Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Biegiem upamiętnili górników

09-09-2018, 17:08 Agnieszka Lewko

IV Bieg Pamięci Górników połączony z „Biegiem Wiewiórki” odbył się w sobotę (8.09) w halembskim lesie. Mimo deszczowej aury na starcie nie zabrakło zapalonych biegaczy, miłośników nordic walking i dzieci, którzy wspólnym biegiem upamiętnili poległych na posterunku pracy górników.

Mówi się, że nie ma złej pogody, są tylko słabe charaktery. Miałam okazję się o tym przekonać. Deszczowa pogoda nie zniechęciła biegaczy do udziału w „Biegu Wiewiórki”. Ten był wyjątkowy, bo połączony z Biegiem Pamięci Górników. Piękna inicjatywna. W ten sposób upamiętniliśmy poległych górników - zaznaczyła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Przed biegiem złożono wieniec przed pomnikiem Górników przy KWK Halemba, a później upamiętniono poległych minutą ciszy. - Już po raz czwarty organizujemy Bieg Pamięci Górników. W 2015 roku po tragedii na Kopalni „Sląsk" postanowiliśmy pomagać rodzinom ofiar katastrof górniczych i tak się zrodził pomysł na zorganizowanie właśnie tego biegu. Łączymy się myślami z rodzinami wszystkich górników, którzy zginęli w swojej pracy — tłumaczył ultramaratończyk August Jakubik.

W tym biegu zawodnicy pokonali dystans trzech okrążeń, czyli 12,6 km.  Pierwsze trójki w klasyfikacji generalnej wśród kobiet i mężczyzn  otrzymały nagrody ufundowane przez firmę „Węglo Smyk”.

- Bardzo się cieszymy, że co roku wiele osób bierze udział w tym biegu, upamiętniając w ten sposób zmarłych tragicznie górników. Rozpoczęliśmy tegoroczny bieg minutą ciszy. Co roku składamy też wieniec w miejscu upamiętniającym różne katastrofy górnicze, dlatego rano udaliśmy się pod pomnik górników przy KWK „Halemba" - powiedziała Beata Kadłubowska z firmy Węglo Smyk. - To ważne, że pomimo brzydkiej pogody tylu zawodników zjawiło się na bieżni SP15, aby oddać hołd górnikom, którzy odbyli ostatnią szychtę — dodała.


Komentarze