Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Najlepsi sportowcy wybrani

01-03-2019, 20:07 Agnieszka Lewko

Już po raz 26. „Wiadomości Rudzkie” podsumowały Plebiscyt na Sportowca i Trenera Roku. Podczas gali w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach nagrodzeni zostali sportowcy, którzy osiągnęli największe sukcesy w 2018 roku. Piątkowa uroczystość (01.03) była także wspaniałą okazją do spotkania się rudzkich sportowców oraz wymiany doświadczeń.

Piątkowa gala to podsumowanie plebiscytu trwającego od 6 do 27 lutego. Podczas głosowania na stronie internetowej „Wiadomości Rudzkich” oddano 3319 głosów, natomiast na Facebooku kandydaci łącznie otrzymali ok. 7 tys. „lajków”. Na sportowców można było też wysyłać SMS-y, których w sumie było 2646. Dodajmy, że głosowanie za pośrednictwem FB, strony internetowej i SMS-ów odbyło się w kategoriach: „Najpopularniejszy Sportowiec”, „Wyróżniający się Sportowiec Skrzat” oraz „Wyróżniający się Sportowiec Amator”. I właśnie od wręczenia tych nagród rozpoczęła się piątkowa gala. Tytuł „Sportowca Amatora” zdobyła biegaczka Anna Skupień, która w 2018 roku zajęła m.in. pierwsze miejsce w kategorii K30 Silesiaman Duathlon w Katowicach oraz pierwsze miejsce w kategorii K30 Szturm Półmaraton Piekary Śląskie. Jest też pierwszą i najszybszą rudzianką, która wbiegła na metę Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego w 2018 r. „Wyróżniającym się Sportowcem Skrzatem Roku 2018” został z kolei Eryk Izydorczyk z Rudzkiego Klubu Kyokushin Karate - uczeń czwartej klasy sportowej w Szkole Podstawowej nr 16, który w ubiegłym roku był niepokonany w swojej kategorii na wielu ogólnopolskich turniejach karate. Największe osiągnięcie to pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Karate III Upper Silesia Cup 2018, który został rozegrany we wrześniu 2018 r. w Siemianowicach Śląskich.

„Najpopularniejszym Sportowcem Roku 2018” została natomiast Natalia Kozubowska z UKS Manta Kochłowice Ruda Śląska, czyli mistrzyni Śląska 13-latków w stylu dowolnym oraz wicemistrzyni w stylu klasycznym. Wielokrotnie stawała na podium również w innych zawodach okręgowych, międzywojewódzkich oraz międzynarodowych. Łącznie „na pudle” była ponad 30 razy. - Kolejny plebiscyt za nami i jak co roku dostarczył on wszystkim wielu niezapomnianych emocji. W sumie do plebiscytu zgłoszono 46 kandydatów, co pokazuje, że w Rudzie Śląskiej jest wielu utalentowanych sportowców, odnoszących liczne, sportowe sukcesy. Dla nas to ogromny zaszczyt, że możemy się z nimi spotkać i uhonorować w imieniu mieszkańców – podkreśla Anna Piątek-Niewęgłowska, redaktor naczelna „Wiadomości Rudzkich”.

W kilku kategoriach sportowców wybrała komisja plebiscytowa. I tak tytuł „Najlepszego Sportowca Roku 2018” powędrował do Natalii Strzałki, która m.in. zdobyła srebrny medal w Akademickich Mistrzostwach Świata w zapasach kobiet, złoty medal Mistrzostw Polski Seniorek w zapasach kobiet oraz złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 23 w zapasach kobiet. Zaś „Najlepszym Trenerem Roku 2018” została Katarzyna Czyż z TL Pogoń Ruda Śląska. To trenerka złotych medalistek Mistrzostw Polski w sztafecie 4x400 m juniorek oraz w sztafecie przełajowej 10x800 m dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 6. Jej podopieczni wywalczyli w 2018 r. 22 medale lekkoatletycznych Mistrzostw Śląska we wszystkich kategoriach wiekowych.

Redakcja „Wiadomości Rudzkich” przyznała także kilka nagród specjalnych. Jedną z nich był „Sportowiec Pozytywnie Zakręcony”. Tytuł ten wręczyliśmy Tomaszowi Paszkowi z Academii Gorila Ruda Śląska, który może pochwalić się wieloma medalami zdobytymi w kraju i za granicą. Z kolei tytuł „Sportowca z Pasją” powędrował do Rafała Burdzika z Rudzkiego Klubu Sportów i Sztuk Walki Bushido Ruda Śląska – sportowca i profesora Politechniki Śląskiej, który w 2018 roku został podwójnym wicemistrzem świata na zawodach w Budapeszcie. Każdego roku odkrywamy także młodych, obiecujących sportowców, dlatego „Sportowym Odkryciem Roku 2018” została okrzyknięta Oliwia Suchy, czyli dwunastoletnia biathlonistka. Kolejny raz przyznaliśmy także nagrodę w kategorii „Sport Bez Barier”, którą otrzymały zawodniczki Klubu Olimpiad Specjalnych „Łukaszki” ze Szkoły Podstawowej nr 12 Specjalnej im. Św. Łukasza. Są to: Weronika Czaplok, Laura Demarczyk, Monika Laksa i Sandra Czaplok, które grają m.in. w piłkę nożną, tenisa stołowego, uprawiają lekkoatletykę, rzucają piłeczką palantową oraz pływają. Podczas 26. Plebiscytu na Sportowca i Trenera Rpku 2018 nagrodzona została także „Drużyna Roku 2018”, którą został KPKS Halemba Ruda Śląska. W skład tego klubu wchodzi sekcja akrobatyki i siatkówki. Klub może pochwalić się licznymi osiągnięciami na arenie polskiej i międzynarodowej. Akrobaci KPKS-u startują na mistrzostwach Polski, Europy oraz całego świata i przywożą z nich mnóstwo medali. Sukces osiągnęli np. podczas Grand Prix w Łańcucie czy Acro Cup w Budapeszcie. Z kolei siatkarki juniorki doszły do 1/4 finału Mistrzostw Polski, a seniorki utrzymują swoją pozycję w II lidze kobiet.

Laureaci w poszczególnych kategoriach:

Wyróżniający się Sportowiec Amator Roku 2018 - Anna Skupień

Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2018 - Natalia Kozubowska (UKS Manta Kochłowice Ruda Śląska)

Wyróżniający się Sportowiec Skrzat Roku 2018 - Eryk Izydorczyk (Rudzki Klub Kyokushin Karate)

Najlepszy Sportowiec Roku 2018 - Natalia Strzałka (ZKS Slavia Ruda Śląska)

Najlepszy Trener Roku 2018 - Katarzyna Czyż (TL Pogoń Ruda Śląska)

Sport Bez Barier - zawodniczki klubu Olimpiad Specjalnych "Łukaszki" ze Szkoły Podstawowej nr 12 Specjalnej im. św. Łukasza - Weronika Czaplok, Laura Demarczyk, Monika Laksa, Sandra Czaplok

Sportowiec Pozytywnie Zakręcony - Tomasz Paszek (Academia Gorila Ruda Śląska)

Drużyna Roku 2018 - KPKS Halemba Ruda Śląska

Sportowiec z Pasją Roku 2018 - Rafał Burdzik (Rudzki Klub Sportów i Sztuk Walki Bushido Ruda Śląska)

Sportowe Odkrycie Roku 2018 - Oliwia Suchy (UKS Statima Biathlon Team)


Komentarze


02-03-2019, 09:46
Pit napisał(a):

Brawo Prof. Rafał Burdzik - mega pasja i mega gościu :-)