Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wielki powrót do Muzeum PRL-u

21-04-2022, 12:22 Joanna Oreł

Kolejne eksponaty, samochody, powiększona wystawa maszyn rolniczych, nowe ekspozycje, miejsca piknikowe oraz budka telefoniczna – to tylko niektóre nowości, które w tym sezonie będzie można zobaczyć w bielszowickim Muzeum PRL-u. Obiekt otwiera się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Do Muzeum PRL-u będzie można wybrać się od soboty, 30 kwietnia.

Ostatni raz bielszowickie muzeum otwarte było w 2019 roku. Tak długa przerwa nie oznaczała jednak, że przy ul. Zajęczej 42 nic się nie działo. – Nie próżnowaliśmy i przeprowadziliśmy w tym czasie kilka dużych remontów, których nie moglibyśmy zrealizować, gdyby muzeum było otwarte dla zwiedzających – mówi Monika Nizioł, prezes Fundacji Minionej Epoki, która prowadzi Muzeum PRL-u.

Między innymi wymienione zostały dachy, a jeden z budynków zyskał nową przestrzeń. Ponadto wewnątrz muzeum utworzone zostały toalety. – Równocześnie pozyskaliśmy nowe eksponaty motoryzacyjne – samochody i przyczepę kempingową. Udało się także kupić kolejne maszyny rolnicze, dzięki czemu powiększyliśmy ich wystawę. Hitem fotograficznym będzie wóz drabiniasty, który stanowi centralne miejsce tej ekspozycji – czekamy tylko na snopki. Drugim fajnym plenerem do zdjęć będą odrestaurowane i pomalowane sanie – wylicza Monika Nizioł. – Utworzyliśmy również miejsca piknikowe z ławami i stanowiskiem na ognisko, bo zwiedzający często o to pytali. Dzięki temu będą mogli dłużej spędzać z nami czas – dodaje.

I choć goście przez dwa sezony nie oglądali muzealnych eksponatów na miejscu, to mogli zobaczyć je… na kinowym ekranie. – Około 60 procent eksponatów wykorzystanych na planie zdjęciowym filmu „Gierek” pochodziło właśnie z naszego muzeum – zdradza Monika Nizioł.

Muzeum PRL-u ponownie otworzy swoje podwoje 30 kwietnia (sobota) w godzinach od 10 do 18. Oprócz wspomnianych atrakcji dla gości przygotowano m.in. dużą wystawę plenerową o Stalinogrodzie, czyli o Katowicach z lat 50. Ponadto hitem będzie budka telefoniczna, która ma stanąć zaraz przy wejściu do muzeum. – Każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnia Monika Nizioł. – Jesteśmy gotowi na powrót gości, ale przed ponownym otwarciem towarzyszy nam ogromny stres, czy sprostamy oczekiwaniom zwiedzających. Myślę jednak, że przez te wszystkie lata działalności udało nam się wpisać muzeum na mapę turystyczną nie tylko Śląska, czego potwierdzeniem są telefony i wiadomości od osób, które pytają o otwarcie – podsumowuje.

Dodajmy, że bielszowickie Muzeum PRL-u działa od czerwca 2010 roku. Z tej okazji w 2020 roku miała zostać zorganizowana impreza urodzinowa. Jednak z powodu wybuchu pandemii koronawirusa muzeum w ogóle nie otworzyło swoich podwoi. – Dlatego też w tym roku planujemy zorganizować dużą imprezę plenerową na zamknięcie sezonu. Obiecany tort z okazji 10-lecia na pewno się pojawi – zapowiada Monika Nizioł.

Muzeum PRL-u czynne będzie w sezonie od środy do niedzieli w godzinach od 10 do 18. W majówkę muzeum otwarte ma być także w poniedziałek (2.05) i we wtorek (3.05). Bilety normalne będą w cenie 18 zł, a ulgowe – 12 zł (dzieci do 6. roku życia nie płacą).

Foto: Jacek D Knapik/Facebook Muzeum PRL-u


Komentarze