Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Pobiegli do Wadowic

16-10-2019, 15:47 UM Ruda Śląska

Ponad 100 km w dwa dni pokona 5 zawodników, którzy wyruszyli wczoraj na biegową pielgrzymkę z Rudy Śląskiej do Wadowic. W ten sposób chcą uczcić kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Uczestnicy sztafety w drodze do Wadowic pobiegną m.in. przez Sosnowiec, który 20 lat temu odwiedził Jan Paweł II. Do celu sztafeta dotrze 16 października br.

Biegowa pielgrzymka z Rudy Śląskiej do Wadowic to inicjatywa, którą od 2005 r. rozwijają rudzcy biegacze pod przewodnictwem ultramaratończyka Augusta Jakubika. – Przed laty zdecydowaliśmy, że każdego roku 16 października będziemy w rodzinnym mieście Karola Wojtyły, upamiętniając w ten sposób kolejne rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową – podkreśla August Jakubik, pomysłodawca sztafety. – Wyjątkiem są jedynie te lata, kiedy 16 października jesteśmy w Watykanie, by tam na miejscu przeżywać wspomnienie tego ważnego dla wielu Polaków wydarzenia. Ostania taka okoliczność miała miejsce w ubiegłym roku, kiedy obchodziliśmy 40. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II – dodaje.

Choć dystans z Rudy Śląskiej do Wadowic jest znacznie mniejszy niż 100 km, to rudzcy biegacze nie poprzestają na tym i podejmują się ambitniejszych wyzwań, przy okazji starając się odwiedzić miejsca związane z życiem i posługą Jana Pawła II. - W tym roku mija 20 lat jak Papież-Polak odwiedził Sosnowiec i dlatego na pamiątkę tego wydarzenia trasa biegu prowadzi przez stolicę Zagłębia. Miejsce to odwiedziliśmy już 10 lat temu, przy okazji biegowej pielgrzymki do Wadowic, która biegła podobną trasą do tegorocznej - wyjaśnia August Jakubik. Biegaczom podczas wyprawy towarzyszy papieskie motto: „Bóg jest miłością”. Takie właśnie było przesłanie pielgrzymki Jana Pawła II sprzed 20 lat.

W tegorocznej pielgrzymce biegowej bierze udział 5 zawodników Klubu Rekreacyjno-Sportowego TKKF Jastrząb Ruda Śląska. Każdy z nich przebiega kilkukilometrowy odcinek, po którym następuje zmiana zawodnika. Początkowe i końcowe kilometry trasy biegacze pokonają wspólnie.

Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF „Jastrząb” Ruda Śląska od 1998 roku organizuje „Pokojowe sztafety biegowe po Europie”, które do tej pory pokonały dystans blisko 22 000 km. W czasie dotychczasowych 28 sztafet zawodnicy pobiegli m.in. do Brukseli, Fatimy oraz Watykanu. Po śmierci Jana Pawła II biegacze postanowili co roku w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża przemierzać biegiem trasę z Rudy Śląskiej do Wadowic, po drodze przybiegając do miejsc, które mają związek z Ojcem Świętym. W 2018 roku z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża rudzcy biegacze przebiegli dystans prawie 1500 km z Rudy Śląskiej do Watykanu.

 

Harmonogram sztafety:

15.10    09:00 – Start - pl. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu

15.10    11:30 – Plac Papieski w Sosnowcu

16.10    11:30 – Planowe dobiegnięcie do Wadowic

16.10    17:30 – Powrót biegaczy - kościół pw. św. Pawła w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu


Komentarze