Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wyjątkowi panowie nagrodzeni!

07-04-2022, 10:41 Joanna Oreł

Ci panowie codziennie udowadniają, że niepełnosprawność nie ogranicza ich w pełnoprawnym życiu i to życiu z sukcesami. W piątek w Stacji Biblioteka odbyła się gala „Mr. Disabled” (z ang. pan niepełnosprawny), podczas której wręczono nagrody za 2020 i 2021 roku w pięciu kategoriach. Wśród laureatów nie zabrakło przedstawicieli Rudy Śląskiej. Statuetki trafiły do Marka Judyckiego oraz Rudzkiego Zakładu Aktywności Zawodowej.

Konkurs ,,Mr. Disabled” jest skierowany do panów z niepełnosprawnością, którzy osiągnęli sukces życiowy pomimo wielu przeciwności życiowych. Statuetki wręczane są w pięciu kategoriach: życie społeczne, życie zawodowe, kultura, sport i nagroda zespołowa w jednej z czterech poprzednich kategorii. Organizatorami konkursu jest Fundacja Mr. Disabled. – Jest to nagroda wyjątkowa, podobnie jak osoby, które ją otrzymują, są osobami wyjątkowymi. Mimo różnych przeciwności losu osiągają wielkie sukcesy – mówiła podczas piątkowej (1.04) gali w Stacji Biblioteka Ewa Sprus, fundatorka Fundacji Mr. Disabled. – Ta statuetka jest wyrazem wdzięczności, drodzy panowie, za to, co robicie. Moim marzeniem jest także to, żeby była motorem napędowym do działania w całym naszym środowisku. Żeby osoby z niepełnosprawnością nigdy nie zapomniały, że marzenia można realizować – dodała.

Z uwagi na pandemię tegoroczne rozdanie statuetek za 2021 rok połączone zostało z wręczeniem tych za 2020 roku. Laureatami nagrody w 2020 roku zostali Szymon Klimza z Pszczyny (kategoria życie społeczne), Piotr Grela z Gliwic (kategoria życie zawodowe), Artur Pióro z Sosnowca (kategoria sport) oraz Marek Judycki z Rudy Śląskiej (kategoria kultura). Nagroda zespołowa powędrowała do ekipy wrocławskiej Cafe Równik (w kawiarni pracują osoby z niepełnosprawnością). – Jestem bardzo wzruszony, bo takiej nagrody jeszcze nie otrzymałem w swoim życiu. Te dzisiejsze wydarzenie jest jednym z najważniejszych – mówił odbierający nagrodę Marek Judycki – mieszkający w Rudzie Śląskiej literat, plastyk, karykaturzysta, znawca historii i heraldyki, który od 2010 roku jest niepełnosprawny ruchowo.

Z kolei nagrody za 2021 rok otrzymali: Marian Nowak z Zabrza (kategoria życie społeczne), Mirosław Jędrowski z Chorzowa (kategoria życie zawodowe) i Marcin Cięszczyk z Zabrza (kategoria kultura). Statuetki w kategorii sport nie przyznano. Natomiast nagroda zespołowa trafiła do pracowników Rudzkiego Zakładu Aktywności Zawodowej. Załoga RZAZ-u liczy 115 osób, z czego 88 jest niepełnosprawnych (w tym 45 proc. stanowią panowie). – Praca dla osób niepełnosprawnych jest dostosowana do ich możliwości, ale RZAZ to nie tylko praca. Pracownicy mają zapewnioną pomoc medyczną, wsparcie psychologa oraz fizjoterapeutów. Prowadzimy także rehabilitację społeczną – pracownicy mają możliwość korzystania w naszym zakładzie ze wszelkich form aktywności – mówiła Elżbieta Rycerska z Rudzkiego Zakładu Aktywności Zawodowej. – Osoby niepełnosprawne nie są postrzegane pod kątem ograniczeń, ale staramy się wydobyć z nich wszystko to, co najlepsze. Stanowimy jeden zespół, u nas nie ma podziału na osoby pełnosprawne i niepełnosprawne – dodała.

Podczas tegorocznej gali ,,Mr. Disabled” w Stacji Biblioteka wręczona została również nagroda „Złote Górnośląskie Serce”. Statuetki za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami trafiły do Ewy Sprus i Krzysztofa Sprusa, którzy byli inicjatorami gali „Mr. Disabled” oraz są założycielami fundacji o tej samej nazwie.

 


Komentarze