Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Brązowe "Diablice"

30-10-2012, 19:01 Sandra Hajduk

„Diablice” IGLOO Rugby Club Ruda Śląska - taką nazwę nosi zespół, który w miniony weekend zdobył brązowe medale Mistrzostw Polski Kobiet w rugby.

 

Powstały w 2008 r. jako żeńska sekcja istniejącego rok dłużej Rugby Clubu Ruda Śląska. Powód nadania nazwy „Diablice”’ jest owiany tajemnicą.

 

Na przełomie lat skład zespołu ulegał nieustannym zmianom. Wydawało się nawet, że „Diablice” długo nie skompletują własnej siedmioosobowej drużyny. Od 2011 roku skład jest już jednak stabilny i liczy jedenaście dziewczyn. W obecnej chwili drużynę stanowią: Patrycja Bober, Sylwia Łuksik, Angelika Piekorz i Anna Szkudlarek, oraz mieszkanki sąsiednich miast: Agata Kamińska z Bytomia, siostry Sabrina i Stella Klinner z Chorzowa, Mariam Sahakyan, urodzona w Armenii mieszkanka Świętochłowic, oraz Marta Łabądź z Gliwic. W 2012 r. roku do drużyny dołączyły następne mieszkanki Gliwic - Weronika Staniczek oraz Urszula Kurcbach, która w finałowym turnieju MP w Gdańsku zdobyła swoje pierwsze przyłożenie w karierze. Można by rzec, że Ruda Śląska jak magnes przyciąga rugowe talenty i jest górnośląską stolicą tego sportu. Należy dodać, że rudzianki są jednocześnie reprezentantkami Polski, bowiem P. Bober, S. Łuksik i A. Szkudlarek są regularnie do niej powoływane.

 

Trenerem dziewczyn jest Aleksander Oleszczuk. Kapitanem drużyny na początku tegorocznych rozgrywek była najdłużej grająca Diablica - Sylwia Łuksik, którą z gry w drugiej połowie sezonu wyeliminowała kontuzja odniesiona na Mistrzostwach Europy w czerwcu i być może jej brak zaważył na wynikach zespołu w końcówce sezonu. Zastąpiła ją druga najdłużej będąca w klubie zawodniczka - Agata Kamińska. Za prowadzenie rozgrzewki odpowiedzialna jest przyszła nauczycielka wychowania fizycznego- Patrycja Bober. Wybitną "poetką" okrzyknięta została Marta Łabądź, która każdy wyjazd uświetnia napisanym przez siebie wierszem zachęcającym drużynę do walki. Nie należy zapominać, iż wsparciem dla grających zawodniczek są również kontuzjowane lub niemogące uczestniczy w rozgrywkach koleżanki. Dobre słowo, sms lub rozmowa telefoniczna daje drużynie duży zastrzyk energii.

 

Dziewczyny z „Diablic” przeczą utartym przekonaniom, że aby grać w rugby trzeba mieć wielką i ciężką, ponieważ przeciętna „Diablica” waży 60 kg (najlżejsza 53, a najcięższa 65kg). „Diablice” są młodym, ciągle rozwijającym się zespołem. Średnia wieku w drużynie wynosi 21 lat. Zawodniczki uczęszczają do szkół średnich lub są studentkami wyższych uczelni, niekoniecznie o profilu sportowym. Oprócz przyszłych nauczycielek WF-u znajdziemy tu np. przyszłą elektroradiolożkę i ratownika medycznego. Warto podkreślić, iż „Diablice” to nie tylko zdolne, ale również piękne dziewczyny, które dwa lata z rzędu uznane zostały za najpiękniejsze rugbistki w Polsce w konkursie organizowanym przez Delia Cosmetics podczas turnieju Łódź Sevens Cup. W 2011 roku zaszczyt ten przypadł Patrycji Bober, a w tym Annie Szkudlarek. Trudy treningów i turniejów nie zatarły w dziewczynach poczucia humoru. Mottem drużyny jest cytat z popularnej bajki: "Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz". Wbrew pozorom sztuka upadku w rugby jest bardzo istotna, nie tylko dla zdrowia przeciwnika, ale również dla samej zawodniczki.

 

„Diablice” zakończyły tegoroczny sezon na trzecim miejscu i zdobyły brązowy medal Mistrzostw Polski w rugby siedmioosobowym kobiet.

 

Ostatnim akcentem tego sezonu był turniej finałowy rozegrany 27.10. br. w Gdańsku. Diablice pojechały na Pomorze osłabione brakiem Sylwii Łuksik i Stelli Klinner. Skład prezentował się więc następująco: Patrycja Bober,Agata Kamińska, Sabrina Klinner, Urszula Kurcbach, Marta Łabądź, Agata Ładońska, Angelika Piekorz, Mariam Sahakyan, Weronika Staniczek i Anna Szkudlarek.

 

Przed tym turniejem „Diablice” miały zapewnione minimum trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji, a mogły powalczyć nawet o srebro. Warunek był jeden, ale bardzo trudny do wykonania: zająć w tym turnieju miejsce o dwie pozycje wyższe niż będące ostatnio w świetnej formie „Tygrysice” Orkan Sochaczew.

