Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Czas jednego oddechu

23-02-2018, 08:38 admin

100 minut pod wodą na jednym oddechu. Tyle czasu łącznie potrwają próby zawodników biorących udział w wyjątkowych zawodach: Tuba Static Challenge 2018 – Czas Jednego Oddechu! Już 24 lutego w najgłębszym polskim basenie nurkowym zmierzą się najlepsi freediverzy i freediverki naszego kraju. Zawody organizuje Aquadrom Diving Academy oraz Stowarzyszenie Freediving Poland.

7-metrowa Tuba nurkowa rudzkiego parku wodnego Aquadrom zaskakuje po raz kolejny! Tym razem otwiera swoje podwoje dla pasjonatów nurkowania bezsprzętowego, którzy konkurować będą w unikatowej dyscyplinie – wstrzymaniu oddechu na głębokości. - „Czas jednego oddechu” organizujemy z Aquadrom Diving Academy po raz drugi – mówi Radosław Gaca, prezes Stowarzyszenia Freediving Poland. – Ubiegłoroczne zawody obfitowały w znakomite wyniki, zawodnicy wstrzymywali oddech nawet na 5-6 minut, a to nie lada sztuka. Cieszy nas, że w tym roku postanowiło sprawdzić się w niej dwa razy więcej zawodników.

Lista startowa Tuba Static Challenge 2018 – Czas Jednego Oddechu wypełniają nazwiska zarówno bardzo doświadczonych zawodników, jak i debiutantów. Są wśród nich również członkowie kadry narodowej na tegoroczne basenowe mistrzostwa świata: Marta Kolasińska, Michał Bochenek, Michał Mrozowski, Karol Karcz, Krzysztof Dąbrowski.

Sobotnie zawody rozpoczną się o godzinie 15:00 i zostaną rozegrane w systemie pucharowym - do następnego etapu zmagań trafi ten zawodnik, który w danej parze wstrzyma oddech na dłuższy czas. Oznacza to, że bardzo dobrych wyników możemy spodziewać przez całe zawody! Indywidualne próby mogą trwać nawet ponad 6 minut. W tym samym czasie dorosły człowiek na powierzchni weźmie ok. 130 oddechów.

- Tuba nurkowa rudzkiego parku wodnego Aquadrom pozwala na uprawianie freedivingu przez cały rok i jest świetnym miejscem na rozpoczęcie przygody z tym fascynującym sportem – mówi Agnieszka Antoń, Dyrektor Operacyjny Aquadromu. – Z myślą o wszystkich osobach, które chcą spróbować nurkowania bez akwalungu myślimy o uruchomieniu w Aquadromie specjalnych zajęć warsztatowych z certyfikowanymi instruktorami freedivingu. Dwóch z nich – Tomasza Nitkę i Jacka Polaka - będzie można poznać podczas tegorocznego „Czasu jednego oddechu”.

Freediving to sport, który dostarcza wielu wrażeń, jednak potrafi być także niebezpieczny, dlatego pierwsze nurkowania należy wykonywać pod okiem certyfikowanych instruktorów. Należy również pamiętać, że wstrzymując oddech – nawet rekreacyjnie - nigdy nie nurkujemy bez asekuracji.


Komentarze