Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Alicja w krainie łyżwiarstwa figurowego

18-03-2024, 19:19 Dawid Kosmalski

To jest po prostu jej życie

Choć ma dopiero 12 lat, to już notuje na swoim koncie pierwsze sukcesy. Alicja Kmiecik, bo o niej mowa, to młoda rudzianka, której pasją jest łyżwiarstwo figurowe. Niedawno Alicja zwyciężyła w Otwartych Mistrzostwach Polski w Solo Ice Dance, nowym odłamie łyżwiarstwa figurowego. 

Historia młodej rudzianki, jak opowiada nam jej dumna mama Agnieszka, rozpoczęła się, gdy dziewczynka miała cztery lata i wraz z rodzicami zaczęła korzystać z lodowiska, które rozstawiano na dolnej Bykowinie. - Córka tak bardzo to polubiła, że wszędzie ze sobą woziliśmy łyżwy, aby mogła choćby przez piętnaście minut pojeździć - wspomina Agnieszka Kmiecik. To właśnie od ogólnodostępnych lodowisk rozpoczęła się przygoda Alicji ze sportem, który całkowicie ją pochłonął - obecnie trenuje w katowickim klubie Edge Skating Academy, który zresztą był organizatorem wspomnianych Otwartych Mistrzostw Polski. Natomiast sukces, który osiągnęła, dotyczy zupełnie nowej kategorii Solo Ice Dance, która od niedawna posiada aprobatę ISU (Międzynarodowa Unia Łyżwiarska), co pozwala na wyłonienie mistrzów w oficjalnych zawodach. 

Jak każda pasja, tak i łyżwiarstwo figurowe, wymaga wyrzeczeń. W przypadku Alicji Kmiecik oznacza to siedem godzin tygodniowo spędzonych na lodzie, w tym codzienne treningi już o godz. 6.30, które odbywają się na lodowisku w Katowicach, a do tego dodatkowe zajęcia z gimnastyki i rozciągania. - Największy problem to dla mnie wstawanie. Ale jak już to zrobię, to się nie położę z powrotem, bo muszę jechać. Czasami też się denerwuję, gdy na przykład jedziemy już i mogę się spóźnić na trening - mówi Alicja. - Wystarczy zobaczyć, jak się uśmiecha, ile jej to radości sprawia. To jest po prostu to jej życie - dodaje jej mama, Agnieszka. Nie ma w tym nic z przesady - w dniach 6-10 marca Alicja wystąpiła w II Międzynarodowym Memoriale Marii Olszewskiej w Łodzi, gdzie również zdobyła złoty medal w kategorii Solo Ice Dance. 

Kto, poza rodzicami, odpowiada za sukcesy Alicji?

- Mój trener jest dla mnie dużą inspiracją, podobnie jak dziewczyny z klubu, które mnie otaczają - mówi 12-latka. Obecnie trenerem dziewczynki jest Maciej Bernadowski, niegdysiejszy mistrz Polski seniorów w łyżwiarstwie figurowym. Ponadto wsparciem służy Bożena Bernadowska, doświadczona pedagog i trenerka klasy mistrzowskiej. To szansa na ciekawą przyszłość, ale jak wspomina mama Agnieszka, jeszcze jest za wcześnie, aby o tym decydować. - Alicja przejawia inne zdolności poza łyżwiarstwem, a my jako rodzice chcemy dla niej jak najlepiej - wyjaśnia Agnieszka Kmiecik. 

Sama Alicja wspomina, że choć łączenie pasji z obowiązkami szkolnymi jest trudne, to z przyjemnością znajduje czas na transmisję międzynarodowych zawodów. Co w nich lubi najbardziej? - To jak niektóre starsze dziewczyny tak gładko jadą, tak im to wychodzi. Jak one tylko ruszają, po prostu jadą. Widać, że one się tym pasjonują i to jest najładniejsze - opowiada młoda rudzianka. 

Wspomniane sukcesy przypadły na sam koniec sezonu łyżwiarskiego, dlatego Alicję czeka zasłużony odpoczynek, który oznacza tzw. treningi na sucho. Pojawiają się także jednak plany na przyszłość. Oprócz tradycyjnych obozów sportowych być może młoda rudzianka wystąpi podczas zawodów w Wielkiej Brytanii. Jedno jest jednak pewne - determinacji i samozaparcia jej nie zabraknie. 


Komentarze