Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zatrzymaj się na stacji i poczytaj

16-01-2019, 11:05 Joanna Oreł

Z popadającego w coraz większą ruinę budynku zmienił się w nowoczesny obiekt, którego mogą nam pozazdrościć mieszkańcy pozostałych części kraju. Mowa o budynku dworca PKP w Chebziu, który przeszedł gruntowną renowację. Konstrukcja jest już gotowa i można ją podziwiać. Teraz czas na przetarg i wyposażenie nowej centralnej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.
Dalsze losy dworca były niepewne, dopóki dyrektor MBP, Krystian Gałuszka nie wyszedł z inicjatywą przeniesienia tutaj „centrali”. – W mieście od jakiegoś czasu toczyły się dyskusje, co zrobić, żeby uratować dworzec. Padały różne pomysły z różnych stron. W toku dyskusji zrodził się pomysł utworzenia centrum przesiadkowego, zaś budynek dworca przeznaczyć na cele kulturalne – wspomina Krystian Gałuszka.

Równocześnie budynek biblioteki w Wirku z roku na rok jest w coraz gorszym stanie z powodu szkód górniczych. W tej chwili nachylenie wynosi ok. 1,3 m. – Tymczasem dworzec w sposób symboliczny łączy w sobie funkcje komunikacyjne i czytelnicze. To właśnie stąd ludzie poruszają się z jednego miejsca do drugiego, a za pośrednictwem książek czytelnicy także wyruszają w swego rodzaju podróż – tłumaczy Krystian Gałuszka. – Okazało się, że wiele punktów wspólnych pojawiło się między rolami dworca i biblioteki – dodaje.

Władze miasta przychylnie odniosły się do tego pomysłu i dworzec PKP w Chebziu nie tylko został ocalony, ale tchnięto w niego nowe życie. Budynek nadal spełnia funkcje pasażerskie. W centralnym punkcie znajduje się hala pasażerska. Natomiast przestrzeń przy ścianach i w pomieszczeniach dotychczas niedostępnych utworzono pomieszczenia biblioteczne. W głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą. Tam umieszczone zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię. Tam też znajduje się wejście na antresolę. Ponadto powstała sala animacyjna, która będzie przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji. Utworzony został także bibliogród, czyli przestrzeń, gdzie czytelnicy będą mogli na świeżym powietrzu oddawać się lekturze. Także w tylnej części za dworcem powstał parking. – W ten sposób biblioteka będzie wychodziła swoim funkcjonowaniem daleko poza swoje tradycyjne znaczenie. Będzie to miejsce z jednej strony promujące czytelnictwo, a z drugiej strony szeroko pojętą działalność kulturalną – podsumowuje Krystian Gałuszka.

Otwarcie nowej biblioteki planowane jest na przełomie I i II kwartału bieżącego roku. Obecnie trwają przygotowania do przetargu na wyposażenie biblioteki. Tymczasem już 25 stycznia o godz. 18 w budynku dworca odbędzie się – przygotowana przez pochodzących z Rudy Śląskiej fotografów, Joannę Helander i Arkadiusza Golę oraz poetę Ryszarda Krynickiego – wystawa oraz premiera książki pt. „Nieznany dworzec”.

Na dworcu w Chebziu działa również bookcrossing. – Bookcrossing polega na tym, że tworzy się specjalne regały i stoiska z książkami, które każdy może sobie pożyczyć. Celem tej akcji jest pożyczenie książki, przeczytanie jej i oddanie, żeby inni też mogli z niej skorzystać. Regały na dworcu oferują czytelnikom przede wszystkim beletrystykę – wyjaśnia Krystian Gałuszka. Dodajmy, że biblioteka na dworcu w Chebziu to trzeci taki projekt w Polsce. Podobny, czyli Stacja Kultura, znajduje się w Rumi (woj. pomorskie) i Rabce (woj. małopolskie).


Komentarze