Rugbiści zaczęli sezon

21-05-2013, 13:32 Sandra Hajduk

Rundę wiosenną Polskiej Ligi Rugby 7 rudzcy rugbiści zainaugurowali późno, bo dopiero 19 maja w Gnieźnie. Po dobrej grze w półfinałowym turnieju Mistrzostw Polski IGLOO Rugby Club Ruda Śląska liczył na przynajmniej podium w rozgrywkach ligowych.

Do pierwszej stolicy Polski trenerzy zabrali następujący skład: Dawid Mańkowski, Marcel Gawron, Mateusz Nowak, Patryk Kołodziej, Marcin Greinert, Michał Jackowiec, Paweł Siwula, Dawid Blok, Paweł Łętowski, Jakub Przybylski, Marcel Januszkiewicz i Patryk Maniecki. Niestety kontuzje wyeliminowały z gry Krzysztofa Płusę i Rafała Szaciłowskiego, a z powodów osobistych nie mógł wesprzeć drużyny Mateusz Magner. Ich miejsca zajęli Kołodziej, Nowak i Januszkiewicz.

IGLOO RC przyszło się więc zmierzyć z RK Unisław, Gentelmen’s RC Łódź, Owalem Leszno i Kaskadą Szczecin.

Pierwszym rywalem był zespół z Unisławia, dobrze rudzianom znany chociażby ze wspólnej rywalizacji w Ekstralidze Rugby 7. Od pierwszego gwizdka rudzianie dali się zepchnąć do defensywy, i już po paru akcjach błąd w obronie wykorzystali rywale kładąc pierwsze punkty. Nasi zawodnicy starali się szybko otrząsnąć jednak bardzo często niecelnie podawali piłkę co skutkowało częstymi przerywaniem akcji. Jednak tuż przed przerwą lukę w obronie unisławian znalazł Paweł Siwula kładąc punkty, a Patryk Kołodziej skutecznie podwyższył. Pierwsza połowa zakończyła się więc wynikiem 7:7. Druga połowa rozpoczęła się bardzo podobnie do pierwszej – szybko przyłożyli rywale, wykorzystując złe przesunięcie w obronie naszego zespołu. Rudzianie cały mecz mieli problem z wykonaniem kilku dobrych podań pod rząd, piłka bardzo rzadko dochodziła do skrzydłowych, jednak kiedy w drugiej połowie w końcu doszła ona do Jakuba Przybylskiego, ten rajdem przez pół boiska zdobył drugie przyłożenie dla IGLOO, a Kołodziej ponownie skutecznie podwyższył. W tym momencie nasz zespół prowadził 14:12, gdyż rywale nie wykorzystali jednej próby podwyższenia wyniku. Niestety nie udało się dowieźć tego prowadzenia do końca spotkania, w jednej z ostatnich akcji meczu zawodnicy z Unisławia zdobyli swoje trzecie przyłożenie, zmieniając wynik końcowy tego meczu na 19:14. Niestety w tym meczu opcja przyłożenie za przyłożenie zakończyła się z korzyścią dla naszych rywali, i wyglądało na to, że problem z jakim borykał się nasz klub przez ostatnie parę lat, czyli przegrywanie pierwszych spotkań na turniejach dalej nie został rozwiązany.

Drugim grupowym rywalem była nieprzewidywalna drużyna Gentelmenów z Łodzi. Spotkanie zaczęło się dla nas bardzo dobrze, Dawid Mańkowski szybko zdobył pierwsze przyłożenie. Jednak dalsza gra naszego zespołu w tym meczu była, co by nie mówić, tragiczna. Bardzo niedokładne podania, problemy z tak prostymi elementami jak rozpoczęcie gry z wolnego, zbyt wolne przesuwanie linii obrony, to wszystko znacząco ułatwiło grę rywalom, którzy zdobyli dwa przyłożenia, dające im zwycięstwo 10:5. Z marzenia o podium w tym turnieju została tylko walka o co najwyżej 5 miejsce.

Trzeci rywal to Owal Leszno, z którym IGLOO ma bardzo dobry bilans, na 76 punktów zdobytych, rudzka drużyna nie straciła ani jednego. Podobnie było w tym spotkaniu, w którym od początku do końca dominowali nasi zawodnicy, ani na moment nie schodząc z połowy rywali. W meczu zakończonym wynikiem 54:0, 17 punktów (jedno przyłożenie i 6 podwyższeń) zdobył Marcin Greinert, po dwa przyłożenia zanotowali Siwula i Jackowiec, 5 punktów na swoim koncie mogli dopisać Januszkiewicz, Przybylski i Blok, a dwa punkty z podwyższenia dorzucił Gawron.

