Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zatrzymaj się na „Przystanku Wyobraźnia”

26-06-2019, 09:00 Joanna Oreł

„Przystanek Wyobraźnia” to czwarty tomik wierszy autorstwa Moniki Czoik-Nowickiej, która stworzyła go specjalnie z myślą o najmłodszych. Rudzka autorka bajek i wierszy dla dzieci kolejny raz zabiera czytelników w niesamowity świat swoich opowieści. Premiera wierszy odbyła się we wtorek (25.06) w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty.

- „Przystanek Wyobraźnia" jest potrzebny małemu słuchaczowi, czytelnikowi oraz dorosłym po to, aby zatrzymać się na chwilę, pobyć razem, wyciszyć się i wyruszyć do świata marzeń oraz fantazji. Wsiadasz na podkład pojazdu zwanego „Wyobraźnią” i przystajesz, by dowiedzieć się, co to jest tęcza, wulkan, czy przyjaźń. Zatrzymujesz się w bibliotece, ale zegary wskazują czas, by pędzić dalej i odkryć piracką przygodę, a Ty czujesz się bezpiecznie, bo posiadasz odblaski. To podróż, do której Cię zapraszam – tak opisuje swój najnowszy tomik wierszy dla dzieci poetka, Monika Czoik-Nowicka.

Jednak nowy tomik rudzkiej autorki to frajda nie tylko dla dzieciaków. Przesłanie z wierszy płynie także do dorosłych, którzy będą czytać wiersze swoim pociechom. – Mój czwarty tomik kierowany jest przede wszystkim do dzieci, ale mam nadzieję, że i dorośli znajdą w nim coś interesującego. Dodam też, że inspirację do pisania najczęściej czerpię od dzieci, ale w moim nowym tomiku są także teksty, do napisania których zainspirowali mnie dorośli z niezwykłymi pasjami. Tacy, którzy mają w sobie „coś” z dziecka – wyjaśnia autorka.

Po premierze nowego tomiku autorka zamierza regularnie spotykać się zarówno z najmłodszymi, jak i z dorosłymi. - Od prawie 10 lat jestem w trasie czytelniczej. Taki był zamysł wydawnictw od samego początku i tak będzie teraz. Najbliższe spotkanie zaplanowałam 20 lipca podczas Ogrodu Śniadaniowego w Miejskim Centrum Kultury. Bo nie chodzi tylko o to, by wydać książkę, ale by zobaczyć, jak reagują na wierszyki dzieci i dorośli. Promowanie czytelnictwa nie polega na postawieniu książki na półce, lecz na pokazaniu przyszłemu czytelnikowi - dziecku, jak obcować z książką. To rola nas, dorosłych – mówi Monika Czoik-Nowicka.

Oprócz pisania wierszy dla dzieci rudzianka jest również autorką bajkowych scenariuszy, na podstawie których powstają słuchowiska. Niebawem premiera najnowszego pt. „Pewnego razu w dżungli”. Do tytułowej piosenki z tego przedstawienia powstaje też animowany teledysk, który wkrótce ujrzy światło dzienne.

Foto: Agnieszka Kolon


Komentarze