Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Z Wenezueli do Katowic

08-02-2017, 10:05 Joanna Oreł

Roman Fidel Pomareda Włodarczyk – Wenezuelczyk, od pięciu lat mieszkający w Polsce, był gościem kolejnego, międzykulturowego spotkania w Szkole Podstawowej nr 20 w Kochłowicach. Gość opowiadał uczniom klas 2b i 6b o rodzimym kraju, ucząc ich przy tym, co to znaczy być obywatelem świata.

W SP nr 20 gościły już m.in. osoby pochodzące z Brazylii, Włoch i Korei Południowej. Teraz nadszedł czas na studenta z Wenezueli, który studiuje w Katedrze Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego. Roman Fidel Pomareda Włodarczyk od pięciu lat mieszka Z Wenezueli do Katowic w Polsce, gdzie też są korzenie jego rodziny (babcia studenta mieszka obecnie w Krakowie). – U nas opowiadał on o miejscu, w którym się urodził, czyli o La Asunción, a także o tym, gdzie później mieszkał przez 18 lat, czyli o wyspie Isla de Margarita – mówi Grażyna Małyska, nauczycielka w SP nr 20.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o tym obcym kulturowo kraju, zadając szereg pytań. – Nie tylko nasz gość mieszka w Polsce, ale także jego siostra jest tutaj od 15 lat. On sam zaznaczał, że nie myśli o powrocie na stałe do Wenezueli, a jedynie o odwiedzinach rodzinnego kraju, bo jego rodzina i znajomi są rozsiani po całym świecie, więc on także wybrał życie jako obywatel świata, a nie konkretnego kraju. Dla dzieci, które widziały zdjęcia Wenezueli na przedstawionej prezentacji fascynujące było to, że osobie stamtąd pochodzącej tak bardzo podobają się czy to Kraków, czy Katowice – podkreśla Grażyna Małyska.

Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Katedrą Międzynarodowych Studiów Polskich oraz Szkołą Języka i Kultury Polskiej UŚ w Katowicach. Kolejne planowane są jeszcze w lutym (obywatel Gruzji) oraz w marcu (gość z Kirgistanu).


Komentarze