Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Finał 25. Plebiscytu na Sportowca i Trenera Roku

02-03-2018, 18:36 Joanna Oreł

„Wiadomości Rudzkie” podsumowały 25. Plebiscyt na Sportowca i Trenera Roku. Podczas jubileuszowej gali w Domu Kultury Bielszowice uhonorowano m.in. sportowców, dla których 2017 rok był szczególnie bogaty w sukcesy i osiągnięcia sportowe. Nagrody wręczono w 11 kategoriach. 

Piątkowa gala to podsumowanie trwającego od 7 do 28 lutego głosowania. Podczas głosowania na stronie internetowej „Wiadomości Rudzkich” oddano 3228 głosów, natomiast na Facebooku kandydaci łącznie otrzymali 3901 „lajków”. Ponadto na sportowców można było wysyłać SMS-y, których w sumie było 4893. Dodajmy, że głosowanie odbyło się w kategoriach Najpopularniejszy Sportowiec, Wyróżniający się Sportowiec Skrzat oraz Wyróżniający się Sportowiec Amator. I właśnie od wręczenia tych nagród rozpoczęła się piątkowa gala. Najpopularniejszym Sportowcem Roku 2017 został Kamil Krzewina z klubu KTJ MMA Team Ruda Śląska. 

Z kolei Wyróżniającym się Sportowcem Skrzatem wybrano Laurę Pawletę z Rudzkiego Klubu Kyokushin Karate. Natomiast wśród amatorów uznano, że na zwycięstwo zapracował sobie Genowefa Drużyńska - pływaczka amatorka. – W sumie do plebiscytu zgłoszono 53 kandydatów, co pokazuje, że w Rudzie Śląskiej jest wielu utalentowanych sportowców, odnoszących liczne, sportowe sukcesy. Dla nas to ogromny zaszczyt, że możemy się z nimi spotkać i uhonorować w imieniu mieszkańców – podkreśla Anna Piątek-Niewęgłowska, redaktor naczelna „Wiadomości Rudzkich”.

Ponadto w kilku kategoriach zwycięzców wybrała komisja konkursowa oraz redakcja „Wiadomości Rudzkich”. I tak – Najlepszym Trenerem został Marek Garmulewicz, prezes i trener Slavii, który puchar otrzymał z rąk ubiegłorocznego laureata – trenera Tomasza Garczyńskiego. Z kolei Najlepszym Sportowcem Roku 2017 został zapaśnik Aleksander Wojtachnio z klubu K.S. Pogoń Ruda Śląska, który w 2017 roku został mistrzem Polski Młodzieżowców w kategorii 98 kg i wicemistrzem Polski Seniorów. To także uczestnik Mistrzostw Świata Młodzieżowców i członek Kadry Narodowej Seniorów KS Pogoń Ruda Śląska. 

Nagrodziliśmy także Drużynę Roku, którą została K.S. Slavia Ruda Śląska. Jej zawodnicy mogą pochwalić się dużym sukcesem, ponieważ w minionym roku pomimo wielu przeciwności zrobili wszystko, by odzyskać IV ligę dla Rudy Śląskiej. W rundzie jesiennej zawodnicy pokonali wszystkich swoich rywali, a w całym roku drużyna ta nie przegrała ani jednego spotkania na swoim stadionie.

Ubiegły rok był również szczególny dla Kamila Grabary, pochodzącego z Rudy Śląskiej dziewiętnastoletniego bramkarza Liverpoolu. Angielski klub zapłacił za zawodnika 330 tysięcy euro. W tym sezonie zagrał on dwanaście spotkań w drużynie U-23 i trzy mecze w zespole U-18. Świetnie spisywał się również w Młodzieżowej Lidze Mistrzów, w której obronił nawet rzut karny w meczu z Mariborem. Ostatnio Grabara znalazł się w pierwszym składzie Liverpoolu na mecz z FC Porto. Dlatego też postanowiliśmy przyznać mu nagrodę za Awans Roku, którą odebrała mama piłkarza, Agata. Wybrano także Sportowe Odkrycie Roku i w tej kategorii statuetkę odebrała Klaudia Nowak. To właśnie rudzianka, trenująca w barwach UKS Pover Kuźnik Chorzów, została w ubiegłym roku mistrzynią świata w wyciskaniu sztangi leżąc. Kolejny raz wybraliśmy także Sportowca Bez Barier, którym została trenująca wrotkarstwo, grę w kręgle, a zimą także jazdę na łyżwach, Monika Opłatkowska z Klubu Olimpiad Specjalnych „Halembianka”.

Nagroda podczas 25. Plebiscytu na Sportowca i Trenera Roku trafiła także do Sportowca z Pasją. Otrzymał ją Robert Talarek, pięściarz z Rudy Śląskiej, który sport łączy z pracą jako elektromonter na kopalni. W ubiegłym roku wywalczył on pas IBO Inter-Continental wagi średniej, a rok wcześniej pas federacji IBF East/West. Jubileuszowa gala była także okazją do wyróżnienia Sportowego Wydarzenia Roku. Takim niewątpliwie było zakończenie budowy stadionu lekkoatletycznego i jego otwarcie. Statuetkę w imieniu władz miasta odebrała prezydent Grażyna Dziedzic.

Dodajmy, że oprócz rozdania nagród, podczas gali „Wiadomości Rudzkich” można było zobaczyć szereg, widowiskowych pokazów, w tym m.in. Piotra Bielaka i jego rowerowych akrobacji, czy Łukasza Świrka, tzw. Człowieka Flagi, dwukrotnego finalisty programu „Mam Talent”. Ponadto wystąpili lokalni sportowcy i artyści – zespół Elektra oraz akrobatki KPKS-u „Halemba”.


Komentarze