Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Złota odznaka dla miłośników Orzegowa

22-09-2023, 10:57 Joanna Oreł

Towarzystwo Miłośników Orzegowa zostało uhonorowane przez Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Wyróżnienie wręczane z inicjatywy Sejmiku Województwa Śląskiego przekazano podczas czwartkowej (21.09) sesji Rady Miasta. - Cieszę się, że to, co robimy dla naszej małej Ojczyzny, spotkało się z aprobatą kapituły odznaki honorowej - komentuje Iwona Skrzypczyk-Sikora, prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa.

- Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Wkład Towarzystwa w rewitalizację dzielnicy jest nie do przecenienia. Dzięki takim mieszkańcom, jak Państwo, Ruda Śląska pięknieje, a nasze zabytki odzyskują blask. Dziękuję za Wasze zaangażowanie i miłość do swojej Małej Ojczyzny - podkreśla prezydent miasta Michał Pierończyk.

- Towarzystwo Miłośników Orzegowa to grupa pasjonatów kochająca dzielnicę, w której mieszkają oraz miasto Ruda Śląska. Są niezwykle aktywni i wykonują wiele działań wspierających śląską kulturę i dziedzictwo regionu. Podejmują także wiele przedsięwzięć o charakterze społeczno-charytatywnym - mówi Urszula Koszutska, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego.

TMO działa w swojej dzielnicy od prawie 16 lat i skupia się na pielęgnowaniu swojej śląskiej tożsamości. Między innymi prowadzi stałą opiekę nad zabytkowym cmentarzem parafialnym (m.in. jest to renowacja, porządkowanie, organizowanie kwest). Towarzystwo zrealizowało również projekty tematyczne jak np.: “Ratusz Orzegowski w czasach swojej świetności”, obchody 710-lecia Orzegowa, Rok Sportu Orzegowskiego, Rok Muzyki Orzegowskiej oraz Rok Rzemiosła Orzegowskiego.

- Działalność statutowa TMO obejmuje również promocję dzielnicy Orzegów poprzez tworzenie i rozpowszechnianie filmów dokumentalnych o Orzegowie, wydawanie Kalendarza Orzegowskiego, a także współpracę w opracowaniach dotyczących Orzegowa - wylicza Iwona Skrzypczyk-Sikora. - Towarzystwo współpracuje również z Miejskim Muzeum im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej oraz z Centrum Inicjatyw Społecznych “Stary Orzegów”. W strukturach TMO działa też niemieckie koło skupiające byłych mieszkańców Orzegowa zamieszkałych w Niemczech. Ze wspólnych składek sfinansowane zostały w Orzegowie pamiątkowe tablice upamiętniające Karola Godulę, nieistniejący kultowy Dom Kultury, ofiary katastrofy w kopalni ,,Karol”. W przygotowaniu jest też tablica upamiętniająca Josefa i Norberta Dolezichów - dodaje.

Ponadto TMO zorganizowało pamiątkowy wagonik symbolizujący ,,ostatnią tonę węgla” z nieistniejącej już kopalni ,,Karol”. Ponadto w przygotowaniu jest wagonik upamiętniający kopalnię ,,Paweł” w Chebziu. Towarzystwo uczestniczyło też w akcji renowacji Mauzoleum Joanny i Hansa Ulryka Schaffgotschów w Kopicach. TMO każdego roku w dniu 2 maja jest współorganizatorem w Orzegowie obchodów rocznic wybuchów I, II i III Powstań Śląskich.

- Członkowie TMO archiwizują dokumentację fotograficzną dotyczącą mieszkańców Orzegowa oraz historii dzielnicy, kiedyś niezależnej gminy, a obecnie jednej z dzielnic Rudy Śląskiej. Zasoby te wykorzystywane są w organizowaniu licznych wystaw edukacyjnych, jak np. ,,Rody Orzegowskie”, “Sport Orzegowski”, ”100 lecie parafii pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie” itp. Członek TMO Jerzy Porada jest społecznym administratorem strony internetowej orzegow.pl, na której co sobotę można odnaleźć ciekawe informacje z życia Orzegowa - wylicza Iwona Skrzypczyk-Sikora.

Warto dodać, że wniosek o przyznanie Złotej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego dla TMO złożył proboszcz orzegowskiej parafii, ks. Ryszard Nowak. - Od szesnastu lat Towarzystwo Miłośników Orzegowa tworzy swoją historię. Data 21.09.2023 r. na stałe zostanie w nią wpisana. Przy tej okazji dziękuję wszystkim członkom towarzystwa, również z grupy niemieckiej, za zaangażowanie i wielkie serce. Mam nadzieję, że to wyróżnienie jeszcze bardziej zachęci wszystkich do dalszej pracy na rzecz Orzegowa i jego mieszkańców - podsumowuje prezes Towarzystwa, Iwona Skrzypczyk-Sikora.

Członkowie organizacji nie osiadają na laurach. 26 października podczas uroczystości z okazji 16-lecia istnienia TMO oficjalnie zostanie zaprezentowany jego sztandar (w listopadzie odbędzie się poświęcenie podczas mszy świętej). Udało się też uzbierać pieniądze na drzewiec do sztandaru. Poza tym z okazji urodzin części członków towarzystwa planowana jest wizyta w Muzeum Historii Polski Ludowej (dawniej PRL-u).

Cały czas można się także dołączyć do miłośników Orzegowa (obecnie w towarzystwie zrzeszonych jest ok. 80 osób) w każdy drugi czwartek miesiąca podczas spotkań, które o godz. 18 rozpoczynają się w galerii Czapla przy Centrum Inicjatyw Społecznych w Orzegowie.


Komentarze