Zbliża się kolejny Fest Literacki
29-09-2024, 21:34 Joanna Oreł
W październiku rozpocznie się dziesiąta edycja festiwalu Kakauszale, organizowanego w Stacji Biblioteka przez Miejską Bibliotekę Publiczną. W ciągu prawie miesiąca zaplanowano pięć wydarzeń.
Fest Literacki rozpocznie się 9 października od XX Finału Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka, promującego „poezyjo po slōnsku”. Połączony on będzie z wernisażem XIII Konkursu Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza, współorganizowanym przez Stowarzyszenie Barwy Śląska. Tydzień później (16.10) w godzinach od 12 do 18 odbędą się tradycyjne Targi śląskiej książki. Na ok. 20 stoiskach odwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszą ofertą czytelniczą śląskich wydawców. Ponadto w Galerii Fermata Godula odbędzie się cykl spotkań autorskich. Wśród zaproszonych w tym roku gości pojawią się m.in. Alojzy Lysko i Krystian Węgrzynek, Jacek Kurek oraz Arkadiusz Kuzio-Podrucki.
23 października o godz. 17.30 zaplanowano galę wręczenia “Tabulki” wraz z przyznaniem tytułu Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXIV– nagrody honorowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. “Tabulka” w formie granitowej zostanie wmurowana na Placu Tuzów znajdującym się w Bibliogrodzie przy Stacji Biblioteka. Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia będzie Robert Talarczyk, a uświetni je występ zespołu DENDRO - poezja na elektrosaxach. Tydzień później w Stacji Biblioteka zostanie zorganizowane „Śląskie granie”, czyli prezentacja historii śląskiej muzyki w formacie audiofilskim. W czasie wieczoru zostanie zaprezentowana legenda europejskiej sceny muzycznej – zespół SBB. Początek o godz. 17.30.
Na zakończenie tegorocznego Festu Literackiego, czyli Kakauszali, 6 listopada o godz. 17.30 odbędzie się Gyburstag Karola Goduli, czyli urodziny zasłużonego dla Śląska przemysłowca. W tym dniu na uczestników będzie czekała urodzinowa niespodzianka oraz promocja książek o słynnym Królu Cynku. Można przynieść ze sobą upieczony kołocz w formie prezentu oraz przebrać się w historyczny strój.
Przypomnijmy, że nazwa imprezy, czyli „Kakauszale” nie jest przypadkowa. To wywar z łusek kakaowych, który co roku czeka uczestników spotkań.
Komentarze