Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Karatecy dla Kasi

06-01-2019, 15:38 Agnieszka Lewko

Około 170 karateków z Rudy Śląskiej i wielu innych polskich miast postanowiło połączyć swoje siły dla siedamnastoletniej Kasi Honorowicz. W ten sposób dzień przed wigilią, w halembskiej hali MOSiR, odbyła się sportowa impreza charytatywna, podczas której zbierano fundusze na leczenie zawodniczki Rudzkiego Klubu Kyokushin Karate, dotkniętej przez chrzęstniakomięśniaka. Fundusze potrzebne są na chemioterapię, radioterapię oraz rehabilitację. 

- Rozmiar tej imprezy i chęć pomocy przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Na nasz apel odpowiedziały wszystkie kluby ze Śląska i nie tylko, bo była też duża grupa z Libiąża z województwa małopolskiego. Jak udało mi się policzyć to było około 170 ćwiczących, a ponadto widownia wypełniła się po brzegi – mówi Roman Dymek, prezes Rudzkiego Klubu Kyokushin Karate. -  Wszystko to po to, żeby pokazać Kasi, że jesteśmy jedną wielką rodziną i chcemy jej pomóc tak jak potrafimy.  Na podkreślenie zasługuje fakt, iż obecni byli czterej Shihan: Andrzej Manecki (5 dan) z Siemianowic Śląskich, Edward Urbańczyk (5 dan) z Katowic, Zbigniew Zieliński (5 dan) z Chrzanowa, Janusz Piórkowski (5 dan) z Jastrzębia Zdroju. Trening poprowadził Shihan Andrzej Manecki, a na koniec odbyły się pokazy kata w wykonaniu sensei Kamili i Michała Krzaków wraz z synem oraz zawodniczek z Siemianowic, Chrzanowa i Rudy Śląskiej. Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy tameshiwari w wykonaniu sensei Michała Krzaka, Damiana Piechaczka oraz sensei Tomasza Maturskiego, który po raz pierwszy podszedł do próby złamania dwóch kiji basebalowych zakończonej pełnym sukcesem. Odbył się też się pokaz sztuki władania mieczem samurajskim iaido w wykonaniu sensei Edwarda Pieczara wraz ze swoimi uczniami – dodał. 

Podczas „Treningu dla Kasi” poza pokazami walk, nie zabrakło także wielu innych atrakcji. Równolegle na hali odbywały się kiermasze ozdób i wypieków świątecznych, książek i wielu innych atrakcyjnych wyrobów rękodzieła. Odbyły się też aukcje obrazu autorstwa Zdzisława Mikody (trenera jujitsu) oraz makiwary wykonanej przez senpai Andrzeja Skrzypka. Wszystkie pieniądze uzyskane z aukcji trafiły do puszek Fundacji "Iskierka", która opiekuje się Kasią. - Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Trudno wymienić wszystkich i trudno wspomnieć o wszystkich akcjach, które odbywały się wcześniej i nadal będą się odbywały. Na razie nie znamy kwoty, którą udało się zebrać w tym dniu, bo Fundacja Iskierka niedawno zaczęła pracę po przerwie świąteczno - noworocznej,  a nasi wolontariusze chcieli jeszcze w ubiegłym tygodniu zbierać pieniądze do puszek w swoich szkołach – dodał.

O chorobie siedemnastoletnia Kasia dowiedziała się w czasie wakacji tego roku. Zdiagnozowano u niej guza Ewinga w odcinku piersiowym kręgosłupa i natychmiast operowano. Już po tygodniu od operacji rozpoczęła chemioterapię, a po trzecim kursie otrzymała wyniki z Warszawy, na podstawie których zmieniono diagnozę na chrzęstniakomięsaka. Lekarze z oddziału neurochirurgii, gdzie Kasia była już wcześniej operowana, podjęli się wymiany kręgu Th1 na implant. Rudzianka od 31 grudnia zaczęła chemioterapię  oraz rehabilitację. Jednak teraz wszystkiego uczy się od nowa po operacji wszczepienia implantu kręgu. - Kasia jest bardzo waleczna co pokazała nam niejednokrotnie na macie. Nieustępliwa i konsekwentna. Wszyscy wiemy, że wyjdzie z tej walki o zdrowie zwycięsko. Życzymy Kasi szybkiego powrotu do zdrowia – dodaje prezes Rudzkiego Klubu Kyohushin Karate.

Kasię można wesprzeć przez Fundację "Iskierka"

Fundacja ISKIERKA na rzecz dzieci z chorobą nowotworową
Warszawa 02-047, Adama Pługa 1/2
ING Bank Śląski nr konta:
86 1050 0099 6781 1000 1000 0786
1% KRS 0000248546
Cel szczegółowy: "Katarzyna HONOROWICZ"


Komentarze