Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Zagraj w musicalu

15-03-2022, 12:42 admin

Rudzkie Stowarzyszenie „MusicALL” ogłasza nabór do grupy teatralnej! W ten sposób dzieci i młodzież będą mieć okazję rozwijać swoje taneczne, wokalne i aktorskie talenty, a przede wszystkim spróbują swoich sił w autorskim musicalu, który jest tak bardzo lubianą przez wiele osób formą artystyczną. Zajęcia próbne odbędą się w sobotę (19 marca) w godz. od 10.00 do 13.00 w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.

Zapraszamy do nas młodych ludzi, którzy kochają aktorstwo, śpiew, taniec i chcieliby wystąpić w naszych musicalowych produkcjach – mówi Bartosz Banasik, prezes Stowarzyszenia „MusicALL”.
– Poszukujemy przede wszystkim odtwórców głównych ról męskich oraz tancerzy, jednak mile widziani są wszyscy, którzy chcieliby się do nas przyłączyć. Dlatego zachęcamy do udziału w zajęciach, które odbędą się 19 marca. Cały czas staramy się tworzyć profesjonalne warunki edukacyjne, w których uczestnicy będą mogli ćwiczyć i się rozwijać, a w finale wystąpić na scenach wielu śląskich teatrów. Daje to młodym nie tylko możliwość występowania przed publicznością, ale również spore obycie z występami na żywo, gdyż spektakli w ciągu roku naprawdę jest całkiem sporo. Dołączyć do nas może każdy w wieku od 7 do 20 lat – dodaje.

Warto dodać, że młodzi artyści, którzy rozpoczną przygodę ze Stowarzyszeniem „MusicALL”, mogą liczyć na to, że w pierwszym miesiącu będą zwolnieni z opłaty członkowskiej. Zgłoszenia na zajęcia próbne przyjmowane są telefonicznie pod nr 535 439 154 oraz mailowo: biuro@musicall.org.pl.

Zajęcia proponowane przez „MusicALL” odbywają się w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. Dotychczas było to dwa razy w tygodniu po 3 godziny w czwartki i soboty, jednak od tego roku zajęcia odbywają się przede wszystkim w soboty. - Podczas zajęć staramy się pracować zarówno warsztatowo - ćwicząc technikę tańca, aktorstwa czy śpiewu - lub na materiale spektaklowym, czyli scenariuszu, piosence czy układzie tanecznym – tłumaczy Klaudia Kaczmarczyk, jedna z instruktorek Stowarzyszenia „MusicALL”. - Dużym ułatwieniem jest dla nas wykorzystanie przestrzeni Miejskiego Centrum Kultury, gdyż mamy dostęp zarówno do sceny, jak i sali tanecznej. Co więcej, realizujemy też różne projekty, takie jak „Ożyw swój Komiks”, w którym uczestnicy w grupach musieli stworzyć własne komiksy, napisać do nich scenariusz, wymyślić muzyczne intro, a następie ożywiali je swoim głosem. Efekty można zobaczyć między innymi na naszym YouTube – dodaje.

Młodzi artyści, którzy przyłączyli się do Stowarzyszenia Music ALL, zaprezentowali się już w czterech w muzycznych przedstawieniach, takich jak: „Kopciuszek - zamienił się sen w rzeczywistość”; „W 80 Dni Dookoła Świata”, „Ania z Zielonego Wzgórza” i „Dziewczynka z Zapałkami”. Zazwyczaj proces pracy nad spektaklem trwa około 6 miesięcy. - Trzeba mieć świadomość, że na taki jeden spektakl składa się naprawdę wiele elementów. Począwszy od scenariusza i piosenek, które muszą powstać, zanim zaczniemy przygotowania, poprzez stworzenie aranżacji muzycznych do piosenek. Gdy już zaczynamy pracę, to musimy skupić się zarówno na scenach aktorskich, układach tanecznych, jak i piosenkach. Kolejną kwestią są kostiumy, które staramy się w większości zapewniać każdemu uczestnikowi. Później dochodzą dekoracje - od horyzontów, poprzez podesty, krzesła, stoły itp., aż po drobne rekwizyty, które aktorzy używają na scenie. Na koniec przychodzi zmierzenie się z połączeniem tego wszystkiego w jedną całość - w szczególności na próbach generalnych na scenie, gdzie jeszcze dochodzą kwestie techniczne takie jak mikrofony, czy światła i zmiany dekoracji – tłumaczy Bartosz Banasik.

Członkowie Stowarzyszenia przygotowują obecnie nową produkcję, a także w planach jest wznowienie poprzednich spektakli. - Sezon tak naprawdę trwa już od września i mieliśmy okazję jeszcze w grudniu przedstawiać naszą najnowszą produkcję - „Dziewczynkę z Zapałkami”. Aktualnie pracujemy nad pewnym  materiałem, ale jeszcze nie mogę powiedzieć, co to będzie na sto procent. Jak tylko będziemy mieli już ostateczną decyzję, z pewnością podzielimy się nią w social mediach. Dlatego zachęcam do śledzenia naszego Facebooka – zaznacza prezes „MusicALL-u”.

Stowarzyszenie „MusicALL” powstało w 2016 roku. Od samego początku działa ono na rzecz wspierania osób uzdolnionych artystycznie, a tworzą je dzieci i młodzież ze Śląska (jednak najliczniejsza grupa jest z Rudy Śląskiej), które ćwiczą pod okiem wykwalifikowanej kadry.

Źródło: UM Ruda Śląska
Foto: Marlena Faerber


Komentarze