Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Pobiegli dla poległych górników

27-08-2017, 20:34 Agnieszka Lewko

III Bieg Pamięci Górników odbył się w niedzielę (27.08) na Burloch Arenie! Biegacze sprawdzili swoje siły na dystansie 5 oraz 10 km. W ten sposób upamiętnili wszystkich górników, którzy polegli w kopalniach w Rudzie Śląskiej i na Śląsku.

Chcieliśmy uczcić pamięć wszystkich górników, którzy polegli na posterunku pracy przez lata funkcjonowania górnictwa w Rudzie Śląskiej i na całym Śląsku. Przed biegiem zawodnicy udali się na pobliski cmentarz, gdzie znajdują się mogiły górników poległych w katastrofie górniczej w kopalni Karol w 1898 r. Na cmentarzu pochowani zostali także górnicy, którzy polegli w trakcie ostrzału artyleryjskiego w czasie wkraczania w 1945 r. wojsk radzieckich – informuje współorganizator biegu August Jakubik.

Uczestnicy biegu mieli do przebiegnięcia dystans 5 lub 10 km wyznaczony na trasie przebiegającej przez Burloch Arenę oraz pobliski park. Swoich sił mogły spróbować także dzieci, które wystartowały na dystansie 400 (rocznik 2007 i młodsze) oraz 800 m (rocznik 2006 i starsze).

- To moje drugie zwycięstwo od wczoraj, bo też wygrałem bieg na 5 km w Świerklańcu. A dzisiejszy sukces bardzo mnie cieszy. Biegam praktycznie w każdy weekend na dystansach 5 lub 10 km. Bieganie to moja pasja i oderwanie się od codzienności - powiedział Aleksander Zięba, zwycięzca biegu na 5 km. - Nie spodziewałem się, że uda mi się wybiegać podium, ale walczyłem tak jak podczas każdego biegu i jest sukces - dodał Piotr Rzepaka, zdobywca drugiego miejsca na dystansie 5 km.

Upamiętnienie poległych górników to główny cel organizacji biegu, jednak nie jedyny. Warto zaznaczyć, że dochód z opłaty startowej, został w całości przeznaczony na pomoc podopiecznym Fundacji You Can Help.

- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że w tym roku przy okazji tak ważnej inicjatywy, jaką jest uczczenie pamięci górników, którzy zginęli podczas pracy w kopalni, można pomóc także  podopiecznym naszej Fundacji - zaznacza Anna Paszko, dyrektor Fundacji You Can Help.

 Biegowi towarzyszył festyn rodzinny, występy artystyczne oraz liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Patronat nad imprezą objęła prezydent miasta Grażyna Dziedzic.


Komentarze