Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Monika Pyrek w Rudzie Śląskiej

12-09-2017, 13:22 Agnieszka Lewko

Monika Pyrek odwiedziła Rudę Śląską. Pięciokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Europy w skoku o tyczce oraz jej fundacja przeprowadziła w hali MOSiR w Halembie sportowe zajęcia interaktywne skierowane do dzieci i młodzieży. Warsztaty w ramach „Alternatywnych lekcji WF” rozpoczęły cykl 11 spotkań, które odbędą się na terenie całej Polski.

- Ruda Śląska jest pierwsza na naszej trasie i właśnie tutaj inaugurujemy nasz cykl zajęć, w który włączyła się także olimpijka - rudzianka Zuzanna Radecka-Pakaszewska - która pomaga w organizacji tego przedsięwzięcia - podkreśliła Monika Pyrek, organizatorka zajęć. - Postanowiliśmy zastosować taki trochę podstęp i wykorzystać zainteresowanie dzieciaków światem wirtualnym  i interaktywnym, a przy okazji zachęcić ich do takiej tradycyjnej aktywności - dodała.

Uczestnicy zajęć mieli do dyspozycji około 5- 6 stanowisk interaktywnych, na których można było potrenować koszykówkę z wykorzystaniem interaktywnego systemu wspomagającego trening rzutowy, piłkę nożną z system mierzącym siłę strzału i wspomagającym celność poprzez wskazywanie właściwego toru lotu piłki, rzut piłką ręczną na bramkę z elektronicznym pomiarem siły rzutu, rower stacjonarny zintegrowany z systemem wirtualnej rzeczywistości, stanowisko VR z aplikacją bokserską w systemie wirtualnej rzeczywistości, bieg na 30 metrów z elektronicznym pomiarem czasu oraz test sprawnościowy z wykorzystaniem elektronicznego refleksomierza.

- Wybraliśmy tego typu urządzenia interaktywne, jak symulatory, które przenoszą właśnie w interaktywny świat, ale również wymagają aktywności i sprawności fizycznej. Pomysł na zorganizowanie takich zajęć zrodził się z tego, że dzieci w okresie dojrzewania przeżywają pewien kryzys, podczas którego zamiast ćwiczyć, wolą spędzać czas przy grach komputerowych w wirtualnym świecie, jednak my pokazujemy, że można te dwa światy połączyć i dobrze się bawić - wymieniała Monika Pyrek.

Projekt „Alternatywne Lekcje WF” skierowany jest do uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego szkół podstawowych klas 6 - 7 oraz klas gimnazjalnych, a jego celem jest odwrócenie panującej wśród uczniów tendencji do biernego uczestnictwa w sporcie /korzystanie ze smartfonów, gier komputerowych czy innych urządzeń mobilnych/ i pokazanie im tradycyjnych form aktywności sportowej, zachęcenie do czynnego uprawiania sportu poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii.

- Ja byłam raczej zawsze bardzo aktywna sportowo, ale przyszedł też kiedyś taki czas, że miałam kryzys, ale pokonałam go i osiągnęłam różne sportowe sukcesy. Dlatego w ramach tych zajęć chcemy pozbyć się problemów i kryzysów dojrzewania i pokazać dzieciom, że sport to dobry nawyk, który może zaprocentować w późniejszym życiu. Powinniśmy pamiętać, że sport uczy dyscypliny, wpływa na wyniki w nauce. Poza tym człowiek staje się też bardziej obowiązkowy i zorganizowany. Tak było w moim przypadku, dlatego mogę podzielić się teraz swoimi doświadczeniami i zachęcić młodsze pokolenie do uprawiania sportu - podkreśliła Monika Pyrek.


Komentarze