Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Pobiegli dla górnikow

18-12-2019, 13:03 Agnieszka Lewko

Hołd górnikom oddała rudzka młodzież, biorąc udział w „Biegu Dziewięciu Górników”. W ten sposób upamiętniono trzydziestą ósmą rocznicę śmierci górników, którzy zginęli podczas pacyfikacji kopalni „Wujek” w 1981 roku. Bieg odbył się już po raz siódmy. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowały się dwa Zespoły Szkół - nr 2 i nr 3, Liceum Ogólnokształcące nr 3, Szkoła Podstawowa Sportowa nr 15 oraz szkoły podstawowe nr 14 i 27. Organizatorem biegu  jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 27, którzy już od 2014 r. każdego roku w rocznice wydarzeń w „Wujku”, wyruszyli sprzed szkoły, a następnie pobiegli w stronę cmentarza komunalnego w Halembie, gdzie złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą wszystkich halembian, którzy „zginęli w zawieruchach wojennych i w wyniku politycznej przemocy”  - Wśród nazwisk zabitych znajduje się także nazwisko naszego patrona biegu, którym jak co roku jest Joachim Gnida. Był on mieszkańcem Rudy Śląskiej i jednym z poległych w „Wujku” górników – zaznacza Gabriela Depta ze Szkoły Podstawowej nr 27.

Po raz kolejny w Biegu Dziewięciu Górników uczestniczyli także  uczniowie SPS nr 15. Z grupą tą pobiegł wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. Kolejny raz górników z „Wujka” uczcili także przedstawiciele Zespołu Szkół nr 3 w Wirku, a drugi raz w biegu wziął udział Zespół Szkół nr 2 w Czarnym Lesie. Uczniowie tej placówki wystartowali sprzed cmentarza komunalnego w Rudzie Śląskiej - Halembie.  Z kolei społeczność Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Kochłowicach przyłączyła się do biegu w Katowicach. W tym roku po raz pierwszy natomiast w biegu uczestniczyła Szkoła Podstawowa nr 14 w Bielszowicach, która na trasę wyruszyła z Kochłowic.

Na mecie biegu, czyli w Katowicach uczestnicy pod Pomnikiem-Krzyżem  przed KWK Wujek uczestniczyli w uroczystym apelu. W tym roku w biegu wezmą udział 63 szkoły z całego województwa.


Komentarze