Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Modele na brzeg

26-04-2019, 12:57 admin

Modelarze z Rudy Śląskiej, Polski, Czech, Rosji i Ukrainy pochwalą się swoimi wodnymi perełkami na stawie Kokotek w Rudzie. Już w najbliższy weekend /26-28 kwietnia/ odbędą się XXV Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Modeli Pływających, w których weźmie udział ponad pięćdziesięciu zawodników.

- Zawody te każdego roku cieszą się dużą popularnością. W tym roku zawodnicy z Polski i zagranicy zaprezentują w sumie około stu modeli – zaznacza Dariusz Pieczka, prezes Modelarskiego Klubu Sportowego „Gwarek” w Rudzie Śląskiej. – Niektórzy uczestnicy są z nami niemalże od pierwszej edycji, ale nie brakuje także nowych, przede wszystkim w klasie młodzik i junior. Przedział wiekowy zawodników waha się od 7 do 70 lat. Myślę, że jest to sport dla wszystkich, jednak trzeba się wykazać odrobiną cierpliwości i sprawności manualnej, która jest niezbędna przy budowie modeli. Budować dany model można od około 3 miesięcy nawet do kilku lat – dodaje.

Zawody zostaną rozegrane w pięciu klasach: F2, F4, F6, F7, DS, NSS, NSS 650 Standard z podziałem na kategorie wiekowe – młodzik do lat 13, junior do lat 18 i senior powyżej 18 lat. Większość zawodników startuje dwoma lub nawet trzema modelami. Najpierw modele oceniane są pod względem wykonania zgodnie z dokumentacją, za co można maksymalnie otrzymać 100 punktów. Po ocenie sędziów modele wypłyną na wodę, gdzie będą musiały pokonać specjalny tor, a następnie zatrzymać się w doku. Za to też można w sumie otrzymać 100 punktów. Jeden uczestnik może wystawić w zawodach od jednego do pięciu modeli.

Starty modeli rozpoczną się w piątek /26 kwietnia/ o godzinie 16.00. Jednak dla kibiców najbardziej widowiskowa będzie sobota /27 kwietnia/, kiedy można będzie zobaczyć najwięcej modeli podczas ich oceny, jak i pływania. W tym dniu zawody potrwają od godz. 8.30 do 19.00, natomiast uroczyste otwarcie nastąpi w sobotę o godz. 11.30. Z kolei w niedzielę /28 kwietnia/ zawody będą trwały od 8.30 do 16.00.

Modelarski Klub Sportowy „Gwarek” istnieje od roku 1989 i należą do niego modelarze nie tylko z Rudy Śląskiej ale też z sąsiednich miast. W klubie działają dwie sekcje: modeli pływających i modeli latających. Klub zrzesza około 30 członków. - Oczywiście jesteśmy otwarci na nowych adeptów modelarstwa. Z naszego klubu wywodzi się wielu Mistrzów Polski, Europy i Świata – mówi Dariusz Pieczka.

Źródło: UM Ruda Śląska

 


Komentarze