Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Czołowi kolarze w Rudzie

20-08-2012, 14:07 Sandra Hajduk

W niedzielę 19 sierpnia rudzianie mieli okazję podziwiać zmagania czołowych polskich kolarzy, w tym także uczestników tegorocznej edycji Tour de Pologne. A wszystko to za sprawą XXXVIII Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego o Puchar Prezydenta Miasta.

- Mamy tutaj dzisiaj najlepszych polskich kolarzy. Jest CCC Polsat Polkowice, są zawodnicy, którzy startowali w tegorocznym Tour de Pologne a więc jeżeli chodzi o poziom to na arenie polskiej nie ma lepszych kolarzy niż Ci, którzy tutaj dzisiaj są. W Rudzie Śląskiej ten wyścig odbywa się po raz trzydziesty ósmy. Pan Konrad Steidten wyrobił bardzo dobrą renomę temu wyścigowi. Zawsze wszystko jest dopięte na ostatni guzik. My jako młodzi organizatorzy, wychowankowie pana Konrada, przejęliśmy organizację wyścigu i staramy się utrzymać niegdyś wyznaczone standardy, co powoduje, że nie spotykamy się z żadnymi problemami, aby te najlepsze polskie grupy tutaj ściągnąć. Tak naprawdę my ich nawet nie zapraszaliśmy. Ta impreza jest ujęta w kalendarzu Polskiego Związku Kolarskiego i oni widząc, że jest ponownie kryterium w Rudzie Śląskiej sami bardzo chętnie na tę imprezę przyjeżdżają – mówi Michał Laskowski, jeden z organizatorów wyścigu.

Trasa wyścigu, o długości 1 km, przebiegała ulicami Dąbrowskiego, Sienkiewicza i Kupiecką. W zależności od kategorii, zawodnicy musieli pokonać od 6 do 45 okrążeń. Pierwotnie najdłuższy wyścig miał trwać 60 okrążeń jednak ze względu na upalną pogodę zmniejszono dystans.

Dodatkowym urozmaiceniem była formuła wyścigu, czyli kryterium kolarskie. Inaczej niż w normalnych wyścigach, gdzie najważniejsze jest miejsce, na którym dany zawodnik wjedzie na metę po ostatnim okrążeniu na rudzkiej imprezie liczy się suma punktów zebranych w trakcie całego wyścigu. Punkty przyznawane były na co trzecim okrążeniu pierwszym czterem zawodnikom – odpowiednio 5, 3, 2 i 1 pkt. Taki system punktowania sprawił, że wyścig był zdecydowanie bardziej atrakcyjny z punktu widzenia kibiców, gdyż w trakcie każdego z wyścigów finiszów było kilka.

W zawodach mogli uczestniczyć zawodniczki i zawodnicy, którzy posiadają aktualną licencję i badania lekarskie w kategoriach: żak, młodzik, junior młodszy, junior, orlik i elita, młodziczka, juniorka młodsza, juniorka, elita kobiet, masters M30, M40, M50, M60. Niektóre kategorie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. I tak w tej edycji imprezy wystartowało wyjątkowo dużo dzieci. Było ich ponad trzydzieścioro. W sumie we wszystkich kategoriach wystartowało ponad 200 osób. Swoich zawodników wystawiły takie kluby jak m.in. BDC Kolejarz Jura Częstochowa, LK UKS Pszczyna, LUKS Feniks Czernica, GUOR Schelkovo, CLVS RosijaSR JIRI TEAM Ostrava. Byli też zawodnicy z Kluczborka, Gliwic, Wałbrzycha, Legnicy, Czernicy, Opola, Olsztyna, Torunia. Największą atrakcją dla kibiców było to, że w kategorii elita swoją reprezentację wystawiła ekipa CCC Polsat Polkowice, jedna z najlepszych zawodowych grup kolarskich w Polsce. Nie dziwił zatem fakt, że to zawodnicy tego klubu zajęli zarówno pierwsze jak i drugie miejsce na podium w swojej kategorii.

- Będziemy brali udział w Górskich Mistrzowskich Polski. Wczoraj braliśmy udział w wyścigu o Puchar Ministra Obrony Narodowe, dzisiaj jesteśmy tutaj i to jest dla nas bardzo dobra forma przygotowania – mówił o tym skąd pomysł na wzięcie udziału w wyścigu o Puchar Prezydenta Rudy Śląskiej Sylwester Janiszewski, zwycięzca kategorii elita – Trasa się trochę zmieniła. Jest dużo krótsza, bardziej kręta. Wiadomo, że jak zawodnik stanie z tyłu na starcie to przy takiej trasie jest stracony. My mieliśmy to szczęście, że byliśmy z przodu. Zaatakowaliśmy od samego początku i udało się wygrać. Zwycięstwo tutaj bardzo mnie cieszy. Trzeba także umieć wygrywać takie małe wyścigi by później stanąć na podium w tych najważniejszych – dodał.

Dobrze reprezentowana była także grupa kobiet. W rudzie wystartowała m.in. Mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas w kategorii juniorek Magdalena Plich, która triumfowała w swojej kategorii oraz Martyna Klekot – Mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas w kategorii seniorek, która w rudzkim wyścigu była 3. w kategorii elita.

- Sytuacja w kolarstwie jest bardzo trudna – mówiła Martyna Klekot, która obecnie przygotowuje się do startu w mistrzostwach świata. - Na pewno takie imprezy jak ta mogą to zmienić, ten sport musi być bardziej promowany – dodała.

Raczej przewidywałem kto zwycięży. W końcu ja znam tych zawodników – mówił Konrad Steidten, który przez lata pełnił funkcję dyrektora wyścigu, a w 2011 roku przekazał pałeczkę organizatora swoim wychowankom – Chłopcy świetnie to zorganizowali. W końcu to są moi ludzie, moi wychowankowie – chwalił Tadeusza Domżalskiego, Rafała Makowskiego i Michała Laskowskiego Konrad Steidten.

Najlepszym zawodnikom trofea wręczali zastępcy prezydenta miasta Michał Pierończyk i Anna Krzysteczko oraz Konrad Steidten.

Dodatkowo w trakcie trwania wyścigu odbywał się piknik rowerowy "Bezpieczne dziecko oraz rowerzysta na drodze”. Dzieci mogły tam nauczyć się jak przejeżdżać slalom oraz poznać podstawowe zasady ruchu drogowego. Propagowano także noszenie odblasków. Każde z dzieci dostało na koniec drobny upominek.


Komentarze