Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Pobiegli dla górników

16-12-2017, 22:16 Agnieszka Lewko

Hołd poległym w kopalni „Wujek” górnikom oddali uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół nr 5 w Wirku oraz Szkoły Podstawowej nr 27 w Halembie, którzy wystartowali w „Biegu Dziewięciu Górników”. Wspólny bieg do Katowic upamiętnił trzydziestą szóstą rocznicę śmierci górników, którzy zginęli podczas pacyfikacji kopalni. Organizatorem wydarzenia było Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Udział naszej szkoły w Biegu Górników to już tradycja. To też najlepsza lekcja historii dla uczniów.  Chętnie włączamy  się we wszelkiego rodzaju działania promujące naszą lokalną historię, a to wydarzenie ma charakter szczególny, dlatego od początku bierzemy w nim udział. Uczniowie czują, że uczestniczą w czymś ważnym. Z zaangażowaniem, wspólnie z nauczycielami wychowania fizycznego, przygotowywali się do biegu. Patronuje nam, jak co roku, Joachim Gnida, który nie tylko był Ślązakiem, ale rudzianinem mieszkającym w Halembie – tłumaczy Gabriela Depta, nauczycielka w SP 27 i jeden z koordynatorów wydarzenia.

Ze Szkoły Podstawowej nr 27 wystartowało 11 biegaczy. Pierwszym przystankiem w drodze do Katowic był cmentarz komunalny w dzielnicy Halemba. Tam złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą halembian, którzy zginęli w zawieruchach wojennych i w wyniku politycznej przemocy.  Na tablicy znajduje się także nazwisko patrona biegu, Joachima Gnidy z Halemby, czyli jednego z dziewięciu górników zabitych w grudniu 1981 roku.

Z kolei z ZS nr 5 wybiegło do Katowic  9 uczniów, 3 nauczycieli oraz kilka osób towarzyszących. – Uczniowie z Rudy Śląskiej, w porównaniu do swoich kolegów z innych miast, uczestnicząc w wydarzeniu od kilku już lat pokonują jeden z najdłuższych dystansów biegowych. Pierwsze biegi organizowane były w czasie, gdy w naszej szkole działały jeszcze klasy górnicze. Uczniowie utożsamiali się ze społecznością górniczą. Udział w upamiętnieniu poległych górników był dla nich bardzo ważny – zaznacza Beata Androsz, nauczycielka wychowania fizycznego z ZS nr 5. Bieg zakończył się pod krzyżem poświęconym poległym górnikom z KWK „Wujek”.


Komentarze