Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Wielka Orkiestra znów zagrała

13-01-2020, 09:01 Agnieszka Lewko

Już po raz 28. Ruda Śląska włączyła się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Około 450 wolontariuszy wyszło na ulice miasta, aby zebrać fundusze na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. W Rudzie Śląskiej działały dwa sztaby – w ODK Pulsar oraz w III Liceum Ogólnokształcącym w Kochłowicach. 

Granie z orkiestra rozpoczęło się już w czwartek (9.01) Wielką Aukcją Fantów oraz kiermaszem w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Kochłowicach, na którym można było kupićm.in. ciasta upieczone przez nauczycieli. Z kolei w sobotę (11.01) w tej samej placówce odbył się XVI Koncert Młodych Talentów, z którego całkowity dochód został przekazany na rzecz WOŚP. Na scenie zaprezentowało się 13 wykonawców, a laureatką została Emilia Żurek, która w nagrodę otrzymała statuetkę Dobrego Anioła. Natomiast nagroda publiczności trafiła do zespołu w składzie:  Wiktoria Siodłak, Bartłomiej Szymański i Oskar Skotnicki. Z kolei w niedzielę (11.01) nie zabrakło tradycyjnego Światełka do Nieba.

Drugi sztab WOŚP koordynowany był przez IV Liceum Ogólnokształcące im. H.C.Hoovera i mieścił się w Osiedlowym Domu Kultury Pulsar w dzielnicy Wirek. Tam w niedzielę (12.01) nie zabrakło wielu atrakcji i koncertów, występów tanecznych a także zumby.

- To już taka nasza szkolna tradycja, że każdego roku włączamy się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - zaznaczyła Katarzyna Nowak, koordynatorka sztabu w ODK Pulsar. - Dzięki temu młodzież uczy się, że trzeba pomagać innym, że trzeba dawać a nie brać i nie przechodzić obojętnie obok tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Można powiedzieć, że kontynuujemy misję naszego patrona Herberta Clarka Hoovera, który w czasie wojny był wolontariuszem. Idziemy za jego przykładem - dodała.

W Pulsarze można też  było poćwiczyć pierwszą pomoc przedmedyczną z rudzką ochotniczą strażą pożarną oraz wylicytować atrakcyjne przedmioty, takie jak: obrazy hobbystycznej grupy malarskiej przy MCK, piłkę z podpisami zawodników Slavii, usługę fryzjerską, usługę kosmetyczną, profesjonalną sesję zdjęciową, a także kubki, koszulki i magnesy.

Rudzką WOŚP wspierał także Aquadrom, Druid Pub przy Miejskim Centrum Kultury Kino Patria wraz ze Stowarzyszeniem In-nI, ODK Pulsar . W tych miejscach na wolontariuszy czekały ciepłe napoje i posiłki.

W tym roku Orkiestra zbierała środki na zakup najnowocześniejszych  urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.


Komentarze