Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dwanaście godzin w biegu

26-04-2019, 12:59 admin

Już po raz 21. najlepsi ultramaratończycy z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi wezmą udział w Międzynarodowym Rudzkim Biegu Dwunastogodzinnym. Biegowa rywalizacja, która odbędzie się w sobotę /27 kwietnia/ na placu Jana Pawła II, tradycyjnie już połączona została z X Mistrzostwami Śląska w biegu na dwanaście godzin. Ponadto w tym roku z okazji 60. urodzin Rudy Śląskiej biegacze wystartują także w biegu na 60 km.

- Rudzki bieg dwunastogodzinny z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród biegaczy. To niesamowite, bo rozpoczynaliśmy od kilkunastu uczestników, a teraz przyjeżdżają do nas zawodnicy praktycznie z całego kraju i zagranicy. Podobnie będzie w tym roku - zapowiada organizator biegu oraz jego pomysłodawca, rudzki ultramaratończyk August Jakubik. – Sobotni bieg będzie inny niż wszystkie do tej pory, ponieważ z okazji sześćdziesiątych urodzin naszego miasta postanowiliśmy zorganizować również bieg na 60 km i w ten sposób uczcić ten okrągły jubileusz. Dodam jeszcze, że bieg będzie szczególny przede wszystkim dla mnie, ponieważ właśnie w tym roku obchodzę swoje 60. urodziny i z tego powodu wystartuję w biegu razem z moimi przyjaciółmi – dodaje.

Na starcie biegu 12-godzinnego nie zabraknie Anety Rajdy i Przemysława Basy - tegorocznych medalistów Mistrzostw Polski w biegu 24 godzinnym, które odbyły się w Supraślu. Tradycyjnie już rudzcy zawodnicy będą walczyć o czołowe miejsca oraz puchary. – Uczestnicy biegu będą poruszać się po ulicach Nowego Bytomia, a start zawodów odbędzie się na placu Jana Pawła II. Następnie sportowcy pobiegną ulicami: Smolenia, Objazdową, Markowej i Damrota – wymienia August Jakubik. - Kierowców poruszających się tymi ulicami proszę o wyrozumiałość, a mieszkańców zachęcam do kibicowania uczestnikom tego szczególnego biegu. Mam nadzieję, że zawodnicy nie będą osamotnieni na trasie – zaznacza ultramaratończyk.

Zawodnicy sprawdzą swoją kondycję na trasie, która wynosi 1309,5 m oraz posiada aktualny atest PZLA. W sumie w obu biegach wystartuje 130 zawodników. Siedemdziesięciu znalazło się na liście startowej biegu 12-godzinnego, a sześćdziesięciu na liście biegu urodzinowego na 60 km.

Podczas zeszłorocznej edycji biegu 12-godzinnego padł nowy rekord Polski wśród kobiet, czyli 140 km 322 m. Ustanowiła go Patrycja Bereznowska. Wśród mężczyzn tryumfował Roman Elwart z Pucka, który przebiegł 142 km 524 m, a do nowego rekordu Polski zabrakło mu 2,5 km. Najlepszym rudzianinem był natomiast zwycięzca tego biegu z 2017 roku - Przemysław Basa, który przebiegł 136 km i 917 m.

Historia rozgrywania biegu 12-godzinnego w Rudzie Śląskiej sięga 1999 r. Okazją miała być 40. rocznica powstania Rudy Śląskiej. Trasa pierwotnie przebiegać miała przez wszystkie dzielnice miasta, jednak ze względów logistycznych areną zmagań został stadion „Wawelu” Wirek. Pierwsze zawody zgromadziły na starcie 15 uczestników, a ich zwycięzcą został Ukrainiec Wiktor Łozownik. Od kilku lat zawody odbywają się w centralnej części miasta, czyli wokół rynku w dzielnicy Nowy Bytom.

Organizatorami zawodów są: Miasto Ruda Śląska, Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF Jastrząb Ruda Śląska oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze