Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zaczytani w „Weselu”

01-09-2017, 14:15 Joanna Oreł

W sobotnie południe mogliśmy przenieść się z Miejskiego Centrum Kultury w niepowtarzalny nastrój „Wesela” oraz świat jego bohaterów, by razem z nimi pielęgnować piękną polszczyzną oraz zastanowić się nad rolą dzieła Stanisława Wyspiańskiego w kształtowaniu naszej Ojczyzny. A wszystko to za sprawą akcji „Narodowe Czytanie”. Rudzianie mogli wysłuchać fragmentów tego utworu, a przy okazji zorganizowano tematyczny pokaz mody ślubno-weselnej.

„Narodowe Czytanie” odbyło się szósty raz w cały kraju z inicjatywy prezydenta RP, a do którego po raz kolejny przyłączyli się mieszkańcy Rudy Śląskiej. Bo też i decyzją obywateli wybrane zostało w tym roku dzieło Stanisława Wyspiańskiego. – „Wesele” jest specyficznym utworem, bo jest to dramat, czyli nie tylko do czytania, ale i do wystawiania na deskach teatru. Ponadto utwór ten jest dramatem narodowym o charakterze symbolicznym, jednak trzeba pamiętać, że „Wesele” Wyspiańskiego to także artystyczne ujęcie faktycznego wesela, które odbyło się swego czasu w obecnej dzielnicy Krakowa. Lucjan Rydel, przyjaciel autora, ożenił się Jadwigą Mikołajczykówną i to stało się kanwą późniejszej opowieści Wyspiańskiego. Staraliśmy się wyeksponować ten wątek realistyczny, więc fragmenty dzieła były czytane z podziałem na role – podkreśla Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, która włączyła się w organizację „Narodowego Czytania” w Rudzie Śląskiej.

W role te wcielili się m.in.: prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic; zastępcy prezydent – Anna Krzysteczko i Krzysztof Mejer; Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta; Cecylia Gładysz – wiceprzewodnicząca Rady Miasta; Katarzyna Furmaniuk, dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty; Teresa Jonas, założycielka i instruktorka grupy teatralnej „Moklandia” oraz rudzka poetka – Monika Czoik-Nowicka. Natomiast koncepcję utworu przedstawił wspomniany Krystian Gałuszka, a całą akcję poprowadziła Aleksandra Poloczek, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Podczas „Narodowego Czytania” mieszkańcy mogli jednak nie tylko posłuchać fragmentów „Wesela”, ale także wygrać czytelnicze upominki i książki, podbite okolicznościową pieczęcią. Początkowo akcja miała odbyć się na rynku, ale z racji niekorzystnych warunków atmosferycznych, przeniesiono ją do Miejskiego Centrum Kultury.

W tym roku przygotowano także dodatkową atrakcję w postaci pokazu mody ślubno-weselnej, który przygotowała rudzka projektantka Grażyna Pander-Kokoszka. – Jak co roku staramy się, by wspólne czytanie było atrakcyjne dla wszystkich odbiorców, a skoro w tym roku lekturą jest „Wesele”, to naturalnie pomyśleliśmy o tym, co w trakcie wesela jest bardzo ważne, czyli o modzie i odpowiednich kreacjach – tłumaczy Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.


Komentarze