Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Solidarni w biegu

21-09-2019, 14:17 Joanna Oreł

 

Tutaj nie było wygranych i przegranych. Nie liczył się czas ani pokonany dystans. Najważniejsza była solidarność, otwarte serca oraz wspólna zabawa. Za nami V Bieg dla zdrowia psychicznego, który odbył się w sobotę (21.09) na Burloch Arenie, a w którym uczestniczyło ok. 200 biegaczy oraz miłośników nordic walking.

By wziąć udział w tej sportowej zabawie, do Orzegowa przyjechali nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale również m.in. Mikołowa, Tarnowskich Gór, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Lublińca, Bytomia, czy Czeladzi. Mieli oni do pokonania dystans 5 km na pętli Burloch Areny oraz w pobliskim parku. Startować można było w kategoriach bieg lub nordic walking. Wśród uczestników znalazł się również sportowiec, który wystartowała na wózku inwalidzkim. - Organizujemy bieg dlatego, że staramy się połączyć segment zdrowia psychicznego i fizycznego. Chcemy działać społecznie z pacjentami. Działamy razem, biegamy razem i staramy się wszystko robić razem, bo wszyscy jesteśmy równi - podkreślała Natalia Lonser, terapueta zajęciowy na Oddziale Psychiatrii Dziennej Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, który od pięciu lat organizuje bieg. - Cieszę się, że tak dużo osób przyjechało, by wziąć udział w biegu - i to nie tylko z naszego miasta, bo dzisiaj wszyscy tutaj są zwycięzcami i o tym pamiętajmy - mówiła Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

Zgodnie z tym duchem wszystkim uczestnikom biegu wręczono medale, natomiast dla zwycięzców poszczególnych kategorii zorganizowano specjalną ceremonię. Oni sami jednak podkreślali, że nie liczył się wynik. - Jak tylko mogę to staram się pomagać innym ludziom i solidaryzować się z nimi. Tym bardziej że mam wśród znajomych osobę, która boryka się z problemami psychicznymi - mówił po dekoracji zwycięzca biegu w kategorii mężczyzn, Dariusz Bronowski z Bytomia.


Komentarze