 

Z powodu niedopuszczenia do turnieju zawodniczek „Atomówek” Delia Łódź (licencje uprawniające do gry zostały w Łodzi) Diablice w grupie znalazły się z RC „Syrenkami Haka” Warszawa i mistrzyniami Polski „Ladies” Lechia Gdańsk.

 

Pierwszy mecz rudzianki rozegrały drugim składem i to wystarczyło na pokonanie warszawianek 10:0. Niestety, pełny już skład nie wywarł wrażenia na broniących tytułu „Ladies” Lechia które wygrały z naszymi dziewczynami 29:0. O przegranej zaważyła bardzo słaba obrona obronna „Diablic”, a zwłaszcza brak podstawowego elementu gry obronnej – szarży, czyli próby odebrania piłki rywalce poprzez przewrócenie jej na murawę.

 

Półfinał z „Tygrysicami” mógł dać grę w finale a jednocześnie potwierdzić bezpośrednią wyższość nad mierzącymi w srebro rywalkami. Niestety, błędy rudzianek w pierwszej połowie pozwoliły „Tygrysicom” odskoczyć na 5:19 do przerwy i mimo ambitnej postawy w drugiej mecz skończył się porażką 10:31.

 

Na osłodę pozostało zwycięstwo w „małym finale” na Ladies Frogs Warszawa 24:5.

 

To pozwoliło zająć w tabeli 3 miejsce na końcu rozgrywek i zdobyć brązowy medal Mistrzostw Polski.

 

Mówi trener A. Oleszczuk: „Gratuluję moim dziewczynom podium Mistrzostw Polski! Warto podkreślić, że jak do tej pory to jedynie rugbiści i rugbistki przynoszą Rudzie Śląskiej medale Mistrzostw Polski w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych w dyscyplinie drużynowej. W 1989 r. srebrny medal MP był udziałem protoplastów naszego klubu - rugbistów GKS Śląsk Ruda Śląska, a teraz brąz wywalczyły „Diablice”. Żadnej innej rudzkiej drużynie reprezentującej grę zespołową, ta sztuka się nie udała.”

A. Kamińska – kapitan brązowych „Diablic”: „To wielkie szczęście zdobyć brązowy medal Mistrzostw Polski. Wszystkie włożyłyśmy serce i zdrowie w jego zdobycie.”

 

Wyniki VI turnieju Mistrzostw Polski Kobiet Gdańsk 27.10.2012 r.:

 

GRUPA A

Tygrysice Orkan Sochaczew

Ladies Frogs Warszawa

Czarne Pruszcz Gdański

 

GRUPA B

Ladies Lechia Gdańsk

Diablice IGLOO Ruda Śląska

RC Syrenki Haka Warszawa

 

Ladies Lechia Gdańsk - RC Syrenki Haka Warszawa 27:0 (15:0)

Tygrysice Sochaczew - Ladies Frogs Warszawa 28:15 (21:0)

Diablice IGLOO Ruda Śląska - Syrenki Warszawa 10:0 (0:0)

Punkty zdobyła: Anna Szkudlarek 10 pkt. (2 x 5 pkt.)

Czarne Pruszcz Gdański - Ladies Frogs Wawa 7:7 (0:7)

Ladies Lechia Gdańsk - Diablice Ruda Śląska 29:0 (19:0)

Tygrysice Sochaczew - Czarne Pruszcz Gdański 17:0 (7:0)

 

Półfinały:

Ladies Frogs Warszawa - Ladies Lechia Gdańsk 5:54 (5:21)

Tygrysice Sochaczew - Diablice IGLOO Ruda Śląska 31:10 (19:5)

Punkty zdobyły: Patrycja Bober 5 pkt. i Urszula Kurbach 5 pkt.

o V m-ce Czarne Pruszcz – Syrenki Warszawa 5:24 (0:19)

o III m-ce Diablice IGLOO Ruda Śląska - Ladies Frogs Warszawa 24:5 (7:5)

Punkty zdobyły: Sabrina Klinner 10 pkt. (2 x 5 pkt.),

Marta Łabądź 5 pkt., Patrycja Bober 5 pkt.,

Anna Szkudlarek 4 pkt. (2 x 2 pkt.)

o I m-ce Lechia Gdańsk - Tygrysice Sochaczew 36:7 (19:0)

 

KOŃCOWA TABELA MISTRZOSTW POLSKI KOBIET W RUGBY 7 2012 r.:

LADIES LECHIA Gdańsk

TYGRYSICE ORKAN Sochaczew3.

 DIABLICE IGLOO Ruda Śląska

LADIES FROGS Warszawa

DELIA ATOMÓWKI Łódź

ARKA Gdynia

GIRLSCZARNE Pruszcz Gdański

RC Częstochowa

SYRENKI HAKA Warszawa

 

Źródło: IGLOO Rugby Club Ruda Śląska


Komentarze