Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Pobiegli dla zdrowia psychicznego

01-10-2017, 12:39 Agnieszka Lewko

Prawie 200 mieszkańców Rudy Śląskiej i innych miast regionu już po raz trzeci wzięło udział w  Biegu dla Zdrowia Psychicznego. W ten sposób Szpital Miejski włączył się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. W ramach biegu uczestnicy mogli dodatkowo skorzystać  m.in. z darmowych badań i porad z zakresu: diabetologii, chorób układu krążenia oraz profilaktyki udarowej i chorób narządu słuchu.

- Trzy lata temu zaszczepiliśmy u naszych podopiecznych bakcyla biegania. Przygotowania do tegorocznego biegu szły pełną parą, bo spotykaliśmy się regularnie dwa razy w tygodniu na zajęciach aktywizujących sportowo i ćwiczyliśmy na Burloch Arenie i na obiektach rudzkiego MOSiR-u - tłumaczyła Natalia Lonser, terapeutka Oddziału Dziennego Psychiatrii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. - W zawodach pobiegło 20 naszych pacjentów. Kilka osób pobiegło na 5 km, kilka poszło z kijkami, reszta służyła pozostałym biegaczom jako pomoc techniczna na trasie, a ogólnie w biegu wystartowało prawie 200 osób - dodała.

Organizatorzy III Biegu dla Zdrowia Psychicznego podkreślają, że ich celem biegu jest przede wszystkim przeciwdziałanie stygmatyzacji osób chorujących psychicznie oraz popularyzacja idei higieny psychicznej poprzez aktywność fizyczną.

- Ćwiczenia i aktywność fizyczna w sposób niewątpliwy korzystnie wpływają na naszą sprawność i samopoczucie fizyczne. Rzadko wspominamy jednak o profitach aktywnego stylu życia dla dobrostanu psychicznego - tłumaczy Marta Dudzińska, psycholog z Oddziału Psychiatrii Dziennej Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.  Rosnąca ilość badań wskazuje na niebagatelny korzystny wpływ systematycznych ćwiczeń pomocniczo w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Nie bez powodu mówimy zatem o tym, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Uprawianie sportu może być również okazją do nawiązania nowych kontaktów interpersonalnych czy spędzenia czasu wspólnie z bliskimi- dodaje.

Miłośnicy aktywnego stylu życia mogli sprawdzić swoje siły w biegu otwartym na 5 km, biegu towarzyszącym oraz w nordic walking na dystansie 2,5 km i wyścigu na wózkach. Co ważne, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i koszulki, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach również nagrody rzeczowe. Z kolei na starcie biegu można było spotkać pacjentów, lekarzy, terapeutów, rodziny osób chorujących psychicznie oraz  biegaczy i sportowców, dla których inicjatywa promowania zdrowia psychicznego jest ważna, a problemy osób chorujących psychicznie bliskie sercu.


Komentarze