewodniczącym Komitetu Honorowego Marszałek Józef Piłsudski.

Historyczny triumf Więcka

7 września 1928 roku z warszawskiego toru na Dynasach wyruszyło 71 kolarzy. Liczącą 1491 kilometrów trasę podzielono na osiem etapów. Kolarze odwiedzili między innymi Lublin, Lwów, Rzeszów, Kraków, Poznań, Łódź, by na koniec wrócić do stolicy. Bohaterem został zawodnik Bydgoskiego Klubu Kolarskiego Feliks Więcek, który wygrał sześć etapów i oczywiście cały wyścig. Przegląd Sportowy pisał: „Zarówno wyniki sportowe Biegu, jak i całość prac organizacyjnych, a nade wszystko duch zawodników – wszystko to otworzyło przed sportem polskim horyzonty, o których marzyli tylko szaleńcy sportowi. Półtora tysiąca kilometrów szos polskich, przez które przelecieli w ciągu 10 dni bohaterscy kolarze – to jakby wielka wstęga, zespalająca najpotężniejsze ośrodki naszego życia kulturalnego, społecznego, gospodarczego i sportowego w jedną wielką solidarną i przez to potężną całość”.

Tygrys szos

Tour de Pologne szybko stał się jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych międzywojennej Polski. Setki tysięcy ludzi zbierały się wokół ulic i szos, aby dopingować swoich bohaterów. Jednym z nich był na pewno Więcek, innym Bolesław Napierała. Nazywany „tygrysem szos” kolarz wygrał dwie edycje Tour de Pologne, a kolarskiego rzemiosła uczył się od Nicolasa Frantza, dwukrotnego zwycięzcy Wielkiej Pętli. Przed wojną kolarskie wyścigi w niczym nie przypominały dzisiejszych sportowych widowisk. Kolarze jechali ze średnią prędkością ok. 25 km/h, pokonywali etapy liczące nawet 300 kilometrów, a zamiast wożenia bidonów i batonów, zatrzymywali się, aby zjeść posiłek. Jedno pozostało niezmienne – satysfakcja z wygranej i ogromna popularność zwycięzców. Przed wybuchem II wojny światowej udało się rozegrać pięć edycji wyścigu.

Dowiedz się więcej

Więcej o historii wyścigu oraz o 75. edycji Tour de Pologne można przeczytać na stronie www.tourdepologne.pl.

 


Komentarze