Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wyśpiewali „Gloria dei” po raz 25!

26-10-2021, 12:31 Joanna Oreł

Za nami XXV edycja Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Gloria Dei”, którego finał odbył się w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu. Tematem tegorocznego festiwalu było hasło „Święty Józef – wzór ojcostwa i opiekun rodzin”. Uczestnicy rywalizowali artystycznie w kategoriach muzycznej, literackiej i plastycznej.

W tym roku zgłoszono 59 prac plastycznych, dwa teksty literackie, a udział w konkursie muzycznym zadeklarowało dziesięciu wykonawców w różnych kategoriach wiekowych. – Nasz festiwal na początku był wyłącznie muzyczny, bo okazało się, że jest sporo wykonawców muzyki chrześcijańskiej, a nie tylko świeckiej. Natomiast w kolejnych latach nasze przedsięwzięcie rozrosło się o kategorię plastyczną i literacką – mówi Grzegorz Gros, pomysłodawca i organizator festiwalu ,,Gloria Dei”.

Zgłoszone utwory, prace oraz kompozycje muzyczne miały w tym roku nawiązywać do postaci św. Józefa. – Staramy się, aby festiwalowe hasło było połączone z rokiem ogłoszonym przez papieża, a teraz właśnie obchodzimy „Rok Świętego Józefa” – wyjaśnia Grzegorz Gros.

Głównym kryterium wyboru prac było właśnie jak najściślejsze nawiązanie do hasła festiwalu. Etap przesłuchań odbył się 23 października w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. Ogłoszenie wyników trzech konkursów odbyło się w niedzielę (24.10) w kościele pw. św. Pawła, co było połączone z koncertem laureatów kategorii muzycznej. Przedtem odbyła się dziękczynna msza święta, w trakcie której wystąpiły połączone schole.

W kategorii literackiej pierwsze miejsca zajęli Michał Grzegorczyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Mikołowie (kategoria uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej) oraz Aleksandra Smolik z Zespołu Szkół nr 2 w Rudzie Śląskiej (kategoria młodzież i dorośli).

W konkursie plastycznym w kategorii wiekowej uczniowie klas 1-4 szkoły podstawowej zwyciężył Tobiasz Sulewski z SP nr 14 w Rybniku. Drugie miejsce jury przyznało Tatianie Łyszczarz z SP nr 7 w Rudzie Śląskiej, a trzecie miejsce ex aequo zajęły Julia Bujnarowska z SP nr 18 w Rudzie Śląskiej oraz Wanessa Łaskowska z SP nr 7 w Rudzie Śląskiej. W kategorii wiekowej uczniowie klas 5-8 szkoły podstawowej pierwsze miejsce przypadło w udziale Nadii Hauk z SP nr 7 w Rudzie Śląskiej. Drugie miejsce wywalczył Kacper Urbański z SP nr 3 w Mikołowie. Natomiast trzecie miejsce ex aequo zajęły Karolina Musiał i Alicja Ośliślok z SP nr 3 w Mikołowie.

W kategorii muzycznej wśród dzieci przedszkolnych pierwsze miejsce „wyśpiewała” Brygada Świętego Józefa z MP nr 47 w Rudzie Śląskiej. Drugie miejsce na podium zajął zespół Boże Nutki z Przedszkola nr 13 w Mysłowicach. W kategorii zespoły dziecięce-szkoła podstawowa pierwsze miejsce wywalczyły Boże Nutki z parafii pw. św. Barbary w Rudzie Śląskiej, a drugie zajęła schola dziecięca z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świętochłowicach. W kategorii uczniowie klas 1-5 szkoły podstawowej z najwyższego miejsca na podium mogła cieszyć się Julita Jurosz z SP nr 3 w Mikołowie, a drugie miejsce zajęła Zuzanna Drosdek z SP nr 3 w Mikołowie. W kategorii uczniowie klas 6-8 szkoły podstawowej pierwsze miejsce przyznano Aleksandrze Nowak z SP nr 2 w Rudzie Śląskiej. Jury postanowiło także przyznać grand prix Marcie Mansfeld, rudzkiej piosenkarce.


Komentarze