Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dobre miejsca grotowców

29-04-2013, 10:07 Sandra Hajduk

W dniach 26-28 kwietnia tory łucznicze w Legnicy gościły ponad 120 zawodniczek i zawodników ubiegających się o zwycięskie laury w zawodach mających rangę Ogólnopolskiego Turnieju Kwalifikacyjnego Kadry Narodowej oraz jednocześnie Międzynarodowych Zawodów Łuczniczych z okazji 772 rocznicy Bitwy pod Legnicą.

 

Rywalizacja miała zróżnicowany charakter. Eliminacje zawodniczek i zawodników startujących w turnieju kwalifikacyjnym kadry, wśród których mogliśmy zaobserwować Agatę Wylężek, były bardzo ciężkie, monotonne i długotrwałe, ponieważ składały się z dwóch kolejno po sobie przeprowadzonych pełnych rund FITA na odległościach: 90m., 70m., 50m., 30m. (mężczyźni) oraz 70m., 60m., 50m., 30m. (kobiety). W ich rezultacie Agata do pojedynków (rundek) finałowych została rozstawiona z 19 pozycji, osiągając kolejno: I runda: 70m. - 278 pkt., 60m. - 266 pkt., 50m. – 256 pkt., 30m. - 320 pkt. = 1120 pkt. oraz II runda: 70m. - 271 pkt., 60m. - 284 pkt., 50m. - 245 pkt., 30m. - 328 pkt. = 1128 pkt., czyli ogółem 2248 pkt.

 

Kwalifikacje zawodników startujących w zawodach łuczniczych z okazji 772 rocznicy Bitwy pod Legnicą były o połowę krótsze, i w jej wyniku nasi zawodnicy uzyskali: Adam Ścibski: 90m. - 252 pkt., 70m. - 292 pkt., 50m. - 307 pkt., 30m. – 327 pkt., czyli łącznie 1178 pkt., dzięki którym nasz zawodnik ukończył kwalifikacje na doskonałym pierwszym miejscu! Maciej Kuśnierz (cztery rundy na odległości 50m.): 309 pkt. + 301 pkt. + 322 pkt. + 318 pkt. = 1250 pkt., przekładające się na 12 pozycję w kwalifikacjach i pewny awans do rundek indywidualnych. Pojedynki indywidualne rozgrywane w niedzielę odbywały się w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, przy padającym deszczu, zmiennym, silnym wietrze i niskiej temperaturze. Wyżej wymienione trudności nie przeszkodziły naszym zawodnikom w osiągnięciu końcowych sukcesów:

 

Agata Wylężek dzięki ustabilizowanej formie, w świetnym stylu wygrała kolejno pięć pojedynków, co pozwoliło jej zająć swoją ulubioną ostatnio trzecią pozycję w ostatecznej klasyfikacji juniorek. Tym samym nasza zawodniczka wypełniła założenia, dzięki którym powinna zostać wzięta pod uwagę przy kwalifikowaniu zawodniczek do kadry Polski na najbliższe zawody Pucharu Europy w łucznictwie.

 

Adam Ścibski w pokonanym polu zostawił wielu kontrkandydatów do zwycięstwa, a swojego pogromcę znalazł dopiero w ścisłym finale, dzięki czemu w ostatecznym rozrachunku uplasował się na doskonałym drugim miejscu.

 

Maciek Kuśnierz po bardzo wyrównanej walce uległ w swoim drugim pojedynku, a osiągnięty rezultat punktowy pozwolił mu na zajęcie miejsca na początku II dziesiątki ostatecznej klasyfikacji. W tym miejscu należy jednak zwrócić uwagę na jego świetną postawę w sobotnich kwalifikacjach, w których w znaczący sposób poprawił swoje rekordy życiowe (ostatecznie o ponad 20 pkt.)

 

Źródłu: UKS Grot


Komentarze