Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Gryfy i Diablice przywitały Nowy Rok

08-01-2024, 20:48 Dawid Kosmalski

1 stycznia Burloch Arena im. Grażyny Dziedzic stała się miejscem pierwszych zmagań sportowych w 2024 roku w naszym mieście.

Tradycyjnie na boisko wybiegły zawodniczki Diablic oraz zawodnicy Gryfów, aby rozpocząć Nowy Rok na sportowo – już dziesiąty raz w historii. I tym razem nie zabrakło wsparcia lokalnych klubów – Hegemona Mysłowice oraz RC
Czarnych Bytom. Licznie zgromadzona społeczność rugby rozegrała dwa sparingi. Łącznie ponad pięćdziesiąt osób rywalizowało w meczu dorosłych oraz młodszych adeptów rugby. Wynik w tych zmaganiach nie był jednak najistotniejszy, a wspólne spędzanie czasu w ramach sportowej, czasem twardej, walki. Był to również czas podsumowań.

Sukcesów nie brakowało

O ocenę 2023 roku zapytaliśmy Wojciecha Kołodzieja, prezesa Rugby Ruda Śląska i Śląskiego Związku Rugby. – Mimo zmian kadrowych i zmian pokoleniowych spowodowanych tym, że wiele starszych zawodniczek i wielu starszych zawodników kończy karierę, drużyny seniorskie – Diablice i Gryfy – utrzymują swój poziom. Diablice nadal zaliczają się do najbardziej solidnych drużyn w Polsce. W połowie 2023 r., na zakończenie sezonu 2022/23 w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski Kobiet Rugby 7 zajęły 4. miejsce, a do medalowego trzeciego stopnia podium zabrakło im bardzo niewiele. W obecnym sezonie plasują się na razie w połowie stawki – na 6. miejscu. Gryfy po nieudanej wiośnie 2023 r. wreszcie zaczęły jesienią odnosić sukcesy w II lidze – mówi Wojciech Kołodziej.

Seniorzy to jednak nie wszystko. – Największy postęp w rudzkim rugby dokonał się w szkoleniu dzieci i młodzieży. Drużyna młodzików naszego klubu zajęła w ubiegłym roku 2. miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, wyprzedzając m.in. Juvenię Kraków, jeden z najlepiej szkolących klubów w Polsce. Świetne spisują się młode Diablice – drużyna kadetek w Mistrzostwach Polski Kobiet Rugby 7 U16 na półmetku rozgrywek sezonu 2023/24 znajdują się na 3. miejscu i mają dużą szansę na medal Mistrzostw Polski – ocenia prezes Rugby Ruda Śląska i Śląskiego Związku Rugby.

Sukcesy te przełożyły się na indywidualne wyróżnienia. – Nasza juniorka Laura Borowska oraz kadetka Dominika Kozik zadebiutowały w reprezentacjach Polski, odpowiednio U18 i U16, podczas turnieju Nadziei Olimpijskich w czerwcu 2023 r. w Budapeszcie. Laura ponadto w reprezentacyjnych barwach wzięła udział w Mistrzostwach Europy U18 Championship (najwyższy poziom rozgrywek) w czeskiej Pradze – przypomina Kołodziej.

Rudzkie rugby nie zwalnia tempa i stawia sobie ambitne plany. – Chcielibyśmy zdobyć wraz z „Diablątkami” medal Mistrzostw Polski Kobiet Rugby 7 U16 – czyli w kategorii kadet. Planujemy wstępnie zorganizowanie w pierwszym półroczu 2024 r. na Burloch Arenie turniejów cyklu Mistrzostw Polski w kategorii seniorek oraz kadetek. Liczymy zwłaszcza na to, że rozegranie turnieju mistrzowskiego przez kadetki na swoim terenie pomoże im w osiągnięciu celu, którym jest medal Mistrzostw Polski. Ponadto jak zwykle na Burlochu odbędzie się największy w regionie turniej dzieci i młodzieży, czyli Ślōnski Turniyj Bajtli we Rugby – będzie to już jego XI edycja – zapowiada Kołodziej. A czego życzyć rudzkiemu rugby w 2024 roku? – Spełnienia planów i marzeń. A przede wszystkim zdrowia i omijania przez kontuzje wszystkim zawodniczkom i zawodnikom Rugby Ruda Śląska – podsumowuje prezes Rugby Ruda Śląska i Śląskiego Związku Rugby


Komentarze