Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Ruda z kolarstwa słynąca

11-09-2012, 14:42 Sandra Hajduk

Po raz kolejny w ciągu ostatniego miesiąca do Rudy Śląskiej zjechali najlepsi Polscy kolarze. A to za sprawą XVI Otwartych Mistrzostw Rudy Śląskiej w Kolarstwie Górskim, które odbyły się 8 września w Parku Strzelnica w dzielnicy Bielszowice. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród zawodników oraz kibiców.

- Ta edycja rzeczywiście cieszyła się sporym zainteresowaniem. Dużo było startujących zawodników oraz kibiców, którzy zarówno na mecie jak i na trasie dopingowali biorących udział w wyścigu – mówiła Aleksandra Piegza, dyrektor tegorocznego wyścigu – Dodatkowym atutem wyścigu była pogoda, która w zasadzie przez te szesnaście lat prawie zawsze nam dopisywała – dodała.

Kolejnym z atutów była trasa, która jak na warunki Wyżyny Śląskiej była wymagająca i techniczna. Pętla liczyła 4 kilometry zaś suma przewyższeń wynosiła 170 metrów. Jej charakterystycznym punktem jest zjazd przy amfiteatrze, który stał się żywą legendą w świecie kolarskim. Nie bez znaczenie pozostaje także to, że w ciągu tych kilkunastu lat na trasach wyścigu można było zobaczyć zawodników z czołówki kolarstwa górskiego. Niegdyś startowała tu sama Maja Włoszczowska. Na starcie niedzielnego wyścigu również pojawili się zawodnicy posiadający w swoim dorobku tytuły Mistrza Świata czy Mistrza Polski.

-Ta impreza jest organizowana dla zawodników i to właśnie pod ich predyspozycje ustalana jest trasa, która jest naprawdę wymagająca. To przyciąga utytułowanych kolarzy. Jadą dzisiaj tutaj Kornel Osicki, Adrian Brzózka, Jacek Brzózka. Gdyby nie Mistrzostwa Świata gościlibyśmy na dzisiejszym wyścigu kadrę Polski razem z Markiem Galińskim startującym już kiedyś w naszej imprezie – mówił Zbigniew Domżalski dotychczasowy organizator wyścigu, który w tym roku po raz pierwszy wystąpił wyłącznie jako uczestnik zawodów.

W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział prawie dwustu kolarzy. Najmłodsi zawodnicy Jan Pietrzyk i Dawid Pietrzyk - mieli tylko trzy lata, a najstarsi - ponad 70. Dla młodych trasa była bardzo wymagająca.

- Jeżdżę na rowerze od pięciu czy sześciu lat. Traktuję to jako hobby. Bardzo cieszę się z tego zwycięstwa. Na trasie było ciężko ,a najciężej na podjazdach. Ja zdecydowanie wolę zjazdy – mówił po wyścigu Robert Omyła z Rudy Śląskiej, który zajął trzecie miejsce w kategorii chłopcy 10 -12 lat.

Jednak zawodnikom startującym w kategorii elita trasa nie sprawiała tak dużych problemów.

- Dla zawodnika elity trasa była wymagająca pod względem wytrzymałościowym i siłowym natomiast pod względem technicznym była bardzo łatwa i przyjemna – mówił po wyścigu Adrian Brzózka, zwycięzca kategorii elita, który wraz ze swoim kolegą z teamu rozprowadził wyścig – Takie było założenie żeby po starcie pierwszą rundę przejechać w miarę mocno a przez resztę wyścigu już tylko kontrolować przewagę – dodał zawodnik, który stanął na podium wyścigu po raz trzeci z rzędu.

Zawody zakończył się oficjalnym wręczeniem zwycięzcom poszczególnych kategorii nagród oraz pamiątkowych dyplomów i pucharów. Zawodnicy odebrali je z rąk Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyny Dziedzic oraz jej zastępcy Anny Krzysteczko.

- Ja także lubię jeździć na rowerze. Preferują aktywny styl życia. Bardzo się cieszę, że Park Strzelnica dzięki tej imprezie żyje. Ponad 200 zawodników startuje w tych zawodach i to jest ogromny powód do radości, że każdego roku przyjeżdżają oni do Rudy Śląskiej by wziąć udział wyścigu – mówiła Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyna Dziedzic.

Wyniki wyścigów:
Mężczyźni

Elita „Z” (z licencją kolarską):

1. Adrian Brzózka

2. Kornel Osicki

3. Tomasz Sikora

Elita „A” (amatorzy)

1. Wojciech Stawarz

2. Michał Ficek

3. Roman Kubica

Masters:

I (30 – 39 lat):

1. Remigiusz Ciok

2. Wojciech Szczotka

3. Filip Kuźniak

(40 – 49 lat):

1. Bogusław Fabian

2. Tomasz Ligocki

3. Dariusz Ostrowski

III (50-59 lat):

1. Jiri Sedlacek

2. Henryk Kruczek

3. Zbigniew Domżalski

IV (60 lat i więcej):

1. Andrzej Gryziecki

2. Grzegorz Grzempa

3. Andrzej Kandziora

Kobiety

Elita „Z”:

1. Katarzyna Szczurek

Elita „A”:

1. Katarzyna Sowa

2. Dagmara Drabik

3. Sylwia Górna

Dzieci i młodzież:

Dziewczynki 6-9lat:

1. Zuzanna Pala

2. Julia Gajdzik

3. Laura Choma

Juniorki 17-18 lat:

1. Aneta Rezkova

2. Ewelina Wróbel

Dziewczynki 10-12 lat:

1. Aleksandra Ziaja

2. Matylda Przykuta

Chłopcy 6-9 lat:

1. Julian Grzegorzek

2. Piotr Hofman

3. Jakub Hofman

Chłopcy 10-12 lat:

1. Kondrat Ziaja

2. Michał Fabian

3. Robert Omyła

Młodziki 13-14 lat ‘A’

1. Michał Fojcik

2. Jan Ryglewski

3. Rafał Tiffert

Młodziki 13-14 lat „Z”:

1. Marcel Fabian

2. Wiktor Gawłowicz

3. Dawid Jona

Juniorzy młodsi 15-16 lat:

1. Jakub Zamroźniak

2. Paweł Talik

3. Mateusz Sprycha

Juniorzy 15-16 lat:

1. Michał Bagiński

2. Paweł Prudło

3. Szymon Pilch

Juniorzy 17-18 lat

1. Oskar Grabski

2. Patryk Szymański

3. Paweł Widawski

Juniorzy 17-18 lat

1. Rafał Pruciak

2. Przemysław Pyrek

3. Patryk Frączek


Komentarze