Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Odliczanie do startu

26-07-2017, 14:18 UM Ruda Śląska

Ponad tysiąc zawodników wyruszy w najbliższą sobotę /29.07.2017/ o godz. 21:00 na trasę III Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego. Z tej liczby blisko 1/3 to mieszkańcy Rudy Śląskiej. Na listach startowych znajdują się również zawodnicy z Kenii, USA, Czech, Węgier, Litwy oraz Szwajcarii. Przed rozpoczęciem biegu, o godz. 19:00, na miejskim rynku odbędzie się koncert znanego rapera Mezo, który również wystartuje w zawodach. Do startu w półmaratoni i biegach towarzyszących można się jeszcze zapisać w biurze zawodów w dniu startu. Dodatkową atrakcją będzie bieg w szpilkach, w którym będą mogły wziąć udział zarówno panie jak i panowie.

Z dużym wyczekiwaniem czekamy na trzecią już edycję biegowego święta w Rudzie Śląskiej, jakim bez wątpienia jest Rudzki Półmaraton Industrialny. Szczególnie cieszy nas to, że ponownie tak wielu rudzian zdecydowało się na udział w biegu. Blisko 1/3 jego uczestników to właśnie mieszkańcy Rudy Śląskiej – podkreśla wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Aktualnie na liście startowej widnieje ponad 1150 osób, z czego 920 potwierdziło już udział w zawodach. Wszyscy niezdecydowani do udziału w biegu mogę zapisać się jeszcze w biurze zawodów w hali MOSiR w Nowym Bytomiu w dniu startu od godz. 12:00 do 20:00.

Organizatorzy dla wszystkich uczestników i gości szykują szereg niespodzianek i ciekawych wydarzeń, by pobyt w Rudzie Śląskiej wspominali jak najmilej. Niewątpliwie jedną z takich atrakcji będzie koncert znanego rapera Mezo. – Tego dnia najpierw o godz. 19:00 zagram koncert na rynku, a następnie pobiegnę z uczestnikami półmaratonu. Zapraszam 29 lipca do Rudy Śląskiej – zachęca Jacek MEZO Mejer. Koncert artysty to nie wszystko. Co czeka jeszcze biegaczy w Rudzie Śląskiej? Podobnie jak przed rokiem cały bieg za pośrednictwem kilku kamer będzie transmitowany na żywo w internecie oraz na telebimie znajdującym się na rynku. - Ubiegłoroczna transmisja cieszyła się w sieci dużą oglądalnością, stąd decyzja o powtórzeniu tego przedsięwzięcia - informuje August Jakubik, dyrektor biegu.

Kolejna niespodzianka na zawodników czekać będzie w pakietach startowych. Mowa tu o pamiątkowej koszulce. - Będzie to techniczna koszulka „na ramiączkach” z nadrukowanym własnym imieniem bądź pseudonimem. Z pewnością każdy z biegaczy wykorzysta ją później podczas letnich treningów –komentuje August Jakubik. Również ciekawie przedstawia się medal, który otrzymają zawodnicy na mecie biegu. W tym roku medal przedstawia zabytkowy dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej Chebziu i będzie właśnie w kształcie zabytkowego budynku.

Rudzki Półmaraton Industrialny to także interesująca trasa. Zawodnicy uczestniczący w III Rudzkim Półmaratonie Industrialnym przebiegać będą w pobliżu zabytków poprzemysłowych. Trasa biegu została poprowadzona na 7 km pętli. – Zawodnicy pobiegną ulicą Niedurnego w kierunku Wirku, a start i meta biegu znajdą się na rudzkim rynku – mówi Zygmunt Grzybek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. – Trasa uzyskała w ubiegłym roku atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Będzie on ważny jeszcze przez 4 lata – dodaje.

Oprócz dystansu półmaratońskiego, na którym odbędzie się główna rywalizacja biegaczy, zawodnicy wystartują na dystansie 7 km oraz w rywalizacji nordic walking. Ponadto, podobnie jak przed rokiem, w ramach imprezy odbędzie się bieg na szpilkach. – Dla najlepszych, którzy wezmą udział w tej zabawie, również przygotowane zostaną nagrody. Bieg odbędzie się na dystansie kilkuset metrów, a udział w nim będą mogli wziąć również panowie. Warunek jest jeden, każdy uczestnik cały dystans musi przebiec na szpilkach, które na mecie nie mogą być zniszczone. Minimalna długość obcasa to 7 cm – wyjaśnia Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społeczneji Promocji Miasta.

Przypomnijmy też, że od lutego biegacze mogli przygotować się do pokonania dystansu półmaratonu uczestnicząc w specjalnych bezpłatnych treningach. Każdorazowo przychodziło na nie kilkadziesiąt osób. -  Choć start półmaratonu już w tę sobotę, to nie kończymy naszych wspólnych treningów. Będą się one odbywały nadal w każda środę o godz. 18:15 na Burloch Arenie w Rudzie Śląskiej Orzegowie. Jednak w momencie oddania do użytku budowanego stadionu lekkoatletycznego przy ul. Czarnoleśnej, przeniesiemy się na ten obiekt.– informuje August Jakubik.  Przypomnijmy, że od maja w mieście organizowane były także bezpłatne warsztaty nordic walking.

Rudzki Półmaraton Industrialny po raz pierwszy odbył się w Rudzie Śląskiej 1 sierpnia 2015 r. Ubiegłoroczna edycja, która miała miejsce 6 sierpnia 2016 r., zgromadziła na starcie ponad 800 biegaczy. Dystans półmaratoński ukończyło 583 zawodników. Wśród uczestników zawodów znalazło się 226 rudzian. Nie zabrakło również zawodników z innych miast województwa śląskiego, a nawet biegaczy z Krakowa, Wrocławia oraz Poznania. Na dystansie półmaratońskim najlepsi okazali się Kenijczycy. Wśród mężczyzn wygrał Kamau Wilson Wambugu (1:10:18), natomiast wśród kobiet wygrała Matebo Ruth Chemisto (1:17:31). Pierwsze miejsce w biegu na 7 km zajęli Zita Kacser (27:27) i Jan Kudłuczka (24:45), a w konkurencji nordic walking Anna Zaczyńska i Krzysztof Skiba. Z kolei najlepszymi rudzianami okazali się Katarzyna Czyż i Artur Rosiński.


Komentarze