Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zaczarują rudzkie podwórka

31-07-2018, 14:01 MCK

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty może pochwalić się uzyskaniem kolejnego dofinansowania na realizację ciekawego projektu, w ramach którego mieszkańcy Chebzia i osiedla Kaufhaus będą mogli skorzystać z wielu bezpłatnych atrakcji.

MCK od 2015 roku konsekwentnie wdraża koncepcję „domu społecznego”, w ramach której stawia na budowanie społeczności skupionych wokół instytucji i wychodzenie naprzeciw potrzebom i preferencjom rudzian. Pierwszym krokiem była realizacja działania „Zróbmy to razem – tylko kulturalnie!” w 2016 roku. Udało się wówczas otrzymać ze środków Narodowego Centrum Kultury 30 tysięcy złotych na przeprowadzenie diagnozy lokalnej społeczności w zakresie potrzeb kulturalnych oraz wspomóc wcielenie w życie pięciu inicjatyw, wyłonionych w drodze konkursu skierowanego do wszystkich chętnych mieszkańców Rudy Śląskiej.

Rok 2017 był rokiem seniorów – MCK pozyskało wówczas 25 tysięcy złotych na realizację projektu „Generacje”. Główną ideą tego działania było włączenie do aktywności kulturalnej seniorów oraz młodzieży w wieku 18-25 lat. W ramach projektu odbywały się warsztaty teatralne, komputerowe, fotograficzne, plastyczne i rękodzielnicze oraz tańca użytkowego, tańca w kręgu. W trakcie warsztatów odbył się także plener malarski i fotograficzny. Zajęcia realizowano w dwóch lokalizacjach – w Miejskim Centrum Kultury oraz w siedzibie Stowarzyszenia ProEthica w Rudzie Śląskiej-Bykowinie. W warsztatach wzięło udział ponad 100 osób. Najistotniejszym elementem projektu, dającym poczucie sprawczości, była praca nad mikroprojektami w grupach międzypokoleniowych, inicjujących wspólnie z różnymi środowiskami, działania lokalne.

„Zaczarowane podwórka” to z kolei przedsięwzięcie, które otrzymało dofinansowanie ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna 2018. Grant w wysokości 20 tysięcy złotych przeznaczony zostanie na realizację działań ułatwiających dostęp do kultury mieszkańcom osiedla robotniczego Kaufhaus oraz dzielnicy Chebzie.

Jakich konkretnie? Szczegóły przedstawia Katarzyna Furmaniuk, dyrektor MCK i koordynator projektu. – W ramach projektu zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych na warsztaty artystyczne i wspólne przygotowanie spektaklu pod tytułem „Jak to na Rudzie bywało”, który zaprezentowany zostanie w naturalnej scenerii familoków 11 sierpnia o godz. 17.00. Będzie on miał charakter parateatralnego spaceru po osiedlu robotniczym, opartego na wspomnieniach mieszkańców tego miejsca – zapowiada Katarzyna Furmaniuk. – Również w plenerze, na terenie boiska szkolnego Szkoły Podstawowej nr 5 w Chebziu odbędzie się Święto Dzielnic – 12 sierpnia o godz. 16.00 – z programem bogatym w atrakcje teatralne, muzyczne i plastyczne – koncert muzyki klasycznej oraz interaktywne zajęcia dla całych rodzin. Natomiast we wrześniu i październiku zaprosimy zarówno grupę dzieci, jak i dorosłych na spektakl do jednego z czołowych śląskich teatrów – dodaje.

Warto przypomnieć, że udział we wszystkich działaniach i wydarzeniach jest bezpłatny. Zapisy na warsztaty prowadzone są w Szkole Podstawowej nr 5 oraz świetlicy socjoterapeutycznej na osiedlu Kaufhaus. Ponadto wszystkie szczegóły dostępne są na stronie www.mckrudasl.pl oraz na Facebooku.


Komentarze