Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nowy trener Górnika

12-11-2013, 20:33 Sandra Hajduk

Nowym trenerem Górnika Zabrze został Ryszard Wieczorek. Następca Adama Nawałki zapowiedział, że w jego poczynaniach nie będzie rewolucji, a raczej ewolucja...


51-letni Ryszard Wieczorek pochodzi z Syryni i jest wychowankiem tamtejszego Naprzodu. Niemal cała jego kariera piłkarska związana jest z Odrą Wodzisław. Wieczorek był liderem tego zespołu, gdy ten w 1996 r. sensacyjnie awansował do ekstraklasy. W ekstraklasie rozegrał 50 meczów i strzelił 10 bramek.


Wieczorek jest absolwentem szkoły trenerów w Warszawie. Pierwszym prowadzonym przez niego zespołem była Przyszłość Rogów, z którą awansował do okręgówki. Szkolił też rezerwy Odry, a potem był asystentem doświadczonych Marcina Bochynka, Jerzego Wyrobka, czy Albina Mikulskiego. W końcu dostał szansę, by samodzielnie poprowadzić zespół. Miał wtedy zaledwie 39 lat.


W 2004 roku został trenerem Korony Kielce, z którą szybko wywalczył awans do ekstraklasy, a potem uczynił z Korony jeden z lepszych zespołów w lidze.


W 2007 roku sięgnął po niego Górnik Zabrze. Pierwszy sezon był udany, bo Górnik zajął 8. miejsce. Po zaledwie czterech meczach kolejnych rozgrywek Wieczorek został zwolniony. Później prowadził ponownie Odrę i Piasta Gliwice. W 2011 roku nie odrzucił oferty broniącego się przed spadkiem z II ligi Energetyka ROW Rybnik. Najpierw uratował zespół przed degradacją, a następnym sezonie wprowadził go do pierwszej ligi.

 

Źródło: Górnik Zabrze


Komentarze