Drugie zwycięstwo

23-09-2013, 13:01 Sandra Hajduk

IGLOO RUGBY CLUB Ruda Śląska swój kolejny mecz w ramach drugiej kolejki II ligi rugby piętnastoosobowego rozegrał we Wrocławiu. Rudzianie wybiegli na boisko z dużą chęcią zwycięstwa, mając w pamięci udane sparingi z Rugby Wrocław z zeszłego sezonu (5:12 dla wrocławian w Rudzie Śląskiej, oraz mocny rewanż 28:0 na wyjeździe) oraz wygrany mecz sprzed tygodnia w Łodzi.

Już od pierwszego gwizdka zarysowywała się wyraźna przewaga rudzkiego zespołu, który powoli spychał rywali coraz bardziej pod ich pole punktowe. Dużo lepiej niż w Łodzi funkcjonowała formacja autowa IGLOO oraz bardzo udanie i w silny sposób zawodnicy młyna wchodzili w linię rywali przy przegrupowaniach. Właśnie po kilku fazach takiej gry, w 18 minucie meczu, tuż pod polem punktowym rywali szybko piłkę z rucka wyjął łącznik młyna, Krzysztof Płusa i przyłożeniem otworzył wynik spotkania. Chwilę później celnie podwyższył. Kolejne minuty gry upływały w ten sam sposób, rudzianie grali głównie młynem, chociaż bardzo często były okazje do zdobycia punktów dzięki przerzuceniu piłki do ataku, gdyż rywale przy przegrupowaniach angażowali bardzo wielu swoich zawodników zostawiając spore luki w obronie. W 28 minucie debiutujący w rudzkiej drużynie Michał Markowski dostał piłkę na około pięć metrów przed polem punktowym i odbijając od siebie dwóch rywali zdobył kolejne przyłożenie dla IGLOO, które również pewnie podwyższył Płusa. Niemalże całą pierwszą połowę gra toczyła się na połowie wrocławian, jeszcze przed przerwą gospodarze zaczęli popełniać coraz więcej przwinień, głównie za pozycję spaloną i Płusa jeszcze przed gwizdkiem oznaczającym koniec pierwszej połowy zdążył dwukrotnie pewnie kopnąć na bramkę rywali, dzięki czemu nasz zespół powiększył swoją przewagę do 20 punktów.

W drugiej połowie rywale zagrali z dużo większym zaangażowaniem w obronie, ciężar gry przesunął się w okolice środka boiska, i początkowe minuty były bardzo wyrównane. Nasi zawodnicy w dalszym ciągu próbowali młynem rozbijać rywali a piłki rzucane w atak niestety często były niewykorzystywane. Na szczęście szczelna obrona nie pozwalała gospodarzom na zbyt wiele. W 65 minucie po wygranym aucie nasz zespół sformował maula, którym doszedł aż pod pole punktowe rywali a tuż przed nim urwał się z niego z piłka Jan Muc i zdobył trzecie przyłożenie dla swojego zespołu. Niestety z podwyższenia Płusa trafił w słupek. W tym momencie zespół z całych sił zaczął walczyć o czwarte przyłożenie, które dałoby bonusowy punkt do tabeli II ligi. Zespół z Górnego Śląska zepchnął gospodarzy do desperackiej obrony, jednak ciągle nie przynosiło to sukcesu. Ta sztuka udała się dopiero na pięć minut przed końcowym gwizdkiem kiedy po raz kolejny po kilku fazach przegrupowań nasi zawodnicy zbliżyli się pod pole punktowe rywali, gdzie piłkę podniósł Mańkowski i przyłożył na polu punktowym, dając tym samym punkt bonusowy rudzianom. Podwyższył Płusa i chwilę później sędzia Bedyński zakończył spotkanie, w którym IGLOO RC Ruda Śląska pokonał KS Rugby Wrocław 32:0!

Za te spotkanie należy przede wszystkim pochwalić zawodników młyna, zarówno tych skaczących w autach (ta formacja spisywała się o niebo lepiej niż w spotkaniu w Łodzi) jak i tych ciężkich, bo przez całe spotkanie rozbijali rywali, robiąc przewagę przy przegrupowaniach i zdobywając kolejne metry boiska. Niewykorzystywani w pierwszej połowie zupełnie byli zawodnicy ataku, jednak w drugiej, nawet mając piłkę, nie potrafili niczego ciekawego z nią wymyślić. Przed następnym meczem na pewno obydwie formacje, ataku i młyna, muszą się bardziej zgrać i lepiej współpracować. Kolejnym rywalem IGLOO będzie zespół AZS UZ Zielona Góra, spotkanie odbędzie się 6 października, na terenie zielonogórzan.

Skład RC IGLOO Ruda Śląska na te spotkanie wyglądał następująco: Pepliński, Nowak, Jopert, Muc, Markowski, Szaciłowski, Maniecki, Mańkowski, Płusa, Tokarski, Łętowski, Mucha, Jurczyński, Siwula, Kołodziej. Rezerwowi: Fura, Rogowski, Stankiewicz, Gawron i Januszkiewicz.

KS Rugby Wrocław – RC IGLOO Ruda Śląska 0:32 (0:20)

Punktowali: Płusa 17 pkt. ( 1 przyłożenie, 3 podwyższenia, 2 karne), Markowski 5 pkt. (1 przyłożenie), Muc 5 pkt. (1 przyłożenie) , Mańkowski 5 pkt. (1 przyłożenie)
Pozostałe wyniki II kolejki II LIGI RUGBY XV (21/22.09.2013):
Biało Czarni Nowy Sącz – RC Legia Warszawa 5:42 BBRC Łódź – AZS Zielona Góra 28:12