Ostatnim grupowym rywalem był zespół Kaskady Szczecin. W pierwszej połowie, mimo optycznej przewagi IGLOO, nie padły żadne punkty. Rudzianie dobrze i mądrze rozgrywali piłkę, jednak w najważniejszych momentach akcji albo źle podawali, albo z powodu nieporozumienia nie padały punkty. Dopiero po przerwie, z chłodniejszymi głowami po reprymendzie trenerów i kilku zmianach wynik otworzył Mańkowski, ale niestety z trudnej pozycji Kołodziej minimalnie pomylił się przy próbie podwyższenia. Po chwili między słupami dwukrotnie zameldował się Siwula, którego akcje skutecznie podwyższał Paweł Łętowski. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem RCRŚL 19:0, które pozwoliło im zagrać w meczu o 5 miejsce.

Rywalem w tym ostatnim spotkaniu była drużyna ze Zduńskiej Woli. Cały mecz zawodnicy RCRŚL mieli pod swoją kontrolą, po przyłożeniach Przybylskiego i Gawrona w pierwszej oraz Siwuli i Jackowca w drugiej połowie i dzięki trzem podwyższeniom Greinerta spotkanie zakończyło się bezapelacyjnym zwycięstwem naszej ekipy 26:0. Rywalom w końcówce trochę zagotowały się głowy i doszło do krótkiej przepychanki, jednak sędzia bez karania żadnej ze stron zakończył to spotkanie i IGLOO Rugby Club Ruda Śląska ostatecznie w turnieju Gniezno 7’s zajął 5 miejsce.

5 miejsce w tym turnieju jest zdecydowanie poniżej oczekiwań, liczono co najmniej na podium, jednak dwie porażki w dwóch pierwszych meczach bardzo podcięły zespołowi skrzydła. Te przegrane bolą tym bardziej, że zarówno Unisław jak i Gentelmen’s Łódź zdecydowanie byli do pokonania. Zawiodła celność podań, szybkość w obronie i zabrakło mądrości w niektórych akcjach. Zdecydowanie cały zespół musi wyciągnąć wnioski z tych porażek i już od następnego turnieju pokazać, że problemy z pierwszym meczem nie leżą w głowach zawodników. Cieszy natomiast podniesienie się po tych dwóch porażkach i wysokie zwycięstwa do zera w kolejnych meczach. Gdyby gra RCRŚL od początku wyglądała tak jak w spotkaniach z Lesznem, Szczecinem i Zduńska Wolą, to z pewnością widzielibyśmy nasz zespół w finale.

IGLOO RC Ruda Śląska – RK Unisław 14:19
Punkty zdobyli: Paweł Siwula 5 pkt. (1 przyłożenie), Jakub Przybylski 5 pkt. (1 przyłożenie), Patryk Kołodziej 4 punkty (dwa podwyższenia)

Tytan Gniezno – AZS AWFiS Gdańsk 7:19
Gentelmen’s RC Łódź – IGLOO RC Ruda Śląska 10:5
Punkty zdobył: Dawid Mańkowski 5 pkt. (1 przyłożenie)

Lokomotywa Wolsztyn – Sparta Jarocin 0:38
Owal Leszno – Kaskada Szczecin 0:45
AZS AWFiS Gdańsk – Lokomotywa Wolsztyn 28:0
IGLOO RC Ruda Śląska – Owal Leszno 5 4:0
Punkty zdobyli: Marcin Greinert 17 pkt. (1 przyłożenie, 6 podwyższeń), Michał Jackowiec 10 pkt. (2 przyłożenia), Paweł Siwula 10 pkt. (2 przyłożenia), Marcel Januszkiewicz 5 pkt. (1 przyłożenie), Jakub Przybylski 5 pkt. (1 przyłożenie), Dawid Blok 5 pkt. (1 przyłożenie), Marcel Gawron 2 pkt. (1 podwyższenie)

RC Zduńska Wola – Tytan Gniezno 0:12
RK Unisław – Gentelmen’s RC Łódź 33:0
Lokomotywa Wolsztyn – RC Zduńska Wola 7:12
Owal Leszno – RK Unisław 7:36
Sparta Jarocin – AZS AWFiS Gdańsk 0:38
Kaskada Szczecin – IGLOO RC Ruda Śląska 0:19
Punkty zdobyli: Paweł Siwula 10 pkt. (2 przyłożenia), Dawid Mańkowski 5 pkt. (1 przyłożenie), Paweł Łętowski 4 pkt. (2 podwyższenia)

o 5 miejsce: RC Zduńska Wola – IGLOO RC Ruda Śląska 0:26
Punty zdobyli: Marcin Greinert 6 pkt. (3 x 2 pkt.), Jakub Przybylski 5 pkt., Marcel Gawron 5 pkt., Paweł Siwula 5 pkt., Michał Jackowiec 5 pkt.

o 3 miejsce: Tytan Gniezno – Gentelmen’s RC Łódź 40:0
o 1 miejsce: AZS AWFiS Gdańsk – RK Unisław 26:7