Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Półmaraton w Rudzie Śląskiej po raz piąty

17-01-2019, 14:10 UM Ruda Śląska

Właśnie ruszyły zapisy do piątej edycji Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego w Rudzie Śląskiej. Odbędzie się on 27 lipca br. Na uczestników czeka 1,5 tys. miejsc. – Podobnie jak przed rokiem głównym punktem wydarzenia będzie nasz nowy stadion lekkoatletyczny, gdzie zlokalizowany zostanie start i meta oraz biuro zawodów z całym jego zapleczem – zapowiada prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

To już piąta edycja rudzkiego półmaratonu, który na dobre wpisał się w kalendarz imprez biegowych na Śląsku. – Każdego roku w imprezie bierze udział ponad tysiąc osób. To dowód, że pomysł organizacji półmaratonu w Rudzie Śląskiej się sprawdził. Jak zawsze przez pierwsze tygodnie od uruchomienia zapisów obowiązywać będzie obniżona opłata startowa. W tym roku aż do końca lutego – zachęca dyrektor biegu, rudzki ultramaratończyk August Jakubik.

Tegoroczna edycja Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego odbędzie się 27 lipca o godz. 21:00. Oprócz dystansu półmaratońskiego, na którym odbędzie się główna rywalizacja biegaczy, zawodnicy wystartują w biegu towarzyszącym na krótszym dystansie ok. 8,6 km oraz w rywalizacji nordic walking. Ta ostatnia dobędzie się na dystansie 4,444 km, a zawodnicy chodzący z kijami na trasę wyruszą już o godz. 20:00. - Trasa biegu będzie taka sama, jak w ubiegłym roku i będzie składać się z 5 pętli. Za każdym razem zawodnicy przebiegać będą m.in przez rynek w Nowym Bytomiu oraz stadion lekkoatletyczny, gdzie będzie również start i meta zawodów – mówi August Jakubik. – Co ważne, trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – dodaje.

Podobnie jak przy wcześniejszych edycjach imprezy, tak i teraz uczestnicy będą mogli przygotować się do przebiegnięcia poszczególnych dystansów biorąc udział w specjalnych bezpłatnych treningach. Te mają ruszyć z początkiem marca. – Będziemy się spotykać w każdą środę o godzinie 18:30 na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Czarnoleśnej – informuje August Jakubik.

Rudzki Półmaraton Industrialny odbywa się od 2015 r. w ostatnią sobotę lipca. - Ubiegłoroczna edycja, zgromadziła na starcie blisko 1000 biegaczy – podkreśla wiceprezydent Anna Krzysteczko. - Dystans półmaratoński ukończyło 567zawodników. Wśród uczestników wszystkich biegów znalazło się ok. 250 rudzian. Nie zabrakło również zawodników z innych miast województwa śląskiego, a nawet biegaczy z Krakowa, Wrocławia oraz Warszawy - wylicza. Na dystansie półmaratońskim wśród mężczyzn wygrał Marokańczyk Abderrahim Elasri (1:10:27), natomiast wśród kobiet wygrała węgierka Zita Kacser (1:20:06). Z kolei najlepszymi rudzianami okazali się Anna Wypyrszczyk i Arkadiusz Połeć. Pierwsze miejsce w biegu na 8,6 km zajęli Vareriia Zinenko (30:53) i Marcin Ciepłak (28:44), a w konkurencji nordic walking Eugeniusz Gembala i Joanna Kołodziej.

Organizatorzy półmaratonu przygotowują dla uczestników szereg atrakcji. Jedną z nich będzie, tak jak w poprzednich latach, pamiątkowa koszulka z biegu z nadrukiem własnego imienia bądź pseudonimu. Innym ciekawym wydarzeniem, które odbędzie w ramach rudzkiego półmaratonu, będzie bieg w japonkach. – Jest to kontynuacja ubiegłorocznego pomysłu. W zabawie tej udział wzięło kilkadziesiąt osób, część z nich miała dodatkowo przebranie lub inne plażowe rekwizyty - wyjaśnia Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. Ten nietypowy bieg odbędzie się na dystansie 400 m, a  każdy z jego uczestników będzie musiał cały dystans przebiec w japonkach.


Komentarze