Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Sportowcy docenieni

30-11-2018, 10:12 UM Ruda Śląska

53 sportowców oraz 11 trenerów z Rudy Śląskiej otrzymało dziś nagrody Prezydenta Miasta za osiągnięcia i wyniki uzyskane w roku 2018. Rudzianie w tym roku zdobywali medale na imprezach mistrzowskich na poziomie światowym, europejskim i ogólnopolskim. Uroczysta gala odbyła się w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty.

Na scenie MCK pojawili się dzisiaj przedstawiciele wszelakich dyscyplin sportowych, od akrobatyki przez wędkarstwo, po piłkę ręczną. - Jesteśmy z was niezwykle dumni. Nie tylko pięknie reprezentujecie Rudę Śląską w kraju i za granicą, ale i jesteście znakomitymi propagatorami aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Za to wszystko należą się wam wielkie brawa! – powiedziała podczas wręczania nagród wiceprezydent Anna Krzysteczko.    

Jedną z nagród odebrała młoda rudzianka Klaudia Nowak, która w sierpniu tego roku zdobyła II miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów w wyciskaniu sztangi leżąc. Mistrzostwa odbyły się we Francji. - Moje konkurentki były bardzo dobrze przygotowane. Były to medalistki świata z tego roku, więc naprawdę było ciężko. Po drugim podejściu Rosjanki miałam pewny srebrny medal, dlatego atakowałam złoto z ciężarem 92,5 kg. Próba ta była jednak nieudana. Nie miałam wtedy najlepszej formy, byłam krótko po powrocie z wakacji – wspomina Klaudia. - Aktualnie jestem w cyklu przygotowań do Pucharu Polski. Są to także eliminacje do Mistrzostw Świata. Mam zamiar podejść do rekordu Polski w seniorkach. To dla mnie szczególny moment, ponieważ dotychczas biłam rekordy Polski tylko w juniorach – dodaje.

Najwięcej nagród, podobnie jak w latach ubiegłych, przypadło zawodnikom Zapaśniczego Klubu Sportowego „Slavia”. Nie byli to jednak jedyni amatorzy dyscyplin kontaktowych rozgrywanych na matach. Wyróżnieni zostali też przedstawiciele boksu, judo, ju jitsu oraz karate, wśród nich zaś Łukasz Dymek - zwycięzca Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych karate kumite w Tarnowskich Górach. - W marcu zdobyłem Mistrzostwo Śląska w kumite i w kata, w maju powtórzyłem ten sam wynik w Pucharze Śląska i przygotowywałem się do najważniejszych zawodów w tym roku Mistrzostw PolskiAby osiągnąć ten sukces poświęciłem całe wakacje na systematyczny trening – mówi Łukasz. - Chciałbym w przyszłym roku wystartować w Mistrzostwach Europy, które odbędą się w maju we Wrocławiu oraz powtórzyć sukcesy z tego roku. Będzie to jednak trudne ze względu na to, że przechodzę do starszej wiekowo kategorii Juniorów (16-17 lat), nie wiem też w jakiej kategorii wagowej będę startował – zdradził młody karateka.

Obok sportowców na scenie stanęło też dziś kilkunastu trenerów. W tym Katarzyna Czyż z Towarzystwa Lekkoatletycznego Pogoń Ruda Śląska, z którym jako trener związana jest od roku 2000. Trzy podopieczne pani Katarzyny w czerwcu br. zostały Mistrzyniami Polski Juniorów U-20 w sztafecie 4 x 400m. – Dziewczyny trenują cały rok. Do tych mistrzostw przygotowywały się bardzo systematycznie. Treningi obejmowały czasem całe tygodnie włącznie z sobotami i niedzielami. Odniosły wspaniały sukces i jestem z nich dumna – mówi trenerka. – Mnie największą radość sprawia to, jak dużo dzieci i młodzieży interesuje się lekkoatletyką, tym, że spora grupa osób przychodzi także popołudniami na zajęcia. Jako nauczyciel wychowania-fizycznego staram się na różne sposoby zachęcać młode osoby do aktywności. Widzę efekty i to jest dla mnie największą satysfakcją – podkreśla.

Zgodnie z regulaminem przyznawania wyróżnień i nagród za wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie sportowym nagrody mogą uzyskać zawodnicy i trenerzy mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy na arenach sportowych zdobyli medale podczas Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Polski w kategoriach wiekowych od juniora młodszego do seniora.

W tym roku władze Rudy Śląskiej na wsparcie klubów i stowarzyszeń sportowych przeznaczyły 3,3 mln zł. Najwięcej, bo 2,5 mln zł rozdysponowano na szkolenie dzieci i młodzieży.


Komentarze