Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Szkaciorze znowu zagrali

19-11-2017, 12:31 Agnieszka Lewko

Już po raz drugi w Halembie odbył się II Turniej Skata o Puchar Prezydenta Rudy Śląskiej. Do wspólnej gry mógł przyłączyć się każdy mieszkaniec miasta, który ukończył sześćdziesiąty rok życia.

- Turniej dla seniorów zorganizowaliśmy już po raz drugi, ale wszystko się udało. To udowadnia, że chociaż skat nie jest już dzisiaj tak popularny jak dawniej, to nadal wiele osób lubi sobie pograć. Dlatego zapraszam serdecznie w każdy piątek o godzinie 16:30 do baru „Antek”, gdzie każdy chętny może szybko opanować zasady "śląskiego brydża" pod okiem doświadczonych karciarzy – zachęca Alfred Zieliński, prezes sekcji skata TUZY Halemba.

Czwartkowe (16.11) rozgrywki trwały kilka godzin i wzięło w nich udział 29 zawodników,  a najstarszy senior, który wystartował w turnieju, ma 87 lat. Puchary i nagrody, które wywalczyli zawodnicy, zostały wręczone podczas „Dnia Seniora”, który odbył się w niedzielę (19.11) w hali MOSiR w Halembie. Organizatorem wydarzenia była sekcja skata TUZY Halemba Ruda Śląska.

W mieście obecnie działają trzy sekcje skata zrzeszone w Polskim Związku Skata. Są to: POKÓJ Ruda Śląska, TUZY HALEMBA Ruda Śląska oraz Skat Klub RSM Ruda Śląska. Łącznie liczą one około 40 członków i zrzeszają zawodników od 20 do 87 lat. W czwartkowym turnieju wzięła udział także jedna kobieta - Jolanta Wodarska w Wirku, którą pasją do skata zaraził mąż.

- Mój mąż grał w skata od zawsze. Była to jego pasja, którą po czasie zaraził także mnie. Po naszym ślubie mój mąż zazwyczaj grywał z moim bratem. Brakowało im trzeciego gracza dlatego postanowili nauczyć mnie. Tak się to zaczęło i trwa już ponad 40 lat - mówiła Jolanta Wodarska. - Wśród ludzi panuje taki stereotyp, że w karty grają tylko mężczyźni. Nie jest to prawdą. Najlepiej widać to podczas zawodów ogólnopolskich czy międzynarodowych. Można wtedy spotkać wiele świetnych zawodniczek - dodała.

Wyniki:

I miejsce - Andrzej Cwajna z Halemby - 2613 pkt.

II miejsce - Paweł Skucik z Wirku - 2358 pkt.

III miejsce - Piotr Smaluch z Goduli - 2151 pkt.

IV miejsce - Alojzy Widera z Halemby - 2004 pkt.

V miejsce - Jan Skrzypiec z Bykowiny - 1734 pkt.

VI miejsce - Marian Wąsik z Wirku - 1687 pkt.

VII miejsce - Piotr Kronbach z Wirku - 1634 pkt.

VIII miejsce - Henryk Wodarski z Wirku - 1561pkt.

IX miejsce - Piotr Brańczyk z Bykowiny - 1500 pkt.

X miejsce - Jolanta Wodarska z Wirku - 1415 pkt.


Komentarze