Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Kolarze przejechali przez Rudę Śląską

05-08-2019, 20:45 Agnieszka Lewko

Jeden z największych światowych wyścigów kolarskich Tour de Pologne przejechał przez Rudę Śląską. Peleton można było podziwiać na ulicach Kochłowic i Halemby. Ruda Śląska znalazła się na trasie III etapu wyścigu, który prowadził od Stadionu Śląskiego do Zabrza. Kolarze przejechali  około godz. 15:20 ulicami Radoszowską, Oświęcimską, Kochłowicką, Kłodnicką i 1 Maja w kierunku Mikołowa.

W ramach III etapu wyścigu kolarze wystartowali sprzed Stadionu Śląskiego w Chorzowie, następnie wjechali do Rudy Śląskiej od strony Chorzowa - Batorego ulicą Radoszowską. W rejonie kochłowickiego rynku wjechali w  ul. Oświęcimską, a następnie w Kochłowicką. Jadąc dalej przejechali ul.  Kłodnicką i na rondzie przy kościele wjechali w ul. 1 Maja w kierunku Mikołowa. Po opuszczeniu Rudy Śląskiej wyścig skierował się w stronę  Orzesza, Żor, Jastrzębia Zdroju, Rybnika i Knurowa i  Zabrza, gdzie kolarzy czekały cztery pętle o długości 6,2 km, kończące ten etap.

Warto dodać, że 76. Tour de Pologne wspólnie z Polskim Komitetem Olimpijskim świętuje stulecie polskiego olimpizmu, a także nawiązuje do stulecia Powstań Śląskich. Pierwszy z trzech konfliktów zbrojnych wybuchł na Górnym Śląsku właśnie w 1919 roku. Z okazji tej doniosłej rocznicy powstaniom poświęcony jest cykl wielu wydarzeń, a Tour de Pologne także włącza się w uroczyste obchody. Dlatego też aż cztery z siedmiu etapów tegorocznego wyścigu odbywają się  na terenie województwa śląskiego. W ramach tych odcinków drugiego dnia peleton pokonał trasę z Tarnowskich Gór do Katowic. Trzeci etap rozpoczął się na Stadionie Śląskim, gdzie ustawiona została Premia Specjalna 100-lecia Powstań Śląskich, a cały etap czwarty Jaworzno – Śląskie, Kocierz odbył się pod hasłem 100-lecia Powstań Śląskich. Na Śląsku kolarze pojawili się także podczas piątego etapu, którego meta mieściła się w Bielsku-Białej.


Komentarze