Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Za nami ,,Fajer u Hrabiny” w rudzkim muzeum

04-05-2022, 09:47 Joanna Oreł

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów oraz dla upamiętnienia 180. rocznicy urodzin Joanny Schaffgotsch w piątek (29.04) w rudzkim Muzeum Miejskim zorganizowano „Fajer u Hrabiny”. Dla gości przygotowano m.in. widowisko muzyczne, projekcję filmu o Joannie Gryzik oraz wykłady i prezentacje dotyczące obyczajów i mody z lat 1850-1900.

– Podczas tegorocznej Nocy Muzeów postanowiliśmy skupić się wokół postaci Joanny Schaffgotsch i przygotować program, który niemal w każdym punkcie nawiązuje do jej życia i losów, a także czasów, w których żyła - mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.

„Fajer u Hrabiny” rozpoczął się od przedstawienia teatralnego „Śladami Joanny” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch-Gryzik. Z kolei grupa Mme Chantberry, zajmująca się kostiumologią i krawiectwem artystycznym, zabrała uczestników tegorocznej Nocy Muzeów w podróż w świat mody, w którym żyła hrabina Joanna. Ponadto odbył się wykład i prezentacja na temat obyczajów z lat 1850-1900. Zainscenizowany został np. podwieczorek z tamtych czasów oraz można było wziąć udział w warsztatach tańca kontredans.

Uczestnicy imprezy poznali także kulisy powstawania filmu dokumentalnego „Joanna Gryzik – Śląski Kopciuszek” oraz spotkali się z jego reżyserką – Anną Popek, która zresztą poprowadziła „Fajer u Hrabiny”. W wieczornej części wydarzenia odbyło się spotkanie z historykiem Arkadiuszem Kuzio-Podruckim oraz społecznikiem i pisarzem Maciejem Mischokiem, którego tematem była rodzina Schaffgotsch. Na zakończenie muzealnej podróży w czasie odbyła się prapremiera koncertowej wersji fragmentów widowiska muzycznego w wykonaniu artystów scen polskich: Justyny Bujak, Pauliny i Michała Dziedziców, Aleksandry Golombek, Zofii Garganisz, Szczepana Szostoka oraz zespołu Opera Art. Ensemble.


Komentarze